fbpx

Budowa wiaduktu stała się faktem

Zdjęcie z animacji wiaduktu
Zdjęcie z animacji wiaduktu
W poniedziałek 18 września 2017 Gmina Miejska Ostróda podpisała z firmą Budimex umowę na budowę wiaduktu nad linią kolejową nr 353 Poznań-Skandawa w ciągu ul. Drwęckiej. W założeniu ta blisko 25 milionowa inwestycja ma usprawnić poruszanie się przez miasto. Czy tak będzie zobaczymy już na gwiazdkę 2018 roku.

Umowę podpisał burmistrz Czesław Najmowicz, skarbnik Marta Bożęcka i przedstawiciel wykonawcy Piotr Wawrzycki, dyrektor kontraktu (Budimex). 24 892 441,07zł to kwota jaką za budowę zapłaci samorząd miejski. Jest to o 6 392 441,07zł więcej, niż pierwotnie zamierzał przeznaczyć na ten cel. Choć kwota jest znaczna, to jest szansa na uzyskanie 50% dofinansowania z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Starostwo Powiatowe w Ostródzie będzie się o nie ubiegać, jako właściciel drogi. Samorządy porozumiały się w tej sprawie i miasto przejęło realizację i finansowanie zadnia zleconego przez powiat. Stało się tak ponieważ tylko powiat mógł się ubiegać o te pieniądze. Sam jednak nie miał środków na realizację inwestycji. Starosta Andrzej Wiczkowski podczas dzisiejszej uroczystości powtórzył, że wiadukt będzie własnością powiatu, jednak nie wyklucza przekazania go Gminie Miejskiej Ostróda.

Choć inwestycja likwiduje bezpośredni zjazd z czterech innych ulic na jeden z głównych ciągów komunikacyjnych, to władze miasta twierdzą, że nic złego się nie stanie. Zmiany szczególnie dotkną mieszkańców i przedsiębiorców z ulicy Demokracji. Oczywistą rzeczą jest też wyłączenie z ruchu na kilka miesięcy ulicy Drwęckiej. Po zakończonej inwestycji z całą pewnością zwiększy się ruch na ulicach jednokierunkowych (Armii Krajowej, Herdera), jak również na ulicy Sienkiewicza. To nieunikniona konsekwencja bezpośredniego połączenia ze sobą ulic Demokracji i Sienkiewicza, które zostaną pozbawione zjazdu na ul. Drwęcką.

Firma Budimex jako wykonawca daje pewność, że inwestycja zostanie wykonana solidnie i w terminie. Nie można jednak pominąć kilku spraw, o których zapomniał lub celowo pominął zamawiający, czyli Gmina Miejska Ostróda.
Istotnymi dla mieszkańców i zgłaszanymi podczas spotkań były m.in.

  • zejście dla pieszych z wiaduktu na ul. Stapińskiego.
  • rondo na skrzyżowaniu ul. Drwęckiej - Plac 1000-lecia
  • rondo na skrzyżowaniu ulic: Drwęcka - 1 Dywizji – Grunwaldzka - Kopernika

Zastanawiający jest też brak zjazdu z wiaduktu na ulicę Demokracji dla jadących w dół od ul. Grunwaldzkiej. Plusem jaki można dostrzec na udostępnionej wizualizacji jest pozostawienie przejazdu przy posesjach od ul. Mazurskiej wzdłuż wiaduktu.

Wizualicja wiaduktu w Ostródzie

Starosta wypowiedział dziś znamienne słowa - "Czekają nas dalsze inwestycje. Jak będzie wiadukt, to musimy się zastanowić nad rozwiązaniami przed wiaduktem i za wiaduktem. I to jest przyszłość". To niestety jest zły prognostyk. Potwierdza bowiem, że władza nie ma pojęcia co się stanie z układem komunikacyjnym po wybudowaniu wiaduktu i będzie reagowała na nowe problemy dopiero po zakończeniu inwestycji. Trudno to nazwać przemyślanym i długofalowym działaniem.

