fbpx

Nic nowego w sprawie wiaduktu

Spotkanie informacyjne w sprawie realizacji inwestycji polegającej na budowie wiaduktu.
Spotkanie informacyjne w sprawie realizacji inwestycji polegającej na budowie wiaduktu.
We wtorek 7 listopada 2017 r. w Urzędzie Miejskim w Ostródzie odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie realizacji inwestycji polegającej na budowie wiaduktu. Kluczem jest „spotkanie informacyjne”. Jeśli ktoś liczył na dyskusję o budowie wiaduktu, to się mylił. Zawiódł się też ten, kto czekał na jakieś nowe informacje. Jak każde spotkanie i to było potrzebne, tyle że to powinno się odbyć na początku roku, kiedy można było jeszcze dyskutować, szukać alternatyw, lepszych rozwiązań. Dziś to już tylko informowanie o faktach dokonanych. Warto było natomiast posłuchać projektanta. Jego wypowiedzi rzucają ciekawe światło na podejście do tego projektu wiaduktu.

Spotkanie informacyjne w sprawie realizacji inwestycji polegającej na budowie wiaduktu.
Spotkanie informacyjne w sprawie realizacji inwestycji polegającej na budowie wiaduktu.
Nie licząc urzędników, radnych, mediów w spotkaniu brało udział około 40 osób. Niska frekwencja nie dziwi. Ustalone godziny spotkania 15:00-17:00 to dla sporej części mieszkańców czas, jaki spędzają w pracy lub z niej wracają.
Pierwsze pytania i wątpliwości przedstawił przedsiębiorca z ulicy Drwęckiej. Jak mówił ma obawy o możliwości swobodnego włączania się do ruchu. Zarówno burmistrz i projektant próbowali przekonywać, że problemu nie będzie.
Projektant, autor koncepcji dość często zabierał głos podczas dzisiejszego spotkania. W całym jego przekazie, niewątpliwie potwierdzającym linię władz samorządowych, dało się wyłuskać kilka ciekawych informacji. Według projektanta po zakończeniu budowy S7 i obwodnicy ruch się zmieni, (przyp. zmniejszy) w rejonach ulicy Drwęckiej. Zniknie tranzyt. To zaskakująca teza zważywszy, że ruch tranzytowy biegnie ulicą Jagiełły i dalej Grunwaldzką, zatem zupełnie w innej części miasta. Trudno znaleźć jakąkolwiek zależność z ruchem na ulicy Drwęckiej. Drugą rzeczą na jaką zwraca się uwagę to twierdzenia projektanta, że ruch pieszy na ulicy Drwęckiej, czyli przebiegający przez przejazd kolejowy jest znikomy. To najwyraźniej uzasadnia m.in. brak zejścia z wiaduktu na ulicę Sapińskiego. Żeby oddać podejście do tematu wiaduktu zarówno przez miasto jak i samego projektanta zacytujemy fragment jego wypowiedzi - „nie było celem rozwiązywaniu wszystkich utrudnień”. Ten fragment odnosi się do pytań o ruch pieszych i rowerów. W założeniu jest on najwyraźniej mało istotny dla podejmujących decyzje w tej sprawie. Projektant tłumaczył, że na podstawie własnych obserwacji nie stwierdził dziesiątek inwalidów i rowerzystów na tym odcinku. Poniżej szerszy fragment wypowiedzi w odpowiedzi na wątpliwości o dotyczące ciągów pieszych i rowerowych.

"Wszystkie interesy grup na tak małym obszarze nie są zapewnione. Część podróży będzie się musiała odbyć troszeczkę dalej. Są zapewnione zjazdy dla małych dzieci na schodach dla wózków. Rower można ewentualne wnieść. Można oczywiści wykonać wszystko, można wykonać pochylnie itd., natomiast to w zdecydowanym stopniu podroży i zabierze miejsce na inne elementy, utrudni też dojazd do posesji. Można wymyślać kolejne rozwiązania na taką okoliczność, natomiast nie było celem tu rozwiązywanie wszystkich utrudnień w samym wiadukcie. Nie każdy musi skorzystać z tego wiaduktu, jeżeli idzie tam raz na dwa lata. Może obejść sobie te 50 metrów dalej, jak przy każdej drodze. Podobny czas straci czekając na przejściu. Można też w przyszłości rozwiązywać poprzez kolejne tereny, kolejne ciągi, oczywiście też nieco wydłużając, lub robiąc windy. Rozwiązania są rożne, kwestia na co miasto będzie stać."

Z kilku innych wypowiedzi maluje się obraz naprędce wymyślonej inwestycji, którą ewidentnie próbuje się realizować w niezrozumiałym pośpiechu. Pieszy i rowerzysta nie jest istotny. Najważniejsze są samochody i niski koszt teraz. Późniejszych poprawek nikt już nie wlicza.

