fbpx

Dofinansowanie ze spółek i jednostek podległych 2013-2019

Urząd Miejski w Ostródzie
Urząd Miejski w Ostródzie
Dużo emocji wzbudziły informacje o finansowaniu przez miejskie spółki szkoły i klubu sportowego prowadzonego przez rodzinę burmistrza Zbigniewa Michalaka. Wypowiedź radnego Waldemara Graczyka rozpętała burzę. Publikacja urzędu zawierająca zestawienie wydatków spółek i jednostek podległych miastu dolała oliwy do ognia. Tak samo, jak oświadczenie wydane przez Klub Sportowy SMS Ostróda. My zapytaliśmy o szczegóły i dziś prezentujemy uzyskaną odpowiedź. Być może wyjaśni kilka niejasności.

Sprawa rozpoczęła się od wypowiedzi radnego Waldemara Graczyka, przewodniczący Komisji Rozwoju i Gospodarki Komunalnej. Podczas 20 Sesji Rady Miejskiej 29 października 2019 roku radny mówił o docierających do niego sygnałach o rzekomym finansowanie przez spółki miejskie podmiotów, którymi zarządzał burmistrz przed objęciem tej funkcji, a które obecnie są w zarzadzaniu przez członków jego rodziny. Pisaliśmy o tym w materiale - Niejasne finansowanie zewnętrznych podmiotów?.

4 listopada 2019 w wydanym oświadczeniu do sprawy odniósł się Klub Sportowy SMS Ostróda

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE OSKARŻEŃ RADNYCH MIASTA OSTRÓDA ‼️

Bulwersują nas oskarżenia Radnych Miasta Ostróda, panów: W. Graczyka, R.Kowalskiego, W. Leguckiego kierowane pod adresem Klubu Sportowego SMS Ostróda.
Klub sportowy SMS Ostróda jest Stowarzyszeniem oraz Organizacją Pożytku Publicznego. Klub od ponad 20 lat z sukcesami szkoli dzieci i młodzież w kategorii piłka siatkowa halowa i plażowa. Obecnie w klubie trenuje 170 zawodniczek i zawodników, którzy reprezentując nasze barwy, a także barwy Miasta Ostróda, zdobyli setki medali. W załączonej tabeli przedstawiamy osiągnięcia KS SMS OSTRÓDA w ciągu ostatnich 5 lat.

Piłka siatkowa jest bardzo wymagającym sportem i żeby dojść do wysokiego poziomu, trzeba spędzić tysiące godzin na parkiecie. Wysoce niesprawiedliwym jest to, że wyżej wymienieni Radni dla korzyści politycznych atakują stowarzyszenie, które wspiera dzieci i młodzież ostródzką.

Klub SMS Ostróda od wielu lat jest beneficjentem dotacji publicznych. Przez wszystkie lata działalności otrzymujemy i bez żadnych zarzutów rozliczamy się z pieniędzy publicznych ponieważ uczciwość i transparentność jest dla nas najważniejsza. Dotacje publiczne są tylko częścią środków wykorzystywanych do funkcjonowania stowarzyszenia. KS SMS Ostróda nie opiera się tylko na środkach wydzielanych przez miasto Ostróda, ale również z sukcesem pozyskuje środki z Ministerstwa Sportu, pisząc programy i projekty sportowe do ogłaszanych przez Ministerstwo konkursów. Te środki są dostępne dla wszystkich klubów, stowarzyszeń i szkół.

Oświadczamy, że wszystkie środki publiczne z budżetu miasta Ostróda oraz ze spółek miejskich, które pozyskiwaliśmy lub pozyskujemy zostały wydatkowane wyłącznie na szkolenie, wyposażenie i wyjazdy meczowe dla naszych zawodników. Żadne środki z budżetu miasta i spółek miejskich nigdy nie wpłynęły i nigdy nie wpłyną na prywatne konta członków zarządu oraz członków rodziny pana Michalak. Żadne środki publiczne z miasta i spółek miejskich nie zostały przekazane na wynagrodzenia trenerów.
Jesteśmy jednym z wielu klubów, które otrzymują dofinansowania ze środków miasta oraz spółek miejskich. Nie rozumiemy, tego złośliwego ataku i pomówienia. Dlaczego dobre imię naszych sportowców, ich rodziców i trenerów jest szargane w celach politycznych, tylko dlatego, że były prezes Klubu Sportowego SMS Ostróda wygrał demokratyczne wybory i został burmistrzem miasta Ostróda.

