fbpx

Zmiany w spółkach miejskich

Komisja Rozwoju i Gospodarki Komunalnej
Komisja Rozwoju i Gospodarki Komunalnej
Burmistrz Zbigniew Michalak dokonał zmian w radach nadzorczych miejskich spółek. Wymieniono 100% składu rad z wyjątkiem dwóch spółek, gdzie nie zmieniono członków rad będących reprezentantami pracowników. Gmina Miejska Ostróda poszukiwała kandydatów od listopada 2018 roku. Ogłoszony nabór na członka rady nadzorczej (1 etat) zakończył się finalnie wymianą 12 osób.

Choć burmistrz w dniu 25 stycznia zakomunikował, że dokonano zmian w radach nadzorczych, nie podał jednak szczegółów. Dopiero po naszej publikacji pojawiła się lista kandydatów spełniających wymagania naboru. Zawierała ona 18 nazwisk. Jednak ostateczną listę nowych członków rad nadzorczych poznaliśmy dopiero na konferencji prasowej zorganizowanej w dniu 31 stycznia 2019 roku.
Nowe składy rad nadzorczych po zmianach wyglądają następująco:

Żegluga Ostródzko-Elbląska Sp. z o.o.
Jarosław Barczuk
Karol Marcinkiewicz
Jakub Urbanowicz

Miejska Administracja Budynków Komunalnych Sp. z o.o.
Sergiusz Sikorski
Bogdan Szewczyk
Adriana Zabłocka – AbiYaghi

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Ostróda Sp. z o.o.
Maciej Sikorski
Wojciech Szewczyk
Sławomir Trojanowski
Jan Napiórkowski (pracownik spółki)
Dariusz Szpaczyński (pracownik spółki)

Miejskie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Spółka z o.o.
Jan Józef Antochowski
Bogdan Szewczyk
Sławomir Trojanowski
Marcin Wilga (pracownik spółki)
Tomasz Sylwester Witowski (pracownik spółki)

Wśród nazwisk wymienianych powyżej są dwie osoby, których nie ma na opublikowanej liście kandydatów spełniających wymogi naboru. To Jan Antochowski i Maciej Sikorski.

Wciąż czekamy na informację o wyborze nowego prezesa Miejskiej Administracji Budynków Komunalnych Sp. z o.o..

Podczas dzisiejszej Komisji Rozwoju i Gospodarki Komunalnej radni dowiedzieli się, że w 2017 roku zostały zmienione warunki umów z prezesami miejskich spółek. Wynika z nich, że otrzymają 3 miesięczne odprawy niezależnie od tego, czy zostali odwołani, czy sami odejdą. Zgodnie ze zmianami umów otrzymają również 6 miesięczne wynagrodzenie w ramach umowy o zakazie konkurencji. Również bez względu na to, kto inicjował rozwiązanie stosunku pracy. O ile zakaz konkurencji daje się logicznie wytłumaczyć w przypadku spółek MABK czy Żegluga, to trudno sobie wyobrazić taką potrzebę w przypadku monopolistów, jakimi są spółki MPEC czy PWiK.
Te kwestie będą niewątpliwie przedmiotem dalszych dyskusji i analiz. Być może dojdzie do zmian warunków umowy z prezesami.
Według podanych dziś informacji takich zmian dokonał ówczesny burmistrz Czesław Najmowicz. W kontekście sprawy byłego prezesa MABK padało dziś pytanie, czyj interes wspierały zmiany umów wprowadzone przez poprzedniego burmistrza.