Zobacz również pozostałe materiały na temat wiaduktu >>

 Podpisanie umowy na budowe wiaduktu.  Podpisanie umowy na budowe wiaduktu.  Podpisanie umowy na budowe wiaduktu.
 Podpisanie umowy na budowe wiaduktu.  Podpisanie umowy na budowe wiaduktu.  Podpisanie umowy na budowe wiaduktu.
 Podpisanie umowy na budowe wiaduktu.   

 

Komentarze  
# RE: Budowa wiaduktu stała się faktemTomek 2017-09-18 21:57
A co tam robił Brzezin ten to pcha się wszędzie. Ma parcie na szkło i papier.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Brawo wyFram 2017-09-19 00:28
To teraz czekamy na pierwszego tira z Drwęckiej przez Sienkiewicza i Herdera do Grunwaldzkiej. Albo z Grunwaldzkiej przez Armii Krajowej i Sienkiewicza do Drwęckiej.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Brawo wy bisFram 2017-09-19 00:41
Oczywiście chodzi mi o ul. Demokracji a nie Drwęcką.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Brawo wy bisMilitiades 2017-09-19 08:37
Proszę Pana, obawiam się, że w temacie tego wiaduktu nic nie jest do końca oczywiste.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Brawo wy bisMove 2017-09-19 17:06
Co konkretnie według ciebie nie jest oczywiste?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Budowa wiaduktu stała się faktemcnk 2017-09-19 08:43
Dojazd do ulicy Demokracji będzie również poprzez Czerwone Koszary i drogę serwisową idącą od węzła Ostróda Południe. Już było pisane nie raz. Więc TIRy dojadą tak samo, jak teraz dojeżdżają do marketów i firm w innych miejscach miasta, gdzie również jest bardzo ciasno.
Odnośnie wizualizacji, to miasto powinno zaznaczyć, że jest to wizualizacja koncepcji budowy wiaduktu. Rozstrzygnięty przetarg był typu ZiZ, czyli zaprojektuj i zbuduj. Nie sądzę, żeby Budimex miał już cały projekt, skoro umowę podpisano dopiero wczoraj. Wizualizacja nie jest sygnowana logiem Budimexu. Ciężko więc zakładać, że będzie połączenie Mazurskiej z drogą dojazdową od strony PZMot, tak samo jak nie można na 100% stwierdzić, że Budimex nie uzna, iż lepszym i cenowo podobnym rozwiązaniem będzie budowa ronda na skrzyżowaniu Drwęcka x 1000-lecia PP oraz, że nie dołoży szerokich schodów z wiaduktu na Stapińskiego. Trzeba poczekać na projekt Budimexu. Oczywiście koncepcja Miasta ulegała modyfikacjom, ale gdyby brać tą wizualizację za pewnik, to szykuje się „fajne” rozwiązanie na skrzyżowaniu nie objętym projektem Drwęcka x Grunwaldzka x 1 Dywizji – brak możliwości skrętu od wiaduktu w 1 Dywizji (z 1 Dywizji nakaz skrętu w prawo czy też ruch jednokierunkowy w głąb Czerwonych Koszar?), odnogi Drwęckiej do Kopernika i do Grunwaldzkiej jednokierunkowe, Grunwaldzka przy wysepce trójkątnej dwukierunkowa. Wydaje mi się, że po prostu w kilku miejscach twórcę wizualizacji poniosła fantazja. Spokojnie czekam więc na projekt fachowców.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Sz. P. cnkFram 2017-09-19 16:31
Mam głęboką nadzieję, że nie jest SzP reprezentantem inwestora. Bo inaczej włosy stają mi dęba. Mamy spokojnie czekać na projekt fachowców? Przecież ci fachowcy są opłacani przez Budimex. Przy ustalonej już cenie i odmiennych priorytetach Budimexu i inwestora liczyć mamy na cud? Że Budimex nie będzie obniżał swoich kosztów? Że Budimex nie skupi się tylko na wiadukcie a weźmie też pod uwagę układ komunikacyjny Ostródy? Budimex jest spółką giełdową. Głównym inwestorem jest firma hiszpańska. Zarząd nie może działać wbrew interesom spółki. Mści się teraz, że nie ma wynajętych fachowców po stronie inwestora. Dobrze pamiętamy pomysły panów pedagogów w sprawie objazdów przez Ostródę.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Sz. P. cnkMove 2017-09-19 17:12
Cytuję Fram:
Mamy spokojnie czekać na projekt fachowców?

