fbpx

Urząd nie chce pochwalić się, kogo nagradza za dobrą pracę

Urząd Miejski w Ostródzie
Urząd Miejski w Ostródzie
Urzędy przyzwyczaiły nas, że chwalą się wyłącznie sukcesami, a o innych sprawach nie chcą informować. Szczególnie chętnie informują i proszą o publikację w sprawach błahych z punktu widzenia mieszkańców, ale za to "wielkich" wizerunkowo dla samej władzy. Zasada jest prosta. Im mniej ważne, tym mocniej pokazujemy. Dziwi niestety fakt, że Urząd Miejski w Ostródzie nie chce pochwalić się, którzy z pracowników dostają nagrody za dobrą, czy wręcz wybitną pracę na rzecz urzędu i mieszkańców.


17 lipa 2015 roku zwróciłem się do Urzędu Miejskiego w Ostródzie z wnioskiem o informację publiczną dotyczącą nagród, jakie przyznano pracownikom urzędu, jak również kierownikom jednostek podległych. Nie będzie to chyba zaskoczeniem, że urząd odpowiedział na moje zapytanie w sposób wymijający, a na niektóre pytania nie udzielił odpowiedzi.

Przesłana przez urzędników informacja (stan na dzień 31 lipca 2015) zawiera wyłącznie dane sumaryczne. Kwoty te robią wrażenie w kontekście "oszczędności". Jeśli zbiorcze informacje są zgodne ze stanem faktycznym, to za 7 miesięcy 2015 roku przyznano w Urzędzie Miejskim nagrody w wysokości ponad 168 tys. zł. Dla porównania w całym zeszłym 2014 roku było to 196 tys. zł.

Za co pracownik Urzędu Miejskiego może otrzymać nagrodę?
REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW URZĘDU MIEJSKIEGO W OSTRÓDZIE
NAGRODA
§ 10
4. Nagrodę przyznaje się za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej oraz nienaganne i terminowe wykonywanie zadań określonych w indywidualnych zakresach czynności.
Przy przyznawaniu nagrody i ustalaniu jej wysokości bierze się pod uwagę osobisty wkład pracy każdego pracownika w realizację zadań Urzędu, a w szczególności:
- umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów,
- terminowość załatwiania spraw,
- podejmowanie inicjatywy i pomysłowości w realizacji zadań,
- stosunek do interesantów i współpracowników,
- zdyscyplinowanie,
- umiejętność pracy w zespole.

W dniu 31 lipca poprosiłem urzędników, by ponownie przesłali odpowiedź uzupełnioną o brakujące informacje. Odpowiedzi nie ma do dnia dzisiejszego. W związku z powyższym czekam na uzupełnienie odpowiedzi do piątku 6 listopada. W przypadku braku odpowiedzi złożę skargę do WSA. Nie pierwszą już zresztą.

Nagrody dla nauczycieli, czy medale okolicznościowe są rozdawane w świetle reflektorów. Można by rzec, że są one "ściśle jawne". Natomiast wygląda na to, że informacja o nagrodach dla urzędników jest już z kategorii "ściśle tajne". Ciekawe, dlaczego burmistrz chce ukryć informację o nagrodach, którą powienien się przecież chwalić. W mojej ocenie należy publicznie chwalić urzędników za dobre wynik w pracy, a nie ukrywać ten fakt.

Śledząc doniesienia prasowe dotyczące pracy innych samorządów dość często można znaleźć informację o tym, że inne samorządy bez najmniejszego problemu udostępniają informacje o nagrodach dla swoich pracowników. Co więcej wiele samorządów nie wybiera drogi polegającej na przeciąganiu w czasie udostępnienia informacji publicznej, nie idzie do sądu, tylko udostępnia. Co warte podkreślenia często robią to "od ręki". Wiele samorządów wprowadza rejestry wszystkich umów i publikuje jest w BIP. Oznacza to, że można i nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych, by to robić. Wszystkie samorządy działają w oparciu o to samo prawo. Dlaczego zatem w Urzędzie Miasta Ostróda tak trudno uzyskać informacje? Być może dlatego, że za tabliczką z nazwą stanowiska są ludzie, a im ważniejsza funkcja na tabliczce, tym trudniejszy dostęp i większa niechęć do ujawniania informacji. Na szczęście nie wszędzie tak jest, lecz do ideału nadal daleka droga.

