fbpx

Rasizm, ksenofobie, podżeganie do przestępstw na tle ideologicznym. W Ostródzie? Kto by pomyślał!

foto: Puiu Adriana Mirabela
foto: Puiu Adriana Mirabela
Rockman Kukiz zapewne nie zdawał sobie sprawy, że otwiera puszkę Pandory wprowadzając środowiska radykalno narodowe do sejmu RP. Dziś rządca partia z radością miesza w niej ogonem diabła a piekielny zapach zaczyna roznosić się po całej Polsce. Zagonieni mieszkańcy Ostródy, nie zawsze zwracają uwagę na uliczną propagandę uprawianą przez lokalnych radykałów i nacjonalistów. Co uważniejsi dostrzegli jednak na ulicach miasta, agitacyjne naklejki głoszące ksenofobiczne i rasistowskie hasła, niektóre z nich mogą nosić znamiona przestępstwa z art. 119 k.k. i art. 18 § 2 kk. Pod większością naklejek umieszczony jest symbol celtyckiego krzyża, używany przez polskich nacjonalistów w tym również przez Obóz Narodowo - Radykalny (ONR).

Wydaje nam się, że warto a nawet koniecznym jest przybliżyć naszym czytelnikom z czym mamy doczynienia. Z przyczyn oczywistych nie będziemy szczegółowo opisywać treści tych propagandowych naklejek, w cyklu artykułów przyjrzymy się organizacjom które wykorzystują symbole użyte na tych wydrukach.

To smutne, że krzyż celtycki białych supremacjonistów, fundamentalistów, wykorzystywany przez skrajne często nielegalne frakcje społeczno polityczne, w tym neonazistów i neopogan, powiązany jest z godłem naszego państwa. Widnieją razem, pod haniebną treścią większości wydruków rozklejanych na przystankach i słupach w Ostródzie. Niestety ustawodawca nie przewidział sankcji dla takiego wykorzystywania symboli narodowych.

Dobrze wszyscy wiemy, że w obecnym układzie politycznym w Polsce, trudno będzie walczyć z ksenofobią, rasizmem i propagowaniem nienawiści, społeczeństwo musi radzić sobie same, nadzieja we wciąż działających organizacjach pozarządowych. Mieszkamy w kraju w którym nawet wydawałoby się przyzwoici parlamentarzyści, aktywnie wspierają działania radykalnych grup. Daleko nie szukając, mamy w pamięci Panią Senator Bogusławę Orzechowską, znaną lekarkę z Osiedla Drwęckiego maszerującą z pochodnią w dłoni podczas marszu zorganizowanym przez ONR. Tak się składa, że obok pewnych spraw nie powinno się przechodzić bezrefleksyjnie i zupełnie obojętnie. Zbigniew Herbert niezgodę na przyłączenie się do propagatorów nowej ideologii posługujących się "parcianą retoryką" opisał w wierszu Potęga smaku. Nawet wtedy, kiedy zło próbuje się ukryć pod przykrywką jak najbardziej szlachetnych idei i wartości: Bóg Honor i Ojczyzna, Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych czy haseł Cześć i Chwała Bohaterom, "dialektyka oprawców i żadnej dystynkcji w rozumowaniu" szybko wypłynie na wierzch, to tylko kwestia czasu. Cóż, widocznie zmysł dobrego smaku nie jest dany każdemu, nawet parlamentarzyście.

Ankieta uliczna dotycząca propagowania ideologii nacjonalistycznych i rasistowskich haseł w Ostródzie, przeprowadzona przez Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych RZECZ JASNA pokazuje, jak niewiele na ten temat wiedzą mieszkańcy.

Szczególnie przeraża postawa młodzieży, która pozostawiona sama sobie niebawem stanie się łatwy łupem dla radykałów różnej maści.

Niektóre hasła z naklejek na ostródzkich słupach i przystankach np. White Pride są na tyle czytelne i rasistowskie, że nawet radykał Donald Trump potępił tego typu zachowania i uznał je za przestępstwo w wydawałoby się tak tolerancyjnej Ameryce! W Charlottesville trzy dni temu doszło do zamieszek i śmierci niewinnej osoby, w tle tej tragedii była historia, duma i honor oraz organizacje posługujące się hasłem White Pride. Brunatny problem z uporem powraca niezależnie od kraju. Czy Polacy potrafią sobie z nim poradzić?

