fbpx

Urząd Miejski w Ostródzie ujawnił dane osobowe

ilustracja, foto: geralt
ilustracja, foto: geralt
Ochrona danych osobowych to ważny i poważny temat. Co i rusz pojawiają się doniesienia o ujawnieniu danych wskutek włamań lub ludzkich błędów. Do takiego zdarzenia doszło także w Urzędzie Miejskim w Ostródzie. Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej dostępny był dokument z danymi osobowymi mieszkańca.

 

W sobotę 25 stycznia 2020 roku wysłałem do Urzędu Miejskiego w Ostródzie Informację, że w BIP dostępny jest dokument z danymi osobowymi. We wniosku jawne było imię i nazwisko. Pozostała cześć danych była zamazana markerem. Jednak "zamazane" dane bez najmniejszego problemu można było odczytać. Tym samym każdy, kto pobrał ten dokument mógł odczytać następujące informacje:

  • Imię i nazwisko,
  • adres zamieszkania,
  • nr telefonu,
  • nr PESEL.

Z takim kompletem danych można naprawdę zrobić wiele rzeczy. Wszystko wskazuje na banalny błąd i brak dokładnej weryfikacji dokumentu przed publikacją. Rejestr zmian wskazuje, że dokument zamieściła Dorota Szczurowska - sekretarz miasta.

Równolegle z informacją wysłaną do urzędu powiadomiłem sekretarza i osobę wskazaną we wniosku.

Reakcja urzędu była natychmiastowa. Po 15 minutach od zgłoszenia feralny dokument został usunięty i później zastąpiony takim, na którym dane były całkowicie ukryte. Należy w tym miejscu pochwalić urząd za szybką reakcję i naprawę błędu już w sobotę. Jak udało mi się ustalić urząd skontaktował się już z osobą, której dotyczył incydent.

Przy tej okazji urząd poprawił formularz wniosku o udostępnienie informacji publicznej. W nowym nie trzeba już podawać danych osobowych.

Niestety pomimo prośby o przesłanie komentarza i wyjaśnienia sprawy do wtorku 28 stycznia, urząd nadal nie odpowiedział. 

Więcej informacji na temat ochrony danych osobowych znajdziecie na stronach Urzędu Ochrony Danych Osobowych https://uodo.gov.pl/

Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19