Niestety mamy kolejnego radnego z wyrokiem. Tym razem sprawa dotyczyła znieważenia. Sąd Okręgowy w Elblągu utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Iławie i tym samym Dariusz S. został prawomocnie skazany za znieważenie. W przeszłości mieliśmy już radnych z wyrokami. Jeden z radnych miejskich został dwukrotnie skazany za pomówienia, jeden za jazdę po pijanemu, a trzech innych radnych zgodziło się na przedsądową ugodę, by uniknąć procesu cywilnego.
Art. 216. Znieważanie osoby
Dz.U.2019.0.1950 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny
§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Wiele osób nadal uważa, że nie ma żadnych konsekwencji, za to co robi się w internecie. Nic bardziej mylnego. Choć jezyk nienawiści, pogardy i braku tolerancji do drugiego człowieka staje się coraz bardziej powszechny, nie oznacza to wcale, że jest akceptowany. Z całą też pewnością nie ma i nie będzie przyzwolenia na takie zachowanie, tym bardziej u osób publicznych. Takie działania należy napiętnować, by zdusić w zarodku zapędy różnych osób, zmierzające do brutalizacji jeżyka i zachowań.
W odpowiedzi na nasze pytanie otrzymaliśmy z Sądu Okręgowego w Elblągu odpowiedź dotyczącą wyroku z 9 października 2019 roku.
Wyrokiem z dnia 29.01.2019r., sygn. akt II K 366/16, Sąd Rejonowy w Iławie uznał oskarżonego Dariusza S. za winnego tego, że w okresie od kwietnia do sierpnia 2014r. w Ostródzie znieważył Piotra K. na publicznym profilu społecznościowym Facebook oraz na innych portalach internetowych, poprzez wpisy oraz fotografie dotyczące osoby pokrzywdzonego, zawierające określenia uznawane powszechnie za wulgarne i obelżywe, tj. popełnienia występku z art. 216§2 kk, i za to na podstawie art. 216§2 kk skazał oskarżonego na karę 100 stawek dziennych grzywny, przyjmując wartość każdej stawki dziennej w kwocie 10 zł. Ponadto Sąd orzekł wobec oskarżonego nawiązkę w kwocie 1.000 zł na rzecz OTOZ Animals - Schroniska dla zwierząt w Iławie oraz obciążył go kosztami.
Apelacje od wyroku wnieśli oskarżony i Prokuratura Rejonowa w Elblągu. W apelacji Prokuratury kwestionowano przyjętą przez Sąd Rejonowy kwalifikację prawną czynu wywodząc, że wypełniał on znamiona także art. 231a kk. Wobec tego Prokuratura domagała się uchylenia wyroku Sądu I instancji w całości i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.
Wyrokiem z dnia 09.10.2019r., sygn. akt VI Ka 362/19, Sąd Okręgowy w Elblągu utrzymał w mocy opisany wyżej wyrok Sądu Rejonowego w Iławie oraz obciążył oskarżonego kosztami instancji odwoławczej.
Piotr Krajewski udzielił nam komentarza w związku z zakończonym postępowaniem:
Jestem usatysfakcjonowany wynikiem sprawy. Walczyłem ponad 4 lata o sprawiedliwość i tylko ja wiem, ile mnie to kosztowało. To także zasługa osób, które mnie w tym wspierały, a było ich wiele. Prawda może niekoniecznie obroni się sama, ale tym razem zwyciężyła i z tego bardzo się cieszę
Niestety Dariusz S. nie skorzystał z możliwości i nie odpowiedział na naszą prośbę o komentarz. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi w 2015 roku, kiedy to miało się odbyć posiedzenie pojednawcze w Sądzie Rejonowym w Iławie (II Wydział Karny) w sprawie przeciwko Dariuszowi S. Nie otrzymaliśmy również komentarza w 2016 roku w związku wydanym przez Sąd Rejonowy w Iławie wyrokiem nakazowym. Obie te sprawy opisywaliśmy na naszych stronach.