fbpx

Coraz więcej pieniędzy na nagrody dla urzędników

ilustracja. foto: dtuna
ilustracja. foto: dtuna
Ponad 1,9 mln zł wydano w ostródzkich jednostkach samorządowych na nagrody w 2016 roku. To wzrost o blisko 19% w stosunku do 2015 roku przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby nagrodzonych pracowników. Różnice w średnich wysokościach nagrody na jednego pracownika sięgają nawet kilku tysięcy zł pomiędzy 13 jednostkami, z których otrzymaliśmy dane. Nawet w ramach jednego urzędu są widoczne znaczne różnice w wysokościach nagród dla pracowników. W całościowym ujęciu najniższa nagroda wyniosła 300 zł a największa to 10 000zł. Niekwestionowanym liderem biorąc pod uwagę średnią wysokość nagrody (w skali roku) na jednego nagrodzonego pracownika jest Powiatowy Urząd Pracy w Ostródzie z kwotą 6977,82 zł.

W kilku jednostkach samorządowych w 2014 roku (wybory samorządowe) znacznie wzrosły kwoty przeznaczone na nagrody dla zatrudnionych tam pracowników. W następnym roku zmalały.

Biorąc pod uwagę średnią wysokość nagrody na jednego nagrodzonego pracownika (rocznie) pierwsze trzy miejsca zajmują następujące jednostki samorządowe:
1. Powiatowy Urząd Pracy - 6977,82zł
2. Środowiskowy Dom Pomocy Bratek - 4757,39zł
3. Urząd Miejski - 4050,50zł

Zupełnie inaczej wygląda zestawienie jednostek pod względem procentowego wzrostu całkowitej kwoty przeznaczonej na nagrody (2015-2016).
W tej kategorii liderem jest Środowiskowy Dom Pomocy Bratek. Wzrost kwoty przeznaczonej na nagrody wyniósł 121,65%  przy 50% wzroście liczby nagrodzonych osób.
Drugą jednostką z najwyższym wzrostem wydatków na nagrody jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Kwota przeznaczona na nagrody wzrosła o 55,75% przy zaledwie 7,50% wzroście liczby nagrodzonych osób.
Na trzeciej pozycji jest Gmina Ostróda. Tu kwota na nagrody wzrosła o 18,44% przy zmniejszeniu liczby nagrodzonych osób o 1,79%. W tej kategorii jest też jedna jednostka, gdzie liczba nagrodzonych osób nie zmieniła się, ale kwota zmalała o 23,85%. To Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Porównanie wzrostu średniej wysokości nagrody na jednego nagrodzonego pracownika (2015-2016) przedstawia się następująco:
1. Środowiskowy Dom Pomocy Bratek - 47,76% (wzrost)
2. Ostródzkie Centrum Sportu i Rekreacji - 47,02% (wzrost)
3. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - 44,88% (wzrost)

Równie interesująco przedstawia się zmiana procentowa w wysokościach nagród na przestrzeni ostatnich 5 lat. Poza dwiema jednostkami, gdzie zmalała ogólna kwota na nagrody, to w pozostałych zwiększano ogólną pulę przeznaczaną na nagrody. Było to w niektórych przypadkach zapewne związane ze zwiększeniem liczby pracowników, którym przyznawano nagrody, ale nie jest to reguła.

Biorąc pod uwagę wzrost całkowitej kwoty przeznaczonej na nagrody i wzrost wysokości najwyższej przyznanej nagrody liderem zestawień jest Środowiskowy Dom Pomocy Bratek. W ciągu trzech ostatnich lat zwiększono kwotę przeznaczoną na nagrody o ponad 3,5 raza. Należy tu  dodać, że taki wzrost nastąpił w okresie trzech a nie pięciu ostatnich lat, jak w przypadku pozostałych jednostek.
Z dostępnych danych wyraźnie widać, że wzrost kwot na nagrody znacznie odbiega od inflacji. Trudno też doszukać się przykładów spektakularnych dokonań w jednostkach samorządowych, jak i znacznego wzrostu dochodów tych jednostek. Skąd zatem galopujące podwyżki nagród? Czy to sposób na obejście przepisów prawa pracy i dodatkowe "bonusy do pensji"? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na przykładzie Urzędu Miejskiego nie widać najmniejszej woli wyjaśnienie, czy uzasadnienia przyznania nagród. Trzeba też jasno powiedzieć, że nagrody nie są obligatoryjne i należą się za szczególne osiągnięcia w pracy. Proszę jednak zwolnić nas z obowiązku odpowiedzi na pytanie, czy czujemy się z roku na rok coraz lepiej obsługiwani i szczególnie traktowani.

Zestawienie będziemy aktualizować co 6 miesięcy.