W styczniu Burmistrz Zbigniew Michalak złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego prezesa spółki MABK, byłego przewodniczącego rady nadzorczej spółki MABK oraz poprzedniego burmistrza. Zawiadomienie dotyczy udzielenia kredytu, zmiany w umowach, braku właściwego nadzoru na spółką, czyli działania na szkodę spółki. Chodzi o następujące artykuły kodeksu karnego: 231,286,296.
USTAWA z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny

Art. 231.
§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 286.
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art. 296.
§ 1. Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Komentarze  
# ZasłużeniSpostrzegawczy 2019-02-05 20:03
Sławomir Trojanowski i Bogdan Szewczyk zostali powołani w dwóch spólkach, więc tak na prawdę z tych 18 osób wybrano tylko 10... 10 Wspaniałych ;)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# UkładyAdam 2019-02-14 19:36
Nie podobaja mi się te Rady...na kilometr widać ukladanke burmustrza i vice .Zobaczycie za chwile jak to się będzie układało we
OBŁUDA czas dzialac z referendum Oni są bardziej obludni niz ci co byli...
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# sciemaroza 2019-02-06 19:00
miało być transparentnie...a tu??? prezes MABK ustawiony, cały ten konkurs i wymogi???bez ogłoszenia na BIP na stronir UM???? ściema, ściema. ludzie Czesława kulgają się ze smiechu...
Załuje oddanego głosu,,,,
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: sciematulipan 2019-02-08 15:38
Ja też żałuje i pewnie wielu innych również
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# ŚciemaAnna 2019-02-14 19:23
Ja także żałuję nue tylko oddanego głosu ale i pomocy o ktora prosili
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# gorzej niż było już nie będzieLolek 2019-02-07 12:21
Cytuję roza:
.. ludzie Czesława kulgają się ze smiechu...,
a jednak w rzeczywistości jest inaczej...ludzie Czesława i sam Czesław trzęsą się ze strachu!!! Czesław nawywijał ostro to niech teraz za wszystko odpowie,,..a w urzędzie może się w końcu do roboty wezmą...
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: gorzej niż było już nie będzieMetalGearSolid 2019-02-07 20:49
No akurat wywija to obecny burmistrz, zupełnie nie kuma co ma robić. Biznesowo też mu średnio idzie co jest dziwne bo myślałem, że będzie mu akurat w tym aspekcie dobrze szło. Zaraz posypią się sprawy sądowe i praktycznie widać na pierwszy rzut oka, że większość dość sromotnie przegra.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# zwolnieniaMirka 2019-02-07 21:09
A czemu zwolniono Pełnomocnika ds. alkoholowych?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# oełnomocnikkolega 2019-02-13 23:37
pełnomocnika ds. alkohilowych zwolniono ponieważ przyszedł do roboty w stanie upojenia alkoholowego
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: gorzej niż było już nie będzieIgor 2019-02-08 08:40
Piszesz bo piszesz. Przykłady?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# wstydwstyd 2019-02-11 18:42
haaaa,haaaaa dziwne nastało...już w styczniu pewna Agnieszka chwaliła sie znajomym i nie tylko ze zaraz zostanie prezesem MABKu...więc zebrała gratulacje..był szampan.....cdn... głupio wyszło..Zbyszek sie teraz miota bo może tez szampana wypił i trzeba obietnicy dotrzymać.....jaja
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: wstydDarek 2019-02-14 20:39
Nie tylko Agnieszce obiecał....obiecał wieku innym którzy pracowali na ich wygrana w wyborach...teraz pokazują seoja prawdziwą twarz....
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# AgnieszkaAndrzej 2019-02-12 20:22
Jak długo mamy czekać na potwierdzenie że Agnieszka jest Prezesem MABK, Już wstępnie omawialiśmy zmiany i przyszłości spółki i czas działać.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# PrezesMarzena 2019-02-14 19:09
To nie Agnieszka ma zostać prezesem tylko niejaki B.....k
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# PELNOMICNIK DSKarol 2019-02-14 19:14
JAK TAK DALEJ BURMISTRZ I ZASTĘPCA BĘDĄ RZADZIC TO JEDYNA OSOBA ICH POPIERAJĄCA ...BĘDZIE DARIUSZ S..... Wiosną ruszy referendum.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Tylko nie Bro...kStadionowy gość 2019-02-14 20:07
Na mieście mówią, że ratusz przygarnia bankrutów politycznych związanych z byłym ostródzkim celebrytą. Stali się oni głównymi doradcami miłościwie nam panującego w grodzie nad Drwęcą.Podobno w niedługim czasie szeregi pracowników ratusza zasili wybranka słynnego ostródzkiego kolekcjonera medali i odznaczeń. Stanowisko ma być prestiżowe i dobrze płatne.Osobiście nie chce mi się w to wierzyć. Pewnie są to jakieś wyssane z palca bzdury.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Tylko nie Bro...kAdam 2019-02-14 20:18
