fbpx

Znamy termin referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Ostróda

ilustracja
ilustracja
W środę 3 czerwca 2020 roku ukazało się postanowienie Komisarza Wyborczego w Elblągu o wyznaczeniu daty zawieszonego głosowania w referendum gminnym w sprawie odwołania burmistrza Miasta Ostróda przed upływem kadencji. 14 czerwca 2020 roku mieszkańcy ostatecznie zdecydują, czy Zbigniew Michalak pozostanie na stanowisku burmistrza.

W postanowieniu komisarza czytamy:
Na podstawie art. 23 ust. I, art. 24, art. 25 i art. 27 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 741), mając na uwadze stanowisko wyrażone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostródzie w piśmie z dnia 22 maja 2020 r. znak: Dyr.4011.2.14.2020 postanawiam, co następuje:

§ 1.

1. Wyznaczyć na dzień 14 czerwca 2020 r. (niedziela) datę zawieszonego głosowania w referendum gminnym w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Ostróda przed upływem kadencji.
2. Określić wzór i treść karty do głosowania w referendum gminnym w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Ostróda przed upływem kadencji zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik do niniejszego postanowienia.
3. Stwierdzić, iż:

1)  składanie wniosków o dopisanie do spisu osób uprawnionych do udziału w referendum w "branym przez siebie obwodzie na obszarze miasta Ostróda nastąpi do dnia 9 czerwca 2020 r.;
2) przekazanie przewodniczącym obwodowych komisji do spraw referendum spisu uprawnionych do udziału w referendum nastąpi w dniu 13 czerwca 2020 r.;
3) kampania referendalna ulega zakończeniu w dniu 12 czerwca 2020 r. o godz. 24:00.

§ 2.

Postanowienie wchodzi w życie z dniem podpisania i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz podaniu do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie miasta Ostróda.

Pełna treść postanowienia (pdf)

Referendum jest doskonałą okazją, by wyrazić niezadowolenie z działań burmistrza. Jest również okazją do poparcia i pochwalenia dotychczasowej polityki realizowanej przez włodarza. Każda ze stron ma szansę do wypowiedzenia się w tej sprawie poprzez oddanie głosu na TAK lub NIE.
Jednym z elementów pracy w samorządzie jest nieustanne poddawanie się kontroli społecznej. Referendum jest właśnie takim mechanizmem weryfikacji. By ten akt był wiarygodny i niepodważalny, musi się dokonać na uczciwych zasadach.
Za niedemokratyczne należy uznać praktyki polegające na zachęcaniu do pozostania w domu i zignorowaniu udziału w referendum. Trudno to uznać za wyraz poparcia kogokolwiek. To wyłącznie ucieczka przed weryfikacją i przejaw braku postawy fair play, o której Zbigniew Michalak wielokrotnie mówił jako włodarz, ale również jako osoba od wielu lat związana ze sportem.
Wygrana burmistrza, który zachęca do udziału w referendum byłaby olbrzymim i niepodważalnym sukcesem. Ewentualna przegrana nie zamyka drogi do ponownego startu w wyborach.
Dobry włodarz jest pewny swej pozycji, racji i nie powinien obawiać się weryfikacji ze strony wyborców.

karta do głosowania
karta do głosowania

Komentarze  
# do autora artykułu..lol 2020-06-04 14:49
Michalak byłby głupi gdyby namawiał do udziału w referendum.. i niech pan autor artykułu nie robi głupców z mieszkańców, takimi tanimi tekstami o "fair play" czy pozytywnej weryfikacji... czysta matematyka i polityka... burmistrza broni frekwencja w wyborach,... a przeciwnicy są bardziej zmotywowani do uczestnictwa w referendum., więc w takich przypadkach jest właśnie tak, że pozostanie w domu jest wyrazem poparcia..No chyba, że ktoś ma w (...) politykę wogóle..a takich jest coraz więcej. I nic dziwnego...słuchając burmistrza lub naszych radnych miejskich
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Znamy termin referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta OstródaPad 2020-06-05 08:00
Nie mam zamiaru uczestniczyć w tej farsie. Michalaka trzeba rozliczyć po zakończonej kadencji. A po ostatnich wydarzeniach z zastraszaniem Pani zastępcy utwierdza mnie to w przekonaniu że dzieją się w Ostródzie rzeczy o których nie mamy pojęcia. Dlatego na referendum nie idę, jest długi weekend wolę wyjechać nad morze.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19