fbpx

Sprawa nagród nie jest zakończona

Urząd Miejski w Ostródzie. foto: Jacek Piech
Urząd Miejski w Ostródzie. foto: Jacek Piech
Niestety, pomimo ciążącego na burmistrzu obowiązku i wezwania do uzupełnienia braków, nadal nie otrzymałem żądanych informacji. Burmistrz Czesław Najmowicz do dnia dzisiejszego nie przekazał brakującej listy pracowników, wraz z kwotą nagrody i uzasadnieniem jej przyznania. Dla pracowników podanych we wczesniejszych odpowiedziach również nie otrzymałem uzasadnień. Zgodnie z zapowiedzią złożyłem dziś skargę na działalność burmistrza. Sprawą zajmie się teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny. Niestety kolejny już raz trzeba sądownie "wyciągać" informacje z ostródzkiego urzędu.

Sprawę nagród, którą przedstawiłem w materiale Nagrody dla urzędników 2012-2016 opisuje w dzisiejszym wydaniu Gazeta Ostródzka. Ku mojemu zdziwieniu burmistrz Czesław Najmowicz tłumaczy, za co przyznał nagrody. Jest to zaskakujące z dwóch powodów. Na żaden z moich wniosków nie uzyskałem takiego uzasadnienia. Po drugie, treść uzasadnienia wskazuje, że burmistrz może naruszać przepisy regulaminów. "...nagrody częściowo rekompensują brak podwyżki pensji." - tłumaczy burmistrz w materiale lokalnego tygodnika.
Przypomnę zatem burmistrzowi, co zgodnie z ustawą należy do obowiązków pracowników samorządowych:
USTAWA z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych
Rozdział 3
Obowiązki pracownika samorządowego
Art. 24. 1. Do podstawowych obowiązków pracownika samorządowego należy dbałość o wykonywanie zadań publicznych oraz o środki publiczne, z uwzględnieniem interesu publicznego oraz indywidualnych interesów obywateli.
2. Do obowiązków pracownika samorządowego należy w szczególności:
1) przestrzeganie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych przepisów prawa;
2) wykonywanie zadań sumiennie, sprawnie i bezstronnie;
3) udzielanie informacji organom, instytucjom i osobom fizycznym oraz udostępnianie dokumentów znajdujących się w posiadaniu jednostki, w której pracownik jest zatrudniony, jeżeli prawo tego nie zabrania;
4) dochowanie tajemnicy ustawowo chronionej;
5) zachowanie uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, podwładnymi oraz współpracownikami;
6) zachowanie się z godnością w miejscu pracy i poza nim;
7) stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych.
Art. 25. 1. Do obowiązków pracownika samorządowego należy sumienne i staranne wykonywanie poleceń przełożonego.

Za co można w urzędzie miejskim dostać nagrodę:
Nagrodę przyznaje się za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej oraz nienaganne i terminowe wykonywanie zadań określonych w indywidualnych zakresach czynności. Przy przyznawaniu nagrody i ustalaniu jej wysokości bierze się pod uwagę osobisty wkład pracy każdego pracownika w realizację zadań Urzędu, a w szczególności:
- umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów,
- terminowość załatwiania spraw,
- podejmowanie inicjatywy i pomysłowości w realizacji zadań,
- stosunek do interesantów i współpracowników,
- zdyscyplinowanie,
- umiejętność pracy w zespole.

Nie dość, że w regulaminie wynagradzania pracowników Urzędu Miejskiego w Ostródzie nie ma ani jednego słowa o rekompensatach za niskie wynagrodzenie w formie nagród, to jeszcze nagrody można najwyraźniej dostać za wykonywanie ustawowych obowiązków.
Gdzie zatem to, co burmistrz rozumie pod pojęciem "szczególne osiągnięcie w pracy zawodowej"? Samodzielne przyjście do pracy, czy może mycie rąk w pracy, tak jak w często przytaczanych patologicznych przykładach z Greckich urzędów? Niestety nie wiem i chwilowo nie widać ze strony urzędu chęci podzielania się tą wiedzą.
Dość symptomatycznym jest też to, że największe "rekompensaty" w urzędzie otrzymują najlepiej opłacani pracownicy. Burmistrz brnie w swoich tłumaczeniach coraz dalej i najwyraźniej pogubił się w tym wszystkim. Zatem apeluję do burmistrza, by zaczął pisać prawdę w odpowiedziach. Nie będzie się musiał później gimnastykować, tłumacząc się ze swoich decyzji.
Do tematu oczywiście wrócimy.

