fbpx

Kilometr wstydu

ilustracja
ilustracja
Kolejny raz wracam do tematu dróg rowerowych w Ostródzie. Lata zaniedbań i nieprzemyślanych działań doprowadziły do zablokowania możliwości budowy sensownej i bezpiecznej siatki dróg dla rowerzystów. Trzeba to wprost powiedzieć. My rowerzyści jesteśmy ignorowani. Niby dla nas i o nas tyle, że bez nas. Ostatnie lata to chaotyczne działania, brak konsultacji w tym zakresie, długie postępowania przetargowe i jeszcze dłuższe ich budowanie. Finalnie częściowo oddane odcinki niestety nie pozostawiają złudzeń. Jest źle i poprawy nie widać.

Droga rowerowa wykonana z kostki betonowej to zdaniem miejskich urzędników

"rozwiązanie optymalne ze względów ekonomicznych, technicznych oraz użytkowych".

Wydaje się to śmieszne biorąc pod uwagę dostępne dziś rozwiązania, wiedzę i zalecania zarówno GDDKiA, ruchów rowerowych, czy choćby samorządów, które od lata budują trasy i zjadły zęby na tym temacie. Niestety przestaje to śmieszyć, jeśli mówią tak osoby odpowiedzialne za wykonanie i bez mrugnięcia okiem wydają miliony na budowę odcinków, które na miano dróg rowerowych raczej nie zasługują. Mogliby wydać mniej budując je z asfaltu, tam gdzie rzeczywiście są potrzebne, tak jak robią to samorządy dla których liczy się ekonomia, bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nadal w tym zakresie mamy byle jak, byle gdzie, byleby wydać.

Powodów do dumy nie ma
Po blisko 649 dniach od ogłoszenia przetargu (2016-11-21) powstały w Ostródzie nowe fragmenty dróg rowerowych. Wstyd jednak pisać, że powstało ich zaledwie 1200 m (słownie: tysiąc dwieście metrów). Niestety od 649 dni nadal nie oddano całości z pierwotnie planowanych 8 km dróg rowerowych.
Jedna z firm wykonujących zlecenia potrzebowała aż 10 miesięcy, żeby wykonać 517 metrów drogi rowerowej, z czego 494 metry to kostka polbrukowa. Do dnia dzisiejszego nie została ona oznakowana znakami pionowymi lub poziomymi. Chodzi o drogę rowerowa na ulicy Piaskowej.

Jeśli tempo budowy się utrzyma, to "trochę" sobie poczekamy na kolejne perełki architektury polbrukowej.

Czego jeszcze brakuje do zakończenia pierwotnego planu budowy?

  1. Drogi wokół j. Sajmino, która doprowadzi do wycięcia blisko 30 drzew i całej masy mniejszej zieleni. Nie powinna być ona traktowana jako priorytet. Mamy przecież duże braki dróg rowerowych w samym mieście. Co więcej, nie będzie ona z żadnej strony połączona z drogą rowerowa biegnąca do j. Sajmino wzdłuż ul. Piaskowej. Jedynie połączy się z drogą rowerową biegnąca wzdłuż ul. Grunwaldzkiej. Otwarcie ofert w kolejnym przetargu nastąpi 4 września 2018 roku
  2. Nadal nie wykonano i nie oddano drogi rowerowej od plaży nad j. Drwęckim do końca ulicy Parkowej (ul. Turystyczna - Parkowa) i drugiej części wzdłuż kanału od śluzy do j. Drwęckiego. 4 września 2018 roku będzie już miesiąc opóźnienia w stosunku do umownego terminu oddania (4 sierpnia 2018 roku). Biorąc pod uwagę aktualny stan prace zakończą się pewnie za około 2-4 tygodnie.
  3. Nadal nie wykonano drogi rowerowej wzdłuż ul. Granicznej i Partyzantów, choć to akurat dobra nowina. To całkowicie pozbawiony sensu odcinek, który dodatkowo wywołuje niezadowolenie wśród mieszkańców osiedla. Zgodnie z umową podpisaną w dniu 20 czerwca 2018 roku, firma ma zakończyć pracę do 17 listopada 2018 roku. Postęp prac 0%, postęp czasu ~50%. Czas leci a urząd jak zawsze nie śpieszy się odpowiedzią na pytania, m.in. o termin rozpoczęcia prac. Być może czekają do zakończenia wyborów samorządowych, żeby nie denerwować teraz mieszkańców. Wkrótce się dowiemy.

Co do tej pory zbudowano?