Tak ...to prawda niejaki czerepach i hego były guru to doradcy obecnej władzy..za stoki oczywiście.czetepach posadził zone a byly guru na byc prezesem.Ale dalusmy sie nabic w butelkę...
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Nie wierzęStadionowy gość 2019-02-14 20:56
Jeżeli plotki krążące po mieście potwierdzą się, jedynym wyjściem będzie REFERENDUM!!!!!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Nie wierzęMira 2019-02-14 21:01
Jestem za.....i wielu wielu Ostródzie n
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Nie wierzęRealista 2019-02-14 23:09
W referendum zdobędą wiecej głosów ZA odwołaniem aniżeli wwyborach ZA powołaniem..
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Nie wierzęabc 2019-02-15 20:44
Nie strasz nie strasz bo się .... Referendum to mogłeś robić dla tego przez którego dalej stoisz w korkach. korzystasz z groty solnej na basenie i pływasz po stadionie miejskim
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Nie wierzę5GB 2019-02-15 22:27
Co jak co ale wiadukt to chyba najlepsza inwestycja w ostatnich 30 latach w Ostródzie. Poprzednie władze skutecznie sabotowały jakiekolwiek większe inwestycje drogowe a wiadukt przy okazji budowy "7" mógł być a darmo, niestety ówczesne władze nawet nie próbowały.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Nie wierzęabc 2019-02-16 11:33
Jestem za wiaduktem ale nie na warunkach jakich powstaje: pół roku opóźnienia, dodatkowe koszty. Nikt mi nie zwróci kasy za paliwo i zmarnowany czas w korkach. Nie tak miało być a winny za nie dopilnowanie jest pewien kłamliwy jegomość twierdzący, że wszystko będzie na czas.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Nie wierzę5GB 2019-02-18 21:20
A ile znasz poważnych inwestycji infrastrukturalnych w miastach, które idą zgodnie z harmonogramem i bez dodatkowych kosztów? Kasę będziesz miał oddaną w postaci braku stania w korku do przejazdu a czas w braku oczekiwania na przejazd pociągu. Gdyby nie poprzednie władze to wiadukt można by wybudować na 2-3 przejeździe tam gdzie byłby najpotrzebniejszy niestety, krótkowzroczna władza wolała posprzedawać grunty w strategicznych miejscach.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# czerepach to problemyStadionowy gość 2019-02-14 21:42
Kontakty z czerepachem zawsze źle się kończą dla władzy. REFERENDUM załatwi sprawę.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: czerepach to problemyBareja 2019-02-14 22:59
Burmustrz to prawdziwy Anioł z Alternatywy 4 .
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# niepojęteBolek 2019-02-15 10:27
Ludzie...co Wy piszecie??!!...rzucacie jakimiś "B.....k", "czerepach i były guru", "celebryta", "kolekcjonera medali i odznaczeń" itp... a nie macie pojęcia kto i co!! jeszcze nie było takiego aby się nie otaczał swoimi zaufanymi ludźmi (od Trumpa po prezesa Koła Gospodyń...)..Dajcie chłopowi trochę porządzić i go rozliczcie w nastepnych wyborach.. a nie organizujecie referendum po 6 miesiącach... Zapewne piszą to Ci, którzy sami zajęli stołki wraz z poprzednią władzą...
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: niepojęteolo 2019-02-15 14:39
szkoda czasu na dawanie jakichś szans, które z góry wiadomo że nie będą z korzyścią dla Ostródzian, obecna władza robi wszystko pod siebie i swoich "ludzi", pracowników urzędu traktują jak zło konieczne ale odbije im się to czkawką na pewno
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# NiepojęteMieszkaniec 2019-02-15 14:54
Robią co chcą.Na mieście mówią ze heden z osób fuche do rad nadzorczych załatwił niejaki S....k
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Odwołano prezesa Żeglugi?Stadionowy gość 2019-02-15 19:52
Coś wiecie na temat dzisiejszych wydarzeń w Żegludze. Podobno odwołano władze spółki.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Odwołano prezesa Żeglugi?abc 2019-02-15 20:35
Jeżeli to prawda to rewelacyjna wiadomość. W końcu robią porządki w tym burdelu !
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Dyrektor GołąbekOn 2019-02-17 10:05
Nie wiem ile w tym prawdy ale podobno Gołąb z Żeglugi zarabia 17000 brutto?! A w umowie ma zapis o 10 krotnej odprawie w razie zwolnienia!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Dyrektor Gołąbekabc 2019-02-18 08:36
To ten biznesmen :-) ha ha co zbankrutował ? To on jeszcze pracuje??? No tak.. przecież jeden z miernych ale wiernych. Wychodzą na jaw dziwne oszczędności i dziwni ludzie poprzedniej władzy. Panie burmistrzu rób pan porządki i nie tylko w żegludze
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# DyrNN 2019-02-19 18:31
Cytuję abc:
To ten biznesmen :-) ha ha co zbankrutował ? To on jeszcze pracuje??? No tak.. przecież jeden z miernych ale wiernych. Wychodzą na jaw dziwne oszczędności i dziwni ludzie poprzedniej władzy. Panie burmistrzu rób pan porządki i nie tylko w żegludze

