fbpx

4 x NIE

Jezioro Sajmino
Jezioro Sajmino
Nie będzie łącznika ścieżek rowerowych od plaży do ścieżki wokół jeziora Sajmino. Przynajmniej na obecną chwilę. Zastępca burmistrza Norbert Gesek w przesłanej odpowiedzi jednoznacznie potwierdził, że nic takiego nie powstanie i nie ma żadnych planów w tym zakresie. Rower między ścieżki prowadzimy, weźmiemy pod pachę lub jedziemy po gruncie. To już nie wpadka, to jednoznaczne partactwo.

Tu rozpocznie swój bieg ścieżka wokół j. Sajmino.
Tu rozpocznie swój bieg ścieżka wokół j. Sajmino.
Projekt budowy ścieżek rowerowych na terenie miasta to jedno wielko pasmo nieporozumień i błędów. Począwszy od przebiegu, na materiale z którego zostaną wykonane skończywszy. Choć trudno w to uwierzyć miejscy urzędnicy twierdzą, że polbruk "to rozwiązanie optymalne ze względów ekonomicznych, technicznych oraz użytkowych".

Tu zakończy swój bieg ścieżka wokół j. Sajmino.
Tu zakończy swój bieg ścieżka wokół j. Sajmino.
Jakby tego było mało przebieg ścieżek ustalony przez urzędników pozostawia wiele do życzenia i nie był z nikim konsultowany. Jedną z rzeczy, która będzie denerwować, czy wręcz irytować to brak połączenia pomiędzy poszczególnymi odcinkami ścieżek. Doskonale to widać ma mapie widocznej na końcu materiału. Przykładem jest brak ścieżki na brzegu zatoki j. Drwęckiego, urwany fragment ścieżki w pobliżu Zamku, czy brak łącznika ścieżek, które biegną do j. Sajmino ze ścieżką wokół niego.

Tu zakończy swój bieg ścieżka od ul. Chrobrego do plaży.
Tu zakończy swój bieg ścieżka od ul. Chrobrego do plaży.
Choć ich wykonanie będzie realizowane w ramach tego samego projektu dofinansowanego ze środków unijnych, to zabrakło jednej jakże ważnej rzeczy. Połączenia tych ścieżek ze sobą a to zaledwie około 200 metrów. Niestety to nie jedyne "luki" w sieci ścieżek.

Ścieżki rowerowe w urzędowym podsumowaniu półrocza. Pokazano ścieżkę, której nie będzie.
Ścieżki rowerowe w urzędowym podsumowaniu półrocza. Pokazano ścieżkę, której nie będzie.
Choć we wszystkich materiałach udostępnianych i opłaconych przez urząd ten łącznik istnieje, jest to jawne wprowadzanie w błąd. W odpowiedzi na nasze zapytanie dostaliśmy jednoznaczną odpowiedź. Nic takiego nie jest planowane. Urząd najpierw próbował nas odsyłać do dokumentacji przetargowej zakończonego postępowania. Oczywiście nic tam nie ma. Tłumaczono też, że brak ścieżki w tym miejscu jest spowodowany faktem, że nie jest to działka miasta. Dziwne to tłumaczenie zważywszy na fakt, że ścieżka wokół jeziora Sajmino w pewnym fragmencie przebiega po terenie Gminy Ostróda. W tym jednak przypadku samorząd miejski wystąpił do Gminy Ostróda i porozumiał się bez problemu.

Nasze pytania i odpowiedzi przesłane z Urzędu Miejskiego w Ostródzie.

 1. Kopia dokumentacji dotyczącej wykonania połączenia ścieżki rowerowej, która ma swój koniec na plaży miejskiej nad j. Sajmino (odcinek Chrobrego-Piaskowa) ze ścieżką rowerową wokół j. Sajmino (ul. Jeziorna).
      odp: Gmina Miejska nie posiada wnioskowanej dokumentacji.
 2. Czy i kiedy ogłoszono postępowanie przetargowe w tym zakresie?
      odp: Nie ogłoszono postępowania przetargowego
 3. Kiedy, komu i za jaką kwotę zlecono opracowanie dokumentacji w tym zakresie?
      odp: Nie zlecono opracowania dokumentacji
 4. Jaki jest planowany termin zakończenia prac w tym zakresie?
      odp: Nie ma planowanego terminu zakończenia prac w tym zakresie

Trudno to zrozumieć a tym bardziej uwierzyć, że tak oczywista sprawa została przez urzędników pominięta. To partactwo i kompletny brak wyobraźni. Jeśli do tego dołożymy, że planowana ścieżka z Jaracza do Kajkowa nie będzie połączona z tą wokół j. Sajmino (brak takiej informacji na planach), to mamy jasny przykład, że ścieżki w Ostródzie planuje się i robi żeby zrobić, nie by służyły sprawnej i bezpiecznej komunikacji. Bez ładu i składu, byle wydać pieniądze.
Postępowanie na budowę ścieżek rowerowych w Ostródzie zakończono 5 września. W dniu 28 września podano do wiadomości wybrane oferty.