750m - Odcinek od cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej do zamku. Z projektu wyłączono fragment ul. Grunwaldzkiej i ul. Drwęckiej). Nadal brakuje odcinka od ronda do parku wzdłuż ul. Jagiełły. Ma powstać w II etapie. Być może jest to zbyt skomplikowane zadanie, bo je zrobić w 10 miesięcy (odcinek 125 metrów). Umowny termin zakończenia prac to 2 sierpnia 2018 roku.

Odcinek od cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej do zamku Odcinek od cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej do zamku Odcinek od cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej do zamku
Odcinek od cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej do zamku Odcinek od cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej do zamku Odcinek od cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej do zamku
Odcinek od cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej do zamku Odcinek od cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej do zamku Odcinek od cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej do zamku
Odcinek od cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej do zamku Odcinek od cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej do zamku Odcinek od cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej do zamku

517m - Odcinek od ul. Chrobrego, wzdłuż ul. Piaskowej do brzegu j. Sajmino (517 metrów). Droga nadal nie została prawidłowo oznakowana, czyli nadal mamy zwykły chodnik. Umowny termin zakończenia prac to 4 sierpnia 2018 roku.

 Droga rowerowa ul. Piaskowa  Droga rowerowa ul. Piaskowa  Droga rowerowa ul. Piaskowa
 Droga rowerowa ul. Piaskowa  Droga rowerowa ul. Piaskowa  Droga rowerowa ul. Piaskowa

Jest jednak jakieś światełko w tunelu. Urząd w końcu przestał zwodzić i odpowiada konkretnie jak jest:

  1. Nie planuje się wykonania w 2018r. ciągu rowerowego na odcinku od ujścia rzeki Drwęcy wzdłuż nabrzeża zatoki Jez. Drwęckiego od strony południowo-zachodniej.
  2. Nie jest planowany do wykonania w 2018r. ciąg rowerowy od ul. Grunwaldzkiej do cmentarza przy ul. Chrobrego.

Czytaj również: Nowe nie zawsze znaczy lepsze

Komentarze  
# nieskutecznyDarek 2018-09-01 21:30
Ścieszka rowerowa na ulicy Partyzantów to jest jskiś chory pomysł.Nie wiadomo, kto wpadł na taki głupi pomysł.Wydaje się jednak, według jeszcze nie potwierdzonych informacji, że ofiarą tej bezsensownej inwestycji będzie gostek w zielonym dresie- osiedlowy miłośnik militariów oraz jazdy na rowerze. Na mieście mówią, że jego ukochana jedyneczka porzuciła go i teraz flirtuje z kobietą. Ponoć przysięgły sobie wierność na najbliższe 5 lat.Ciekawe co o tym nowym związku sądzą zacni mieszkańcy ukochanego osiedla Drwęckiego.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# JE dobrzeJeronimo 2018-09-05 20:15
Mamy podwodny tor kajakowy , to możemy mieć najbardziej zaj,,stą ścieżkę rowerową w Polsce
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# sciezka!adapis 2018-09-11 18:47
Nas nie interesuja cudze zwiazki. Pracujemy i zajmujemy sie domem.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Kilometr wstyduMarek 2018-09-02 13:11
No proszę was, a kto ma w Ostródzie planować z głową wystarczy zobaczyć jak wygląda skład osobowy wydziału inwestycji. Brakuje ludzi, którzy mają jakieś pojęcie a przede wszystkim brakuje ludzi, wystarczy popatrzeć ile ludzi siedzi w takich wydziałach choćby w morągu czy iławie, no i oczywiście kto tam siedzi.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# nareszcie,Marcyś 2018-09-04 21:17
Wszystko się wali i pali jak jednego Pana z urzędu zwolnili tzn. sam odszedł :-) a co do 1 komentarza to ja idę właśnie głosować na tą Panią :-)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# pszczólka Maja sobie lataDarek 2018-09-04 22:23
W tym urzędzie nikt już nie wie o co chodzi. A cóż tam słychać u Heniśia z mniejszości? Podobno startuje od kościółkowych.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# :-)Marcyś 2018-09-04 23:17
Jak przyjdzie czas to zgłosisz się do kościółkowych albo księdza bo każdy tam w końcu skończy.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: pszczólka Maja sobie lataObserwator 2018-09-05 21:35
Heiniś to zawsze jak kot który spada zawsze na cztery łapy.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: pszczólka Maja sobie lataMarek 2018-09-11 08:38
Henryk Hoch, ukarany prawomocnymi wyrokami za różne przestępstwanie nie rokuje wogóle poprawy. Raz przestępca zawsze przestępca?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: pszczólka Maja sobie lataKazik 2018-09-13 11:41
Ten znak pytający u Marka jest niepotrzebny. Henio był, jest i dalej będzie przestępcą. Wystarczy tylko się zapytać kogoś z rodziny.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19