Burmistrz zapowiedział, że przed zamknięciem ulicy Drwęckiej zostanie wykonany alternatywny dojazd do ul. Demokracji. Będzie nim oczywiście ulica 1 Dywizji. Tu pewne zeskoczenie. Nie będzie to gruntowny remont. Będzie to zaledwie położenie nakładki asfaltowej. Nie trudno wyobrazić sobie ile taka „prowizorka” wytrzyma a ile biędzie kosztować. Trzeba też dodać, że generalny remont i tak nie ominie miasta, ale może wtedy stanowić stanowić o całkowitym paraliżu tego fragmentu miasta. Warto tu wspomnieć, że powstaje tam osiedle dla 2-3 tysięcy ludzi. Jak zauważyła radna Agnieszka Majewska-Pawełko nie ma na razie zagwarantowanych pieniędzy na remont ul. 1 Dywizji a termin jest bardzo krótki.
Burmistrz wspomniał też o otwarciu wjazdu przez koszary od strony ulicy Grunwaldzkiej, nie mówiąc jednak jak zamierza realizować ruch w koszarach. Teren w koszarach ma według niego trafić m.in. na cele programu "Mieszkanie Plus". Na chwilę obecną brak jest potwierdzenia tej informacji w oficjalnych lokalizacjach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Na szczęście starosta i burmistrza dostrzega potrzebę budowy ronda na skrzyżowaniu Mickiewicza- Olsztyńska i Olsztyńska-Drwęcka. Szkoda, że dopiero po oddaniu wiaduktu i nie bardzo wiadomo, kiedy po jego oddaniu. Smuci fakt, że ewentualne analizy wpływu budowy wiaduktu na ruch w mieście będą realizowane dopiero po oddaniu go do użytku.
Burmistrz mówił też o rondzie na skrzyżowaniu Grunwaldzka, Drwęcka, 1 Dywizji, Kopernika.
Jedno jest pewne. Jeśli po wybudowaniu wiaduktu władze będą chciały spełnić wszystkie zapowiedzi, to czeka nas przez długi czas permanentny remont głównych ulic. Będzie to oczywiście związane z utrudnieniami w ruchu i korkami.

Wbrew zapowiedziom w spotkaniu nie brał udziału nikt ze strony wykonawcy.