Komentarze  
# Józek ty kut....Prawy Sektor 2015-11-02 18:58 Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# krajDziki 2015-11-03 07:30
taką mamy sprawiedliwość
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# WyboramiZa 2015-11-02 19:50
Popieram sprawę przyspieszonych wyborów w samorządach.
W naszym miasteczku to wyjątkowo potrzebne , a widać po ostatnich wyborach parlamentarnych , że u nas pis nie wygrywa!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Wyborami@ 2015-11-02 19:53
Czas wrócić do sprawdzonych rozwiązań - PO na czele z Włodzimierzem !!!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# A to dobreAlex 2015-11-02 20:14
Buehehe... i spadłem z krzesła. Może jeszcze z Czerepachem? ;-)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# ????@ 2015-11-02 21:13
a olo , a krzysiu minister oświaty to co...
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: ????@ 2015-11-02 21:15
a Jola? Kocham Jolę. Gdzie jest Jola? :(
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: ????włas 2015-11-03 21:26
Zostali na taczce.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RacjaManiek 2015-11-02 21:35
Tak ja też popieram na pewno koalicja by się powiększyła bo nie byłoby na pewno tego radnego co chore dziecko skrzywdził i paru innych zadymiarzy. Oj Piotruś Piotruś pewnie jeszcze TVN przyjedzie i znowu będziesz chował się w domciu. Widać, że sam tutaj piszesz i sobie odpisujesz. Nie dziwię się, że z takim postępowaniem nie masz kolegów. Coraz więcej ludzi pyta czy złożyłeś mandat? Czekamy na Skatepark i inne rzeczy które obiecałeś.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# racjaCezar 2015-11-02 21:46
Radny bez honoru
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# chcęzobaczyć to 2015-11-02 22:22
Piotrze - jak przyjedzie TVN mów o ich przekrętach i innych wałach do kamerki. Liczę na Ciebie.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: chcępiotruś 2015-11-02 22:56
Maniek czy tam Darku - nadal nie umiesz pisać. Jak tam dzieci z OHP? Co u brata słychać? Jak żona w przedszkolu - dobrze się pracuje?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Ciągdalszy 2015-11-03 00:14
show must go on? Macie zdrowie jednak.Sprawia Wam to radość?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Urząd nie chce pochwalić się, kogo nagradza za dobrą pracę@ 2015-11-02 20:46
tak, tak - i z emerytowanym batalionem
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# PublicznaInformacja 2015-11-02 21:22
A Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego podał do wiadomości publicznej przyznanie nagród z okazji Dnia Edukacji i o dofinansowaniu dokształcania nauczycieli- szacunek!
Można - można!!
A w Ostródzie emerytowany nauczyciel w-f - burmistrz i jego świta urząd traktuje jak prywatne przedsiębiorstwo i wyrabia co mu się podoba i nie ma na to rady. To jakaś kpina!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# W Ostródzie rządzi PiSDulski F. 2015-11-03 01:22
Nagroda to uznanie i uhonorowanie starań pracownika za ponadnormatywne wykonywanie powierzonych mu obowiązków, za właściwą pracę otrzymuje się wynagrodzenie zgodnie z umową o pracę. W przypadku naszych urzędników "ściśle tajne" (czyli ukrywanie za co otrzymują nagrody i w jakiej wysokości) to niebezpieczna pisowska "oczywista oczywistość". Wymienione w regulaminie: umiejętność SAMODZIELNEGO rozwiązywania problemów,TERMINOWOŚĆ załatwiania spraw,