Kto wie, można jednak mieć uzasadnione obawy, wsłuchując się w coraz głośniejsze hasła radykalnych nacjonalistów. Przemoc staję się popularna, zdobi koszulki coraz większej grupy młodych osób.

Pod wizerunkami Tuska, Biedronia, Palikota i Michnika, (wszyscy mają przestrzelone głowy!!!) umieszczono hasło - Śmierć Wrogom Ojczyzny. To jawne podżeganie do nienawiści i przestępstwa w imię parcianej ideologii, tylko czekać na polskiego radykała, który wpisze się w ten spektakl nienawiści, napięcie rośnie, wiadomo że ciemny motłoch kocha przemoc a duch prześladowczy w narodzie ma się dobrze, kiedyś w końcu może polać się krew. Historia zna setki takich przypadków, nasza nie jest wyjątkiem i to nie tylko ta przedwojenna, sanacyjna, ale również ta współczesna.

W nie tak odległym Elblągu do szpitala ze złamaną miednicą trafił pobity aktywista. Pretekst - poglądy i przynależność do partii Razem - w tle skrajna prawica.

Dwieście pięćdziesiąt lat temu Volter napisał Traktat o tolerancji w którym zawarł słowa:

Wścieklizna przesądów, która karze nam uważać za przestępców wszystkich tych, którzy mają inne niż my zdanie, wścieklizna zabobonu, prześladowań, jest chorobą epidemiczną, panowała ona w rożnych czasach tak jak morowe powietrze."

Historia jak morowe powietrze lubi powracać.

Do tematu niebawem wrócimy. Prosimy świadków o informacje dotyczące rozklejania nienawistnych haseł, gwarantujemy anonimowość.

Materiał powstał w ramach wspólnej akcji ostródzkich mediów #TacySami - media wspólnie po stronie róznorodności.

#tacysami logo
#tacysami logo

Komentarze  
# RE: Rasizm, ksenofobie, podżeganie do przestępstw na tle ideologicznym. W Ostródzie? Kto by pomyślał!Krzysiek 2017-08-18 08:44
Ale oczywiście koszulki z Che Guevarą, flagi sierpu i młotu, odśpiewanie międzynarodówki (hymn stalinowskiego ZSRR) na konwencie SLD, czy skazywanie na śmierć przez brata pana Michnika w pokazowych komunistycznych procesach polskich patriotów jest cacy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# RE: Rasizm, ksenofobie, podżeganie do przestępstw na tle ideologicznym. W Ostródzie? Kto by pomyślał!joanna 2017-08-18 08:58
Niestety panie Krzysztofie, ale coś czuję że na ten temat artykułu na pewno nie uświadczymy na ostrodaonline.pl .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# RE: Rasizm, ksenofobie, podżeganie do przestępstw na tle ideologicznym. W Ostródzie? Kto by pomyślał!ahmed 2017-08-18 10:04
pozdrowienia z tolernacyjnej Barcelony
13 zabitych ponad 100 rannych