Mi też włosy stają dęba jak czytam takie wypowiedzi. Faktycznie lepiej jak projekty robią kucharze i wizjonerzy jak np. oba stadiony.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# ...Cham 2017-09-19 17:31
Myślę że Budimex ma już i koncepcję, i projekt. Pamiętajcie, że tylko oni wystartowali do przetargu. I to właśnie nikt inny jak właśnie Budimex jakiś czas temu nakręcił miasto i burmistrza na wiadukt.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# kogoś poniosłoJacekP 2017-09-19 21:32
Wizualizacji na zlecenie nie wykonuje się biorąc informacje "z czapki". Robi się to na wyraźne zlecenie i pod dyktando zamawiającego. Zresztą ta wizualizacja pokrywa się z informacjami zawartymi w koncepcjach zamówionych przez miasto i tym co jest w PFU. Tak to pewnie będzie wygladało. Wykonawca raczej nie będzie odbiegał od tego, czego życzy sobie zamawiający. Bo niby czemu miałby to robić. Miasto natomiast wymyśliło sobie skrzyżowanie a nie rondo.
Dojazd do ulicy Demokracji poprzez Czerwone Koszary? To pobożne życzenie. Wyjazd z koszar będzie się odbywał na obecny stan wiedzy wyłącznie ulicą 1 Dywizji. Przy jej aktualnym stanie grozi to uszkodzeniem zawieszenia.
Dojazd do ulicy Demokracji przez drogę serwisową idącą od węzła Ostróda Południe to na dzień dzisiejszy fantasmagoria (+9 km). Gratuluję poczucia humoru.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: kogoś poniosłocnk 2017-09-20 07:41
Dlatego pisalem, ze miasto powinno zaznaczyc, iz jest to wizualizacja koncepcji. A jesli projekt i wykonanie beda sie nieznacznie roznic?Bedzie Pan pierwszy do ciskania gromow. Pisanie "pewnie" i "raczej" pokazuje, ze sam Pan nie jest pewny co do ostatecznych rozwiazan.
Co do dojazdow przez CK i serwisowke przy S7, to radze poczekac. Ciezko zyc ze swiadomoscia, ze sa ludzie, ktorzy wiedza wiecej, prawda?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# wiem ale nie powiemFram 2017-09-20 08:20
Są ludzie, szanowny cnk, którzy mylą większą ilość posiadanych informacji z większą wiedzą.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: wiem ale nie powiemcnk 2017-09-20 09:55
W sumie kolejny raz przekonalem sie, ze nie ma tu po co pisac. Sa tu juz sami najmadrzejsi, ktorych sie nie przegada. Pozdrawiam i zycze milego dnia.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# wzajemnieFram 2017-09-20 14:27
Władza obraziła się na ciemny lud
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: wzajemnieMove 2017-09-20 17:33
cnk to nie władza ale lud faktycznie jest ciemny i do tego zadufany w sobie. A później się dziwić dlaczego nie robi się konsultacji społecznych jak przychodzi właśnie taki "ciemny lud" i nie ma z kim dyskutować.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: wzajemnieTadeusz 2017-09-22 12:24
Panie zastępco po co obrażać ludzi, którzy Panu płacą. Jest Pan beszczelny. Zajmie się Pan w końcu pracą.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: wzajemnieMove 2017-09-24 22:13
Widzenie wszędzie ludzi z urzędu miasta to objaw paranoi a to się powinno leczyć.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Straż pożarnaSebastian 2017-09-19 09:44