ZDYSCYPLINOWANIE, itd., to żadna łaska tylko obowiązek który powinien być wynagradzany zgodnie z umową. Jasne wiec jest, że uznanie wymienionych w regulaminie, prostych, podstawowych, obowiązkowych czynności za ponadnormatywne i nagradzanie ich dodatkowym profitem, to albo przyznanie się do zwykłego nieróbstwa albo...;-) Trwonienie publicznych pieniędzy i utajnianie "innych zasług" może wynikać z chęci ukrycia przyjmowania dodatkowego, nienależnego wynagrodzenia. Top Secret może skrywać zwykłe urzędowe złodziejstwo. Dlatego APELUJĘ do burmistrza - niech zgodnie ze swoją obietnicą uczciwości i transparentności, ujawni za co, komu i ile płaci z naszej publicznej kasy !!!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Urząd nie chce pochwalić się, kogo nagradza za dobrą pracęJa 2015-11-03 12:54
Sobie dają nagrody a w szkołach i placówkach podległych ludzie pracują za najniższą krajową, ach, szkoda słów...
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# K ASA tylko dla wybranych !Bez podwyżek 5 lat!! 2015-11-03 13:14
O swoich ,,pobratyńców" dba włodarz.Mają dobrze -efektów pracy 0(zero)....a nie chce się gadać o tym miejskim szambie.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: K ASA tylko dla wybranych !masakra 2015-11-03 14:45
Co prawda to prawda, dajcie podwyżki ludziom, którzy DLA WAS PRACUJĄ!!! Żenada żeby przez tyle latnie było żadnych podwyżek!!!!!!!! Niedługo będą nam wyrównywać bo nawet najniższej nie osiągniemy.
Ale pamiętajcie- JAKA PŁACA TAKA PRACA!!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# ...Bamber 2015-11-04 13:18
Myślę że w regulaminie zabrakło jeszcze punktu odnośnie punktualnego przychodzenia urzędnika do pracy.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Urząd nie chce pochwalić się, kogo nagradza za dobrą pracęlu 2015-11-07 14:12
Chrum chrum chrum, Pani Kasiu poproszę o kawę chrum chrum...
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Urząd nie chce pochwalić się, kogo nagradza za dobrą pracęUmbro 2015-11-07 15:51
Kochani to ze was nikt nie docenia to nie jest powod to takich komentarzy. Ciekawe ile zarabiaja pracownicy UM moze to nie sa wygórowane kwoty. A urzad moze tylko w taki sposob dac cos wiecej. Z reszta maja na to przewidziane pieniadze to daja. A ze swojej strony moge tylko dodac ze bedac w miesiacu kwietniu w urzedzie zostalem bardzo dobrze poinformowany i kompetentnie zalatwiony.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Urząd nie chce pochwalić się, kogo nagradza za dobrą pracęMKZ 2015-11-07 16:00
Zostałeś bardzo dobrze poinformowany i kompetentnie załatwiony? No to wporzo. Tylko co ma do tego nagroda.
- To powinna być norma, normalna normalność i oczywista oczywistość. Po to właśnie jest urząd, by kompetentnie "załatwiać". To jest w zakresach obowiązków każdego urzędnika.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Urząd nie chce pochwalić się, kogo nagradza za dobrą pracęumbro 2015-11-08 16:55
Jesli jest to normalny zaklad pracy to powinien posiadac system motywacyjny wynikajacy z regulaminu pracy. Wuec kompletnie sie nie dziwie ze sa wyplacane premie, oczywiscie jesli nie sa to takie kwoty jak w spolkach skarbu panstwa, bankach TV badz podobnym instytucja
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Urząd nie chce pochwalić się, kogo nagradza za dobrą pracędokładnie 2015-11-09 11:16
Zgadzam się. Tak samo powinno być wszędzie, chcesz coś załatwić, jestem dobrze "załatwiony" i do widzenia. Następny interesant. To są normalne rzeczy, to należy do obowiązków pracowników. To mamy rozumiec że za dobre obsłużenie należy się NAGRODA?????????? CHYBA JAKAS KPINA!!!LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ!!!!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19