Dlaczego Radni nie wspomnieli o innych klubach w Ostródzie, które otrzymały również wsparcie z budżetu Miasta Ostróda oraz ze spółek miejskich?

Najbardziej ubolewamy nad tym, że niektórzy Radni Miasta Ostróda chcą zniszczyć to co wspólnie z dziećmi, ich rodzicami i trenerami budowaliśmy przez ponad dwie dekady. Jest to niezrozumiałe ani dla nas, ani dla naszych zawodników, którzy godnie reprezentują Klub Sportowy oraz Miasto Ostróda zarówno w kraju jak i za granicą.

Na odpowiedź burmistrza i urzędu też nie trzeba było długo czekać. 7 listopada 2019 roku zostało opublikowane zbiorcze zestawienie wydatków poniesionych przez spółki miejskie i niektóre jednostki podległe miastu. Burmistrz publikację zestawienia rozszerzył o swój komentarz:

Szanowni Państwo,
W związku z oskarżeniami skierowanymi w stosunku do mojej osoby, zleciłem opracowanie podsumowania, które obrazuje wartość wsparcia i środków, jakie w latach 2013-2019 otrzymały między innymi kluby sportowe. Były to usługi reklamowe, sponsorskie, darowizny, w tym rzeczowe, zakup nagród itp. Jako pierwsze prezentuję zestawienie dotyczące spółek i jednostek miejskich. Wkrótce przedstawię zestawienie środków przyznanych bezpośrednio przez Gminę Miejską Ostróda.

By móc rzetelnie dyskutować na ten temat potrzebne były dane źródłowe, dlatego 7 listopada 2019 roku zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Ostródzie o przekazanie danych źródłowych, na podstawie których przygotowano zestawienie.

USTAWA o dostępie do informacji publicznej

Art. 13.

  1. Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki,nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, z zastrzeżeniem ust. 2 i art. 15 ust. 2.

Celowo został podkreślony fragment Art. 13. Choć urząd wszystkie dane posiadał, to odpowiedzi udzielił nam dopiero 21 listopada 2019 roku. Odbyło się to wbrew obowiązkowi wynikającego z przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Równolegle z udzieleniem nam odpowiedzi Urząd Miejski w Ostródzie opublikował bardziej szczegółową tabelę. Nie zawiera ona jednak szczegółów wydatków.

W kategorii media najwięcej pieniędzy ze spółek i jednostek podległych trafiło do:

Dofinansowanie ze spółek i jednostek podległych 2013-2019 - media
PodmiotSuma wydatków
Telewizja Mazury Piotr Wasześcik 180 420,53 zł
Gazeta Ostródzka; Edytor Sp. z o.o. ; Grupa WM sp. z o.o 69 070,78 zł
TELEWIZJA POLSKA S.A. 65 000,00 zł

W kategorii organizacje najwięcej pieniędzy ze spółek i jednostek podległych trafiło do:

Dofinansowanie ze spółek i jednostek podległych 2013-2019 - organizacje
PodmiotSuma wydatków
MLKS Ostródzianka 828 905,00 zł
Klub Sportowy Sokół 737 966,23 zł
Stowarzyszenie Uczniowski Klub Żeglarski Ostróda 128 179,37 zł

Poniżej prezentujemy odnośniki do tabel z danymi. Udostępniamy dwie tabele, jedna z wsparciem dla organizacji i firm, druga z wydatkami na media. Wszystkie dane w tabelach pochodzą z dokumentów źródłowych udostępnionych przez Urząd Miejski w Ostródzie.

Dofinansowanie ze spółek i jednostek podległych 2013-2019 - media

Dofinansowanie ze spółek i jednostek podległych 2013-2019 - organizacje

W celu lepszej prezentacji dokonaliśmy zmian nazw niektórych podmiotów występujących w dokumentach źródłowych. Chodź o media, które na przestrzeni lata występowały pod różnymi nazwami, lub były powiązane finansowo z tą samą redakcją.

