Wytwarzamy i wyrzucamy sporo śmieci. Niestety sporym problemem jest fakt, że wyrzucamy je gdzie popadnie. Zostawiamy je w lasach, nad brzegami jezior, na plażach. Śmieci niestety trafiają też do wody, gdzie nie tylko zanieczyszczają akwen, ale stanowią zagrożenia dla osób korzystających z wody. Na szczęście jest grupa zapaleńców, która połączyła przyjemne z pożytecznym. Oczyszczają oni brzegi naszych jezior z tego, co pozostawili w nich inni.
W niedzielę 19 sierpnia po raz kolejny odbyła się w Ostródzie akcja oczyszczania brzegu jeziora. W ruch poszedł jak zawsze magnes neodymowy i długa lina. Tym razem pod szyldem Stowarzyszenia Klub Sportowy Magnes Neodymowy wolontariusze wspólnie pomagali oczyścić brzeg j. Drwęckiego pomiędzy Klubem Wodnym Sokół a "mostem kolejowym". Jak widać na zdjęciach nadal jest sporo do zrobienia w temacie dbania o porządek. Stare meble, opony, śmieci, złom, plastikowe butelki, to klasyczny już zestaw zbierany w miejscach podobnych akcji. Przykro jest patrzeć, jak dużo śmieci nadal trafia do wody.
Wolontariusze, wędkarze i osoby skupione wokół nowo powstałego stowarzyszenia kolejny raz pokazali, że wystarczy chcieć. Zamiast rozmawiać bez końca o problemie zakasają rękawy i po prostu poprawiają wygląd naszego otoczenia.
Niestety gołym okiem widać, że takie działania to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Podczas poprzednich akcji sprzątania wyciągnięto setki kilogramów śmieci i złomu. Strach pomyśleć, ile śmieci nadal zalega przy brzegach naszych akwenów.
Ten ogromny wkład wolontariuszy pójdzie jednak na marne, jeśli w głowach ludzi nie zmieni się sposób myślenia. Zasada jest prosta – coś przyniosłeś, zabierz ze sobą. Nie rób z lasów, jezior i rzek śmietnika. W rozmowach z uczestnikami przewijał się temat braku koszy, czy choćby samych worków na śmieci wzdłuż popularnych ciągów pieszo - rowerowych. Jak mówią, to również przez to wiele miejsc jest zanieczyszczonych a śmieci są pozostawiane i porozrzucane.
Ogromie cieszy, że w podczas wspólnego sprzątania pojawiają się dzieci. Jeśli od najmłodszych lat dzieci same aktywnie będą dbały o środowisko, to jest szansa, że coś się poprawi.
Trzymamy kciuki i życzymy wszystkim, żeby było jak najmniej śmieci do wyciągania.
Na dzień 30 września 2018 roku zapowiadane są pierwsze w Polsce zawody w rzucie magnesem neodymowym na odległość i do celu. O szczegółach i lokalizacji będzie jeszcze informować. Kto wie, może to będzie Ostróda.
Czytaj również: Akcja magnes Ostróda, odsłona trzecia