8 Ostródzki Półmaraton św. Jerzego za nami

Ostródzki Półmaraton św. Jerzego 2019Ósma edycja Półmaratonu św. Jerzego za nami. Była to szczególna edycja. Zarówno za sprawą rekordowej frekwencji, jak również koncertu, który był świetnym zakończeniem tej biegowej imprezy.

Ostródzki Półmaraton św. Jerzego 2019Na starcie biegu było ponad 400 zawodników, co jest rekordem dotychczasowych edycji. Czy sprawiła to dobra atmosfera, atrakcyjny przebieg trasy, czy inne czynniki, trudno jednoznacznie ocenić. Niemniej jednak widać, że ostródzka impreza biegowa ma to coś, gdyż z roku na rok liczba uczestników zwiększa się. Wyrazy uznania należą się dla grupy Ostróda Runners i tegorocznego współorganizatora,  Klubu Sportowego PLAY Ostróda. Dzięki zgranemu zespołowi udało się kolejny raz zorganizować dobre sportowe wydarzenie, a ten rok obfitował w niespodzianki, z którymi trzeba było się zmierzyć. Organizatorom udało się to załatwić koncertowo.

Mezo z zespołemNowością w tej edycji był również koncert na zakończenie imprezy. Mezo z zespołem dał świetny koncert. U jego boku zaśpiewała Sara Pach. Jej mocny i śliczny głos rozbrzmiewający na żywo zrobił na nas duże wrażenie. Publiczność bawiła się doskonale a nieobecni mają czego żałować. Zawodnicy po okazaniu numeru startowego mieli wstęp wolny a mieszkańcy mogli kupić bilety w atrakcyjnej cenie zaledwie 10zł. Przy okazji tego koncertu Centrum Kultury po raz pierwszy uruchomiło internetową sprzedaż biletów. Wystarczyło kilka kliknięć, by za pomocą wiadomości SMS lub na email trafił do nas zakupiony bilet. Mamy nadzieję, że taki sposób sprzedaży biletów w Centrum Kultury stanie się standardem, nie wyjątkiem.

Zgodnie z listą wyników do mety dobiegło 426 zawodników.

Wyniki OPEN Ostróda 09/06/2019
1. 415 Głogowski Adam Gdynia UKS EKONOMIK MARATOŃCZYK LĘBORK / ATC CARGO 1:13:12
2. 424 Zyborowicz Bartłomiej Gdańsk KUJAWSCY RUNNERS 1:14:32
3. 452 Kaliski Sławomir Olsztyn KS AZS UWM Olsztyn 1:14:50

Wyniki Ostródzianka 09/06/2019
1. 374 Piechocka Katarzyna Ostróda 1:34:55
2. 427 Sadowska Kasia Ostróda 1:39:07
3. 407 Filipczyk Joanna Ostróda 1:44:36

Wyniki Ostródzianin 09/06/2019
1. 308 Punpur Marcin Ostróda 1:17:24
2. 450 Błaut Damian Ostróda 1:18:00
3. 183 Tadejewski Paweł Ostróda 1:20:06

Pełna lista wyników dostępna na stronie http://www.maratonczykpomiarczasu.pl/polmaraton-ostroda-online

Zapraszamy na nasz profil FB/OstrodaOnline, gdzie znajdziecie obszerną fotorelację z półmaratonu.

Krzysztof Bagiński, dyrektor Ostródzkiego Półmaratonu św. JerzegoDyrektor Ostródzkiego Półmaratonu św. Jerzego Krzysztof Bagiński udzielił nam wywiadu, w którym podsumował zakończoną edycję.

Proszę o krótkie podsumowanie zakończonego 8 półmaratonu. Co wyszło dobrze a na co trzeba zwrócić większą uwagę podczas przyszłorocznej edycji.
Na plus oceniam przygotowanie trasy pod względem nawodnienia, zwiększyliśmy liczbę tych punktów. Zmieniliśmy nieco organizację biura i była to dobra decyzja. Szybko i sprawnie została załatwiona sprawa pomiaru czasu i dostarczenia wyników. Dużym wsparciem był dla nas Rafał Kowalski z Klubu Sportowego Play Ostróda, który był naszym tegorocznym współorganizatorem. Dobrze przygotował i przeprowadził akcje promocyjne i obsługę mediów społecznościowych oraz szeroko wspierał pozostałe działania organizacyjne.
Ze spraw technicznych trzeba wspomnieć o zwiększeniu liczby barierek separujących trasę biegu. Zmieniliśmy sposób prowadzenia rejestracji zawodników. Był on w mojej ocenie rewolucyjny i obarczony ryzykiem, ale jak się finalnie okazało moje obawy nie potwierdziły się.
Sprawy, które sprawiły nam kłopoty to m.in. problemy formalne związane ze zmianą przepisów, ale to nauczka na przyszłość. Coraz trudniej pozyskać nam wolontariuszy do pomocy przy biegu, dlatego ogromnie dziękuję i doceniam wysiłek i serce, jakie włożyli w pomoc przy organizacji imprezy. Ciągle zbieramy uwagi od naszych partnerów i innych osób. Będziemy to analizować i postaramy się wyłapać wszystkie mankamenty, by wyeliminować je w przyszłości.

W tym roku frekwencja na mecie wzrosła o ponad 20% w stosunku do ubiegłego roku. To dobry wynik wpisujący się w ogólny wzrost biegających osób, czy zdaniem organizatora stoją za tym inne kwestie? Czy planujecie start w Ostródzie 700-1000 biegaczy podczas 10 edycji?
W mojej ocenie biegi spowszechniały, jest coraz więcej takich imprez i trudniej jest przekonać sponsorów do mniejszych imprez. Powoli wskakujemy do kategorii biegów średnich. Bez wątpienia rosnąca liczba biegających osób ma jakiś wpływ na rosnącą frekwencję w Ostródzie. Chcę i wierzę, że ten wzrost to również efekt naszej ciężkiej pracy i coraz lepszego odbioru naszej imprezy.
Jest takie marzenie i myślimy już o 10 edycji. Będzie to formuła rozszerzona nie tylko o kategorię 10 km, ale i wzorem tegorocznej nowości rozbudowana o ciekawy koncert dla uczestników i mieszkańców. Rozważamy zmianę trasy, by był to bardziej płaski odcinek ze zmniejszeniem utrudnień dla mieszkańców, przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjności trasy. Szerzej na ten temat będę mógł powiedzieć, kiedy dopracujemy formułę i będziemy mieli potwierdzone plany.

Co chciałbyś przekazać na koniec kibicom i zawodnikom?
Kibicom dziękuję za zrozumienie, pomoc na trasie i coraz lepszy doping. Jeśli wolno mi to chciałbym prosić kibiców o pełniejszą współpracę ze służbami porządkowymi w trakcie zawodów. W głównej mierze sprowadza się do wyeliminowania chodzenia po trasie biegu. Chodzi tu oczywiście o kwestie bezpieczeństwa kibiców, jak i zawodników.
Zawodnikom dziękuję za zaufanie i wyrozumiałość dla naszych pomyłek i niedociągnięć. Dziękuję również za to, że przyjeżdżacie i uczestniczycie w naszym biegu. Mam nadzieję, że będziemy mogli spotkać się w następnych edycjach. W imieniu własnym i całego zespołu dziękuję też za wszystkie pozytywne komentarze i uwagi.