Tabela z zestawieniem nagród.

Komentarze  
# W PiSdU 2017-04-07 13:09
Ojczyznę dojną przywróciłeś Panie :-(
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: W PiSlelek 2017-04-08 09:56
przecież to nie tylko o pis chodzi. przez ostatnie 25 lat to akurat w ostródzkich urzędach kadra obsadzona jest głównie przez sld i po.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE:lelekelemelek 2017-04-09 09:37
Lelek słuchaj:Co to za insynuacje??? Póki co w kraju jest wolność wyznania, przynależności, zrzeszania się i.t.d ( KONSYTUCJA).Z Twojego rozumowania wynika , że powinny być tylko wakaty w instytucjach wszędzie , bo nikt nie posiadałby kwalifikacji z powodu przynależności- każdy gdzieś należy . Pytanie tylko gdzie w/g ciebie należeć najlepiej., aby nie być tematem krytyki..?????
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE:leleklelek 2017-04-09 12:21
Nic nie insynuuje, stwierdzam fakty w kontrze do wpisu powyżej. ktoś zasugerował, że obsadzanie stołków i nagradzanie ma miejsce dopiero po objęciu władzy przez pis co jest oczywistym kłamstwem. wystarczy mieć powyżej 20 lat żeby wiedzieć kto i jak długo rządził, również w naszym mieście. równanie całego zła tylko do pisu jest idiotyzmem bo trywializuje "zasługi" innych sekt czy to z lewa czy to z prawa. to małe miasto i każdy wie np przez kogo były poobsadzane stołki w inwstytucjach POwiatowych. nagradzają się wszyscy i to jest chore. chociaż nie popadajmy też w skrajność i nie oczekujmy żeby w urzędach pracownicy zarabiali mało.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# NagrodyNagrodzony 2017-04-07 22:27
To tak bardzo łatwo , lekko i przyjemnie zbierać informacje , a potem wypisywać wygodne na potrzeby (???) nie wiem kogo informacje , aby wywołać medialną dyskusję. Nic z tego! Trzeba znać szczegóły i problematykę działalności poszczególnych jednostek , aby dyskutować.Nagradzanie pracowników jest jednym z elementów motywowania pracowników w procesie zarządzania.I nie widzę nic w tym złego , aby adekwatnie do zajmowanych stanowisk i w zależności od stopnia trudności realizowanych zadań nagradzać , jeżeli tylko odbywa się to zgodnie z obowiązującymi przepisami.Każdy pracodawca powinien dbać o swoje kadry .Pan Burmistrz i Kierownicy jednostek dbają .I jest to OK!!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Nagrodymiki 2017-04-08 08:59
To bardzo chetnie poznam czym zasluzyli sie tak w PUP ze dostaja takie premie? Przeciez tam 60% kadry nie ma pojecia o tym co robi bo zostali przyjeci po znajomosci bez najmniejszych checi do pracy.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Nagrodym. 2017-04-08 09:59
tam to chyba średnią zawyża wizjoner z Lubajn, człowiek orkiestra znający się na wszystkim od piłki przez samorząd po redukcję bezrobocia - w końcu gdzieś go docenili.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Nagrodynie lizus 2017-04-08 10:18
Nagrodzony nie do końca tak jest. Sam wiesz jak dzielone są w urzędzie nagrody. Kto donosi Gnieskowi lub trzyma mu palec w d.... Ten sporo kaski dostaje. Kto klepie Burmistrza po ramieniu i mówi jaki jest wspaniałym też może liczyć na kokosy. Ot taka rzeczywistość.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: NagrodyRedakcja 2017-04-08 10:28
Z liczbami się nie dyskutuje. Są takie, jakie są. Ten materiał nie jest o tym, czy te pieniądze są wydawane zgodnie z regulaminem, czy się komuś należą, czy jest ich za dużo, czy za mało.
Oczywistą rzeczą jest, że każda jednostka ma swój fundusz na nagrody. Tak samo oczywistą rzeczą jest, że budżet na to może być różny w różnych jednostkach. Nigdzie tego nie kwestionujemy. To materiał o tym, ile ich się wydaje. I tylko o tym. Zbędnym jest szukanie jakiś podtekstów. Mamy prawo o to pytać i mamy prawo i obowiązek podawać do publicznej wiadomości takie informacje. Co więcej uważamy, że odpowiednia motywacja pracowników jest uzasadniona i potrzebna, choćby po to, żeby urzędnicy pracowali coraz lepiej i nie zapominali, że to oni są dla obywateli a nie obywatel dla nich.
Czym innym natomiast jest to, jak są przydzielane nagrody, komu i w jakiej wysokości. Nie jest to jednak przedmiotem tego materiału.