  • Część 1- Ścieżka rowerowa wokół nabrzeża jeziora Sajmino w Ostródzie. Postępowanie w części 1 zostało unieważnione, Zamawiający na sfinansowanie tej części zamówienia zamierzał przeznaczyć kwotę: 1.240.000,00 PLN brutto. Cena jedynej złożonej w części 1 oferty opiewała na kwotę 2.095.474,69 PLN brutto.
  • Część 2- Ścieżki rowerowe na odcinku od cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej z II Wojny Światowej- rondo "Solidarności"- ul. Drwęcka- jezioro Drwęckie.
   Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę nr 2 złożoną przez Przedsiębiorstwo Drogowo- Budowlane Sp. z o.o., ul. Długa 27, 87-300 Brodnica.
  • Część 3- Ścieżka rowerowa na odcinku ul. 3 Maja- Turystyczna- Parkowa- Graniczna- Partyzantów.
   Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę nr 2 złożoną przez Przedsiębiorstwo Drogowo-- Budowlane Sp. z o.o., ul. Długa 27, 87-300 Brodnica.
  • Część 4- Ścieżka rowerowa od nabrzeża jeziora Sajmino do ul. Piaskowej w Ostródzie.
   Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę nr 1 złożoną przez Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów DROMO Sp. z 0.0., ul. Nadrzeczna 5, 14-100 Ostróda.

Zastanawia blisko 100% rozbieżność szacunku urzędu z ofertą (część 1). To postępowanie zostanie powtórzone. Mamy nadzieję, że nowe postępowanie nie będzie trwało 10 miesięcy i nie będzie zawierać błędów, jakie były w zakończonym.

Zgodnie z dokumentacją zakończonego postępowania przetargowego BUDOWA ŚCIEŻEK ROWEROWYCH WRAZ Z INFRASTRUKTURĄ TOWARZYSZĄCĄ W OSTRÓDZIE powstaną ścieżki na następujących odcinkach (kolor niebieski):

Ścieżki planowane do realizacji w 2018 roku.

{gm12}

Wszystkie nowe ścieżki zostaną wykonane w polbruku lub zostaną wytyczone po istniejących chodnikach lub ulicach. Wyjątkiem ma być ścieżka wokół j. Sajmino. Tam nawieżchnia ma być z betonu sztywnego.

Ostróda według naszych wyliczeń posiada nieco ponad 5,6 km ścieżek rowerowych. U naszych sąsiadów w Iławie jest ich ponad 40km. Biorąc pod uwagę nawet te, które wkrótce powstaną nadal wygląda to mizernie, zarówno jeśli idzie o długość jak i jakość. Nadal króluje polbruk i o zgrozo kolejne planowane ścieżki Jaracza-Kajkowo i Jaracza-Pieniężnego również są planowane w tej technologii.

Do tematu będziemy wracać.

>> Zobacz powiązane tematy:

Komentarze  
# sprzeciwbabcia 2017-10-12 09:30
Sztywny beton wokół jeziora,paranoja.Zostawić tak jak jest.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# DziwneDziadek 2017-10-15 13:49
Dziwne czasy nastały ...
Kiedyś wiele przyjemności miało się jeżdżąc rowerami po drogach gruntowych między polami i w lasach.
Teraz okazuje się, że bez wybetonowanej ścieżki rowerem nie da się jeździć. Czy aby to pewne? Rozumiem, że w miastach, gdzie jest duże natężenie ruchu pojazdów i pieszych - tam wydzielenie pasów dla rowerów jest uzasadnione. Ale w terenie, nad jeziorem?
Ktoś (władza?) chyba nie może znaleźć lepszego sposobu na wydanie pieniędzy.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Polbruk-porażkaBgr 2017-10-21 08:14
Już od dawna nikt trzeźwo myślący nie buduje ścieżek rowerowych z kostki. Jadąc kolarzówką, rowerem z cienkimi oponami czy na rolkach trzęsie i nie ma przyjemności z jazdy. Robi się ścieżki asfaltowe, płaskie.Urzędnicy!!! Przejedźcie się do większego miasta (np. W-wa) zasięgnijcie doświadczeń ludzi, którzy budują ścieżki od lat. Mieszkańcy!!! Wywierajmy wpływ na decydentów. Skoro wydajemy pieniądze (czy to z UE czy z budżetu miasta) róbmy coś porządnie i na lata. A później turyści zdziwieni,
że u nas jeszcze ścieżki z kostki. Porażka
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Tiaaaa.....Lol 2017-10-24 08:28
A może jeszcze specjalnie dla Ciebie wszystko pokryć pianką amortyzującą???
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# tiaaagrześ 2017-12-01 21:26
a ty wolisz po krowim łajnie wieśniaczko.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19