Diabeł tkwi w szczegółach, których na podstawie samych danych zbiorczych nie można wyłapać. Naszą uwagę zwróciły np. dwie pozycje o nazwie "nieodpłatne użytkowanie". Chodzi o sprzęt o wartości ponad 200 tys. zł.

Całe zestawienie powinno być lekturą obowiązkową dla komisji sportu i komisji rewizyjnej.

Choć było to zapowiadane, nadal nie zostało opublikowane analogiczne zestawienie wydatków dokonanych przez Urząd Miejski w Ostródzie. Będzie ono z całą pewnością wartościowym uzupełnieniem wcześniej opublikowanych danych.

Komentarze  
# Radni niszcząJarek Graboski 2019-11-24 19:40
Radni szczególnie pan Graczyk za wszelką cenę próbuje zdyskredytować burmistrza Ostródy. To straszne że radni zamiast miastu pomagać to je niszczą. A robią to tylko dlatego, że burmistrz nie chce ułożyć się politycznie i prowadzi inną politykę zarządzania miastem niż jego poprzednik. Poprzednik, który na remont basenu wydał UWAGA 10 mln zł a większość rzeczy pozostała stara i niezmieniona a także niewymieniona. Niestety pieniądze się rozeszły i to tylko przez stary zarząd basen nie działa. Kasa się rozeszła a teraz ktoś tego pilnuje. To przeszkadza wielu radnym. Dramat mam nadzieje ze ludzie ich podsumują i wyrzucą na następnych wyborach na zbity pysk!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# PolemikaMaciej 2019-11-25 10:37
W 100% popieram powyzsze stwierdzenie
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: PolemikaOstródzianin 2019-11-25 11:52
Popieram w 100% to radni na czele z Graczyk iem Kowalski i Leguckim niszczą to miasto!!!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Dofinansowanie ze spółek i jednostek podległych 2013-2019Ostródzianin 2019-11-24 23:09
No to wszystko teraz jasne MLKS Ostródzianka to tam Kłokocki się udziela ponad 800 tys.dofinansowania za brak jakich kolwiek sukcesów zawodników !!! Teraz już w 100% wiem że Kłokociemu i nie tylko jemu żal dupę ściska że rzeka pieniędzy się urwała to trzeba Michalaka odwołać za wszelką cenę. Może i Michalak nie jest geniuszem społecznym ale ma jaja żeby się układowi przeciwstawić .
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# dofinasowaniedako 2019-11-25 12:50
za Czesia i PiS to dopiero było rozdawnictwo publicznych pieniędzy z Urzędu i spółek miejskich... W takiej żegludze to masakra co robił słynny dyrektor Marek G...(ten od 24 miesięcznej odprawy...)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Przyganiał sagan garnkowiTadeusz 2019-11-27 05:44
z żeglugi to pan Graczyk ciągnął - bardzo wysoka pensja, jacht motorowy do prywatnego użytku, drogie prezenty (służbowe), służbowy samochód dla rodziny, a teraz to jaki przykładny.
Jeden lepszy od drugiego.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Przyganiał sagan garnkowiszu 2019-12-02 19:08
W tej spolce nigdy nie bedzie dobrze bo traktowana jest jako przechowalnia do politykierow i kolesi, kazdy kolejny prezes to jakas masakra. Michalak ttak jak poprzednicy powpychal swoich. w miejsce M. G. ( tego od 24 mis. odprawy) wskoczyl duplikat. Naley uwaznie sie przyjrzec zatrudnieniu w spolkach bo nigdy nie bedzie dobrze jak beda kolesie z ukladow
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# mediaAndrzej 2019-11-28 11:16
Telewizja Mazury Piotr Wasześcik ze spółek miejskich 180 tys a jeszcze trzeba podać ile kasy z Urzędu Miejskiego w Ostródzie, Starostwa, Urzędu Gminy w tym czasie zebrał. Masakra. Nie dziw że atakuje Michalaka jak mu to ukrócił. Forest był hojny oj hojny.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Rzeka kasydla sms 2019-12-02 18:30
W spolkach miejskich zatrudnieni kolesie i czerpiemy pełnymi garściami. I mamy ostródzkiego "banasia"
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19