Komentarze  
# Wszystko o nas bez nasTur 2017-11-08 14:20
Najlepszy jest starosta, który brzmiał mniej więcej tak: my władza samorządowa wiemy co dla was drodzy mieszkańcy jest dobre. Też chciałbym wiedzieć dlaczego takich konsultacji nie było wcześniej, a gdzie opracowania inżynierów ruchu o wpływie inwestycji na cały ruch w mieście? Nie wspomnę już o słowach projektanta, który chyba nie wie co, gdzie i dla kogo ma być zbudowane. Jednym słowem: dramat!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# ha haTomek 2017-11-08 18:01
Specjalista - inżynier się odezwał od budowy dróg i mostów. Dramat to Ty jesteś :-)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Nic nowego w sprawie wiaduktuWaldek 2017-11-08 15:03
Ja mam pytanie czy to prawda że remont 1 Dywizji będzie kosztował 8,5 mln. A 1 Dywizji jest w posiadaniu pewnego dewlopera przyjaciela gościa z urzędu.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# OdpowiedźRedakcja 2017-11-08 21:18
Remont ul 1 Dywizji na odcinku od ul. Drwęckiej do ul. Demokracji możne tyle kosztować. Padły takie kwoty na sesji rady miasta. Jednak "łatanie", o którym wspominał burmistrz podczas wczorajszego spotkania na pewno tyle nie będzie kosztować. Nie ma jednak co się łudzić, że cały ten odcinek uda się "załatać" za "grosze". To ulica o długości ponad 800 metrów.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Nic nowego w sprawie wiaduktujanie 2017-11-08 16:25
O ile wiem to drogi na prywatnym terenie buduje właściciel. Proszę się zapytać mieszkańców ul. 1 Maja. Chodzi mi o ulice o ile można ten kawałek nazwać ulicą , która prowadzi w stronę jeziora począwszy od warsztatu napraw rowerów w stronę Bulwaru. Mieszkańcy składają się na budowę tej ulicy, dlatego myślę że pogłoski o remoncie ulicy ,która jest własnością dewelopera są nieprawdziwe ..
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# racaWaldek 2017-11-08 17:50
Ma Pan rację. Opisywana przez Pana ulica jest własnością mieszkańców i oni będą ją budować natomiast ulica 1 Dywizji od ul. Drwęckiej do bramy dawnych koszar jest miejska a za bramą jest już własnością innych podmiotów więc z tego co zrozumiałem miasto ma ją remontować tylko do bramy.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# OdpowiedźRedakcja 2017-11-08 21:11
Ul. 1 Dywizji zgodnie z zapowiedzią burmistrz ma być "wyremontowana" na całym odcinku, czyli od ul. Drwęckiej do ul. Demokracji przed wiaduktem drogi S7. Burmistrz wyraźnie o tym mówił, że miasto przejmie ulicę. Ta informacja była już podawana na jednej z sesji rady miasta.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# lipaGrzegorz 2017-11-08 18:11
Następny tendencyjny materiał. Ja obejrzałem w internecie materiał u wiele rzeczy się dowiedziałem a Pan projektant wszystko dokładnie i rzeczowo wytłumaczył. Przedsiębiorcy wyszli zadowoleni - dziś z nimi rozmawiałem. Niestety dla Pana Panie Jacku coś mi się wydaje, że będzie musiał Pan z Panem Burmistrzem "męczyć się" jeszcze 5 lat :-) A tak nawiasem mówiąc ciekawe czy na dzisiejsze spotkanie w Zamku przyjdzie więcej osób i czy będzie ktoś od wykonawcy albo chociaż projektant :-)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# odpowiedźRedakcja 2017-11-08 21:07
Wszystko co zostało powiedziane na spotkaniu było wiadome od dawana i było już o tym pisane.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# :-)Denon 2017-11-08 18:28
Zapewne wybierze się Pan dziś do zamku więc jeżeli można prosimy o relację ze spotkania.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# odpowiedźRedakcja 2017-11-08 21:06
Waldek, Tomek, Grzegorz, Denon - widzę, że trudno się zdecydować na pseudonim.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# racjaDenon 2017-11-08 21:41
Pan zawsze dużo widzi tylko nie to co potrzeba.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# odpowiedźRedakcja 2017-11-08 21:50
Jak się coś zobaczy, to się tego "nie odwidzi" ;)
Cóż poradzić na to, że niektórzy patrzą i nie widzą.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# prośbaDenon 2017-11-08 21:43
Można więc Pana prosić o relację z zamku.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# odpowiedźRedakcja 2017-11-08 21:50
Będzie, wszystko w swoim czasie.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# :-)Denon 2017-11-08 22:00
Bardzo dziękuję i czekam :-)
I jakby można było to coś o pomniku dziecka utraconego bo wszyscy pisali a Pan nie pisał.
Pozdrawiam
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# odpowiedźRedakcja 2017-11-08 22:58
Nie wszyscy. "Pisali" to lekka przesada. Bliższe prawdy jest, że przepisali z profilu burmistrza.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Kampanię wyborczą czas zacząćKuPiS 15 2017-11-08 19:27
Po wysłuchaniu wystąpień niektórych uczestników dyskusji, widać wyraźnie, że niektórzy jej uczestnicy rozpoczęli już kampanię wyborczą. Niestety właśnie te osoby zdominowały dyskusję, próbując lansować swoje osoby, kosztem rzetelnej wymiany zdań. Popisy panów byłych burmistrzów, pana który marzy aby w przyszłych wyborach zostać burmistrzem oraz pani która chce być zastępcą tego pana, spowodowały, że niewiele z tego zebrania wynika. Chciałbym w związku z tym zaapeloważ do lokalnych potencjalnych kadnydatów w zbliżających się wyborach samorządowych, aby nie przeszkadzali. Ich obecność powoduje, że zamiast rzeczowej dyskusji mamy popisy oratorkie, delikatnie mówiąc, marnej jakości. Panie Olgierdzie, panie Waldemarze, pani Agnieszko- nie przeszkadzajcie. Nie róbcie polityki tam, gdzie nie jest to potrzebne. Swoimi politycznymi wystąpieniami nie pomagacie faktycznym zainteresowanym tematem wiaduktu.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# prawdaDenon 2017-11-08 21:55
Pięknie to Pan ujął :-)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Kampanię wyborczą czas zacząćdon Gesek 2017-11-09 16:28
Panie Gesek skończ Pan wstydu oszczędz.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Nic nowego w sprawie wiaduktumieczysław gukiewicz 2017-11-09 09:38
Jeśli ktoś chce być poważnie traktowany to niech ma odwagę się podpisać pod swoimi wypocinami.Moim skromnym zdaniem wiadukt jest potrzebny bo będę tamtędy jezdził. Standard badań przed wykonywaniem inwestycji w naszym mieście jest taki sam od dłuższego czasu i przykro słuchać wypowiedzi ludzi o krótkiej pamięci.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Wypocinom mówimy stanowcze NIEJerzy 2017-11-09 10:02
"wiadukt jest potrzebny bo będę tamtędy jezdził“. Szalenie długie i podparte solidnymi argumentami uzasadnienie. Może jednak coś więcej?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Wypocinom mówimy stanowcze NIEmieczysław gukiewicz 2017-11-09 11:41
Jerzy... i co dalej?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19