fbpx

Koncepcja przebudowy skrzyżowania

ilustracja
ilustracja
Zapoznaliśmy się z nową koncepcją przebudowy skrzyżowania ulicy Drwęckiej z ulicą Grunwaldzką w Ostródzie. Dwa różne warianty wprowadzają wiele zmian w rejonie tego skrzyżowania. Niestety szacunkowa kwota przebudowy jest dość wysoka. Jak wiemy Gmina Miejska Ostróda ze swoim poziomem zadłużenia może mieć problemy z pozyskaniem środków na taką inwestycję.

Skrzyżowanie ulic Drwęcka, Grunwaldzka, Kopernika i 1 Dywizji to jeden z newralgicznych punktów na komunikacyjnej mapie Ostródy. Po zakończeniu budowy wiaduktu władze przewidują znaczny wzrost ruchu na ul. Drwęckiej. Dodatkowo po zakończeniu budowy dużego osiedla na terenie dawnych "Czerwonych Koszarach" znacznie zwiększy się liczba samochodów poruszających się po ul. 1 Dywizji. Również dlatego, że będzie to jedna z dwóch dostępnych dla kierowców dróg dojazdowych do osiedla, ul. Demokracji, MPEC i innych firm znajdujących się w tej części miasta. Drugą jest ulica Sienkiewicza. Nie można również zapominać o planach urzędników dotyczących terenu po autodromie - plac koncertowy, teren rekreacyjny i nowy cmentarz komunalny.

Co istotnego znajdziemy w planach przebudowy? M.in przeniesienie przystanków poza skrzyżowanie, likwidację miejsc parkingowych zarówno przy samym skrzyżowaniu jak i na fragmencie ulicy Kopernika. Pojawią się wydzielone zjazdy w prawo z ul. 1 Dywizji na ul. Drwęcką i z ul. Grunwaldzkiej w ul. Kopernika. W zależności od wersji droga rowerowa będzie miała dwa lub jeden przejazd przez ulicę. Obie wersje mają swoje wady i zalety.
W bardzo krótkiej perspektywie czasu skrzyżowanie ulic Drwęcka, Grunwaldzka, Kopernika i Dywizji stanie się jednym z głównych ciągów komunikacyjnych. Przy okazji planowanej przebudowy warto też zastanowić się, czy dla poprawy ruchu nie zamienić fragmentu ulicy Kopernika w ulicę jednokierunkową.

Z drugiej strony miasta planowana jest też budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Olsztyńska - Mickiewicza. Natomiast nic konkretnego na razie nie słychać o budowie ronda na skrzyżowaniu ulic Drwęcka - Olsztyńska. Samorząd miejski zakłada też kapitalny remont i przebudowę ul. 1 Dywizji. W dniu 10 sierpnia ogłoszono postępowanie przetargowe - „Dokumentacja projektowa - Budowa nawierzchni ul. I Dywizji wraz z infrastrukturą”.

Niewydolny system komunikacyjny w Ostródzie wymaga podjęcia natychmiastowych działań. Tyle, że potrzeba na to czasu, szerokiego zakresu planowania i przede wszystkim pieniędzy. Tych niestety nie ma. Miasto, które emisją obligacji zwiększy swoje zadłużenie o 32 miliony (26 mln. emisja + 6 mln. obsługa), może w najbliższym czasie mieć spory problem z pozyskaniem pieniędzy na inwestycje. Dotyczy to zarówno wariantu pozyskania środków zewnętrznych i zapewnienia wkładu własnego, jak i samodzielnego finansowania takich działań.

W części opisowej koncepcji przebudowy skrzyżowania ulicy Drwęckiej z ulicą Grunwaldzką w Ostródzie znajduje się szacunkowe wyliczenie kosztów. Podana kwota to blisko 10 milionów zł.

Jeśli macie własne uwagi i przemyślenia związane z koncepcją, zachęcamy do podzielnia się nimi w komentarzach.

Koncepcja przebudowy przebudowy skrzyżowania ulicy Drwęckiej z ulicą Grunwaldzką w Ostródzie, wersja 1
Koncepcja przebudowy przebudowy skrzyżowania ulicy Drwęckiej z ulicą Grunwaldzką w Ostródzie, wersja 1

Koncepcja przebudowy przebudowy skrzyżowania ulicy Drwęckiej z ulicą Grunwaldzką w Ostródzie, wersja 2
Koncepcja przebudowy przebudowy skrzyżowania ulicy Drwęckiej z ulicą Grunwaldzką w Ostródzie, wersja 2

Koncepcja przebudowy przebudowy skrzyżowania ulicy Drwęckiej z ulicą Grunwaldzką w Ostródzie, wersja 1 (duża rozdzielczość)

Koncepcja przebudowy przebudowy skrzyżowania ulicy Drwęckiej z ulicą Grunwaldzką w Ostródzie, wersja 2 (duża rozdzielczość)

Koncepcja przebudowy przebudowy skrzyżowania ulicy Drwęckiej z ulicą Grunwaldzką w Ostródzie, część opisowa

Komentarze  
# Wariant 1Tomas 2021-02-23 00:17
Wariant 1, najlepszy. Usprawni płynny wyjazd z 1 Dywizji. Te nowe osiedle będzie miało 16 bloków, więc za parę lat ruch drogowy na tej ulicy będzie duży. No i czekamy na remont samej ulicy 1 Dywizji. Nie da się po niej jeździć bez obawy żeby rośnie urwać. Pamiętajcie o wyborcach bo trochę ich na tym osiedlu będzie.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19