gdy murzyni chodza z napisami Black Lives Matter jest spoko a jak jest White Pride to jest juz rasizm
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# RE: Rasizm, ksenofobie, podżeganie do przestępstw na tle ideologicznym. W Ostródzie? Kto by pomyślał!Daniel 2017-08-18 10:29
Poproszę najpierw zapoznać się z historią i znaczeniem krzyża celtyckiego
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# RE: Rasizm, ksenofobie, podżeganie do przestępstw na tle ideologicznym. W Ostródzie? Kto by pomyślał!Ultima Ratio 2017-08-18 12:31
Wy to już chyba nie macie o czym pisać w sezonie ogórkowym i pierdołami ludziom głowy zawracacie. Lepiej napiszcie ile syfu zostało po tegorocznym reggae. Bo o tym, że potraficie podać zgodną z faktami definicję faszyzmu, oderwaną od medialnej hucpy to nawet nie śmiem marzyć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# RE: Rasizm, ksenofobie, podżeganie do przestępstw na tle ideologicznym. W Ostródzie? Kto by pomyślał!kek 2017-08-18 18:18
Senator Orzechowska z pochodnią w marszu organizowanym przez ONR??????? Oj chyba szykuje się proces, a redakcja portalu będzie ostródzkim męczennikiem. Będzie lament jak to prześladują za wolność słowa. No chyba że faktycznie pani senator brała udział w jakimś marszu organizowanym przez Obóz Narodowo Radykalny, to zwracam honor, ale nie przypominam żeby coś takiego miało miejsce - pierwsi byście o tym napisali. Poproszę o jakiś link
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# RE: Rasizm, ksenofobie, podżeganie do przestępstw na tle ideologicznym. W Ostródzie? Kto by pomyślał!ten sam 2017-08-18 18:28
"To jawne podżeganie do nienawiści i przestępstwa w imię parcianej ideologii, tylko czekać na polskiego radykała, który wpisze się w ten spektakl nienawiści, napięcie rośnie, wiadomo że ciemny motłoch kocha przemoc a duch prześladowczy w narodzie ma się dobrze, kiedyś w końcu może polać się krew. Historia zna setki takich przypadków, nasza nie jest wyjątkiem i to nie tylko ta przedwojenna, sanacyjna, ale również ta współczesna." Ale przecież to już miało miejsce. Niejaki Ryszard Cyba, były działacz Platformy Obywatelskiej zabił pracownika biura poselskiego Marka Rosiaka wrzeszcząc że chciał tez zabić przede wszystkim Kaczyńskiego. No ale ta informacja nie pasuje do tezy. Słowa o dorzynaniu watachy, słowa o zastrzeleniu i wypatroszeniu Kaczyńskiego, miliony artykułów i hejt wylewany na kaczora dyktatora, gaszenie papierosów na szyjach modlących się staruszek na krakowskim przedmieściu, sikanie do zniczy tamże - to jest wasza, liberalna wolność, psia jego mać. Bo demokracja jest tylko wtedy kiedy rządzą nasi, a nie daj boże prawica. Wtedy, nie tylko w Polsce, jest wycie, skamlenie krzyki i larum plus akcje oderwane od rzeczywistości. Najbardziej śmieszny jest wywiad z tym Anglikiem, w którym jest szukanie na siłe udowodnienia tezy jakimi to rasistami jesteśmy, nawet jeśli ten sam Anglik powtarza kilkukrotnie że nie spotkał się nigdy z przejawami faszyzmu, rasizmu czy ksenofobii. No ale pytający naciska, naprowadza na słuszny trop, że przecież tyle się słyszy to chociaż na tej podstawie zjedźmy złych rasistowskich Polaków. DNO! Takimi działaniami tylko nakręcacie 1% patusów i radykałów, którzy są w każdym kraju. Sama idea oczywiście jest dobra i trudno z nią polemizować, ale nie w naszej ostródzkiej rzeczywistości kiedy tak bardzo jest to nieadekwatne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# RE: Rasizm, ksenofobie, podżeganie do przestępstw na tle ideologicznym. W Ostródzie? Kto by pomyślał!ten sam 2017-08-18 19:32
"Panuje tu duży spokój. Ostróda jest miastem, w którym żyje się przyjemnie. Obecnie jest dużo turystów, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia życie. Nie miałem i nie mam problemów z tym, że nie jestem Polakiem. Nie zaobserwowałem też jakichś uprzedzeń względem mnie, a wręcz przeciwnie, ostródzianie przyjęli mnie bardzo dobrze."
"Na pewno najbliższy rok spędzę w Ostródzie. I z tego się cieszę."
"Jestem wdzięczny Polsce i Polakom, że dają mi szansę spełnienia marzeń"
"A czy jest miastem przyjaznym obcokrajowcom?