A co z wyjazdem dla straży pożarnej?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Budowa wiaduktu stała się faktemcnk 2017-09-19 10:57
Szanowny Pan uważa, że w PSP pracują ludzie z mniejszą inteligencją, którzy nie potrafią sobie przeliczyć, że aktualnie droga z komendy za trzeci przejazd to około 180 m (przy zamkniętym przejeździe straż i tak stoi 5-10 min jak wszyscy), a po wybudowaniu wiaduktu droga przez ulice Stapińskiego, Savio, 1000-lecia PP i Drwęcką po wiadukcie za tory to będzie około 700 m i potrwa około 1 minuty bez żadnego oczekiwania (i to przy prędkości przepisowej 50 km/h, a wiadomo, że straż może jechać szybciej)?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# stażTL 2017-09-19 12:39
Dodatkowo można napisać, że strażnica PSP czeka na przebudowę. Być może jest możliwość by budynek przekręcić i wyjazd dla wozów bojowych był albo na ul. Dominika Savio albo na uliczkę prowadzącą przy cerkwi.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# 5-10 minut !?Fram 2017-09-20 08:42
Czy urzędnicy z UM lub Starostwa raczyli przejrzeć regulaminy dróżników? Dlaczego nie dopuszczalne w przepisach 2 minuty? A jeżeli więcej, niż 2 min, to dlaczego?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# a co z przejazdemttt 2017-09-19 19:28
A co z przejazdem na ol. Słowackiego będzie czy kolej zlikwiduje.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: a co z przejazdemMove 2017-09-19 20:22
Będzie kolej nie ma tu nic do gadania.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# SzokStefan 2017-09-20 18:13
Widzę, że tutaj sami specjaliści. Może trzeba było nie wydawać kasy na wstępny projekt tylko zlecić go fachowcom i super specjalistom którzy się tu wypowiadają. Poza tym jest jeden/jedna radna która strasznie kopie pod tą budowa. Szczegóły przedstawimy niedługo publicznie.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Dawaj Stefan!Fram 2017-09-21 20:32
Nie ma co czekać. Obnażyć ich knowania niezwłocznie! Tym bardziej, że zostało bodajże już tylko dwoje radnych, którzy nie dali się politycznie skorumpować byle chodnikiem. I wkładają brudne paluchy w szprychy wspaniałego rydwanu naszej kochanej Władzy.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# :-)Stefan 2017-09-21 21:45
Poczekamy i ujawnimy przed wyborami :-)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: :-)Mesk 2017-09-22 11:08
To po co teraz się tym chwalicie? Piszecie aby pisać?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Dawaj Stefan!xd 2017-09-23 11:23
Cytuję Fram:
Nie ma co czekać. Obnażyć ich knowania niezwłocznie! Tym bardziej, że zostało bodajże już tylko dwoje radnych, którzy nie dali się politycznie skorumpować byle chodnikiem. I wkładają brudne paluchy w szprychy wspaniałego rydwanu naszej kochanej Władzy.


O jakiej dwójce mówisz?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Budowa wiaduktu stała się faktemMarek 2017-10-17 11:48
Bez zjazdu/wjazdu z/na ul. Drwęcką z ul. Sienkiewicza i ul. Demokracji oraz ronda przy ul. Grunwaldzkiej, Drwęckiej, Kopernika i 1 Dywizji nastąpi totalne zablokowanie ulic Armii Krajowej i Herdera. A może warto też przy okazji pomysleć nad budową łącznika pomiędzy ulicami Drwęcką i Kolejową? Miejsce jest.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19