Tak biznesmen. Dyrektor? A przepraszam jakie wykształcenie? Koniec kombinowania. Wszyscy wiedzieli widzieli.. wszystko szło bo jego myśli. A tu..... bum! Bal się skonczył! Światła gasną, sala będzie zamknięta Panie Dyrektorze. :)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Odwołano prezesa Żeglugi?Ja 2019-02-18 20:45
Dokładnie tak.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# najwyższyczas 2019-02-15 21:01
Szacun Panie burmistrzu za zmiany w żegludze, wielu nieudaczników partyjnych topiło firmę wzorowo prowadzoną przez dyrektora Nalewajkę, marynarze są panu wdzięczni.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# nowaha ha 2019-02-17 01:32
Od poniedziałku nowa prezes do MABK wjezdza Pani Agnieszka - Niepartyjna-Niezalezna
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# MABKlala 2019-02-18 18:38
jeżeli wjedzie do MABK Agnieszka to ukladanka się ułozy. Wszyscy od dawna wiedzą ze to był nabór pod nią. Ja też jestem za referendum, bo z ludzi nie można robić wariatów,
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Król Maciuś 1On 2019-02-20 18:04
A co z Dyrektorem OCSiR-u. Wszyscy wiedzą,że psuje wizerunek Centrum i liczy się tylko Akademia Piłkarska. Ze swoją koleżanką Martynką nie robią nic oprócz dbania o interesy AP.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Król Maciuś 1Elo 2019-02-21 18:45
Ptaszki ćwierkały że wypowiedzenie dostali.. A jak jeszcze nie.. to kwestia czasu.. zresztą w kilku spółkach będą łzy....
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# w spółkachłzy 2019-02-21 23:24
W żegludze dyrektor Gołąb zostaje, nowy prezes jest przyjacielem złomiarza z kajkowa i stary partyjny układ zależności zostaje.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# mydlenie oczuJagiełło 2019-02-22 09:21
Skupiacie się na mabk, a tu proszę naczelnik do monitorowania wybrana została rodzina, rzecznik prasowy konkurs pod najbardziej medialną osobę z Komitetu NN. Zrobili sobie z Mabk zasłone dymną do innych działań,
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19