Myślę, że tak, nigdy nie doświadczyłem w Ostródzie żadnych przejawów nietolerancji. Moim znajomym również dobrze się tu żyje. Znam kilku ostródzkich Anglików, Chińczyków, Tunezyjczyków, Wietnamczyków. Jesteśmy małą grupą ciężko pracujących przedsiębiorców, którzy zatrudniają ludzi, płacą podatki i nie pakują się w kłopoty. Jesteśmy imigrantami, ale czujemy się częścią ostródzkiej społeczności. "
"Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest właśnie to, że niektórzy Brytyjczycy mówią dokładnie to samo o Polakach - że zabierają "brytyjskie" miejsca pracy, siedzą na zasiłkach itp" - to na uporczywe pytanie ostródzkiego redaktora, który szuka punktu zaczepienia pod swoją tezę o Polakach ksenofobach i rasistach.
" Ale ja nadal uważam Polaków za ludzi otwartych i tolerancyjnych."
"W Ostródzie nie miałam jeszcze przykrych sytuacji (oprócz spojrzeń jak rozmawiam z innym akcentem – ale uważam to za coś normalnego). Język polski znam coraz lepiej, pracę mam dobrą, płacą lepiej niż na Ukrainie, mieszkam na stancji z koleżanką z pracy (Polką), więc nie jest źle."
Powyższe cytaty pochodzą z wywiadów przeprowadzonych w ramach akcji tacy sami z obcokrajowcami mieszkającymi w Ostródzie. Nie pasują do tezy, prawda? No to oddajmy głos ostródzkim redaktorom, którzy naprowadzają na odpowiedni trop, jak powinni odpowiadać ich rozmówcy:
"Wielu ludziom, i to takim, którzy nie wiedzieć czemu nazywają się "patriotami", jest to bardzo nie w smak"
"Nacjonaliści i tak tego nie zrozumieją. Według nich obcokrajowcy kradną "nasze" miejsca pracy, chcą zniszczyć naszą kulturę i w ogóle mają jak najgorsze zamiary."
" Poprosiłem Cię o tę rozmowę, bo w ostródzkich mediach robimy teraz akcję promującą różnorodność i tolerancję. Ostatnio w Polsce coraz silniejsze są nastroje nacjonalistyczne, ludzie straszeni są imigrantami i wydaje się, że krok po kroku oddalamy się od zachodu."
Trzeba w dodatku posiłkować się przykładami z Elbląga ( kto ma czas niech "pogugla" i wczyta się w tło sprawy ), a nawet można posiłkować się przykładem z Charlotesville :))))))) Proponuję jeszcze posłużyć się przykładami z kreskówek, filmów Tarantino i książką "wspomnienia Anastazji P." - będzie tyle samo wspólnego z tematem.
Całe "szczęście" są!! Są wlepki! Groźne, faszystowskie wlepki krzyczące do nas z każdego słupa, witryny, na każdym roku, na każdym kroku wołające i podżegające do rasizmu, nienawiści, bojkotu wegan zabijania Tuska i innych złych rzeczy! One ratują sytuacje, bo jest się do czego przyczepić. Jest grunt pod teze, pal licho, że w swoich słowach zaprzeczają owej tezie sami obcokrajowcy, z którymi przeprowadza się wywiady. Są wlepki a więc jest i faszyzm, i senatorka maszerująca ramię w ramię z ONR. Poza tym Kukiz otworzył puszkę Pandory, jest mieszanie ogonem diabła, na ulicach szaleją hordy neopogan ( kogo, k...a! ?? ), "mieszkamy w kraju, w którym trudno walczyć z ksenofobią", na dowód czego obcokrajowcy wychwalają życie i mieszkanie w Ostródzie, jest Herbert i jest Volter. A to wszystko dlatego bo jakiś patus albo gówniarz kupił i porozklejał kilka wlepek. To się wszystko samo komentuje. Czytelników ciekawych o co chodzi w tej akcji i którym również coś tu nie pasuje wyjaśniam, że kilka dni temu skończył się festiwal rege. Było palone.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# RE: Rasizm, ksenofobie, podżeganie do przestępstw na tle ideologicznym. W Ostródzie? Kto by pomyślał!majki majk 2017-08-20 17:50
Ale odlot! Dawno sie tak nie uśmiałem. Kto to napisał???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19