Na chwilę obecną nie znamy uzasadnień przyznania nagród dla pracowników Urzędu Miejskiego. Podkreślenia wymaga fakt, że nagrody przyznaje się w tym urzędzie za szczególne osiągnięcia w pracy. Nie rozumiemy dziwnej polityki urzędu, który z jednej strony chętnie chwali się przyznaniem nagród dla np. nauczycieli, działaczy kultury na uroczystych galach. Natomiast przyznanie nagród dla pracowników urzędu i publiczne chwalenie się tym uznaje za naruszenie tajemnicy i ich prywatności.
Czy takie podejście mamy rozumieć jako przejaw wstydu z przyznania nagrody, czy wręcz potwierdzenia, że takie nagrody nie należą się tym, którym je przyznano?
W Ostródzkim urzędzie pracuje wielu godnych pochwalenia pracowników. Uważamy, że trzeba to pokazywać i chwalić się tym, nie ukrywać. Tym bardziej, że wiele urzędów w naszym kraju udostępnia takie dane.
Działają one w opracowanie o to samo prawo. Skąd więc taki opór w Ostródzie?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# UrzedasyMieszkaniec 2017-04-08 17:17
Przyglupie niekompetetne pazerne urzedasy
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: NagrodyOstróda 2017-04-11 11:03
A dlaczego Burmistrz nie dba o praconików jednostek podległych, np.szkół? Nie ma podwyżek dla administracji od 8 lat. Co Ty na to?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# BurmistrzMieszkaniec 2017-04-08 17:15
A to pazerna szuja
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Coraz więcej pieniędzy na nagrody dla urzędnikówObserwator 2017-04-11 09:04
A czemu nie przyznano nagrody dla Henryka Hocha. Przecież on tam też siedzi i swój drogocenny czas traci.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Coraz więcej pieniędzy na nagrody dla urzędnikówRomek 2017-04-11 21:21
A co z nagrodą dla Tadeusza Bery. On łasy na kasę i przywileje.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Coraz więcej pieniędzy na nagrody dla urzędnikówostródzki misiewicz 2017-04-12 21:36
Kaczor pogonił Misiewicze. Jest szansa że w końcu pogonią ostródzkiego Misiewicze z urzędu. Lata to służbową limuzyną na koszt podatnika.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Coraz więcej pieniędzy na nagrody dla urzędnikówStefan 2017-04-12 22:44
m.krus.gov.pl/.../.. .
kolejny lokalny misiewicz
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Coraz więcej pieniędzy na nagrody dla urzędnikówostródzki misiewicz 2017-04-13 16:18 Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Coraz więcej pieniędzy na nagrody dla urzędnikówJarek 2017-04-13 16:23
Gesek daj spokój dziewczynom. Wiem że gulał Ci chodzi. Ostródzki Misiewiczu twój koniec jest bliski. Trwa w twojej sprawie postępowanie. Podzielisz los Bartka. Może kakałko podać.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# :-)Ryś 2017-04-13 23:13
Jednego Misiewicza ostródzkiego już nie ma :-) Za rok zmieni się władza i wszyscy pójdą na bruk :-) A piszę się kakao a nie kakało Dariuszu
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: :-)Jarek 2017-04-14 12:14
A Tobie Gesek wszystko kojarzy się z Dariuszem. Widać masz kompleks Misiu Rysiu.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# hahahRyś 2017-04-14 21:09
Przesadziłeś :-) Króliczku :-)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Coraz więcej pieniędzy na nagrody dla urzędnikówkakadu 2017-04-15 10:01
nagrody nagrodami ale ktoś w końcu wyjaśni o co chodzi z tym ciągłym i już od dawna gadaniem o ostródzkim ryżym? kolejny raz już słychać o jego zapędach do obcych kobiet i chyba niewyżyciu a podobno żonaty i dzieciaty. oj w tym ostródzkim pisie mają jakiś magnes chyba na takich jak nie gwałtunio to ryży..
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Coraz więcej pieniędzy na nagrody dla urzędnikówolgierd 2017-04-23 09:29
Przejdz sie do urzedu i zapytaj urzedniczek spora czesc z nich sporo opowie ci o jego zapedach
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# "Ryżewicz"Marcel 2017-04-20 06:38
Najgłośniej krzyczy ten "najuczciwszy"... dlaczego znalazł się nie wiadomo skąd w UM? Taki najwspanialszy i wykształcony "prawnik"... i przecież co w tym złego, że po pijaku łapie obce kobiety za krocze? To taki dobry chłopak, taki pracowity, musi być wynagradzany... jego świta sami fachowcy od inwestycji, finansów ,sadzenia kwiatków po prace ręczne...tyle tylko, że z PiS-em nie mają nic wspólnego!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19