Czytaj również:
Nagrody dla urzędników 2012-2016
W służbie cywilnej nagrody nie motywują, bo dostają je wszyscy (gazetaprawna.pl)

Komentarze  
# to ma byćWiesław 2017-02-03 14:58
dbałość o wykonywanie zadań publicznych oraz o środki publiczne, wykonywanie zadań sumiennie, sprawnie i bezstronnie, zachowanie uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, podwładnymi oraz współpracownikami, szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej oraz nienaganne i terminowe wykonywanie zadań? I UWAGA HIT -zachowanie się z godnością w miejscu pracy i poza nim...koń by się uśmiał...szanowny pan "dziesięciotysięczny" nie bladego pojęcia co to znaczy godne zachowanie ani w pracy, chyba, że poniżanie pracowników i klepanie po pośladkach obcych kobiet w stanie wskazującym w publicznym miejscu to się nazywa godne zachowanie? Zachowanie i owszem ale raczej rodem z rynsztoku! To się nazywa dobra zmiana!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# ???Zbych 2017-02-03 15:05
Szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, że niby kto? "ryży" i jego przy(...)sy? Niech się ten burmistrz w końcu ocknie, bo inaczej to miasto pójdzie na samo dno razem z nim!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Opiniaguest 2017-02-03 16:11
Popieram działania redaktora. Cieszy mnie to, że w Ostródzie są ludzie, którzy próbują naprawić tę zepsutą władzę.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# pffffTomek 2017-02-03 18:12
Redaktora ha ha ha ha
Zepsuta to była poprzednia a teraz trzeba po nich długi spłacać.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# "po nich długi spłacać"fram 2017-02-04 00:12
Że niby co? Poprzednia władza zaciągała pożyczki u Geska et consortes a ta musi je spłacać?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# NowoczesnaMarek 2017-02-05 23:13
Dobrze że w tej ekipie jest Gesek i Bera bo ciągną ją w dół. Jeszcze 1,5 roku i słuch po nich zaginie. Następny burmistrz rozgoni to towarzystwo wzajemnej adoracji.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Dobrze napisane.ONI są 2017-02-06 10:03
wyjątkowo antypatyczni obaj. Kto na NICH głosował???
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# sądy są do d...pyolo 2017-02-06 13:42
"Niestety kolejny już raz trzeba sądownie "wyciągać" informacje z ostródzkiego urzędu" - teraz sąd powinien zasądzić zakaz pełnienia funkcji publicznych , przecież to recydywa ale jak nic za takie czyny nie ma lub karę zapłaci miasto to wtedy tak jest
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# podwyżki dla wybranychMadonna2 2017-02-07 01:07
o jakich podwyżkach mowi burmistrz chyba tylko dla wybranych bo pracownicy podlagajacy pod niego a nie majacy układow zarabiaja po wielu latach najniższą krajową i co on bredzi
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Sprawa nagród nie jest zakończonaOlgierd 2017-02-08 06:45
W czwartek o 17:30 w Parafii na oś. Drwęckim odbędzie się zebranie w sprawie ścieżek rowerowych które mają powstać w tym roku. Mam nadzieje że Pan Burmistrz lub zastępca pojawią się w celu wyjaśnienia czemu robią coś bez aprobaty mieszkańców. Brak obecności przedstawicieli władz miejskich będzie oznaka traktowania wyborców.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Sprawa nagród nie jest zakończonaJola 2017-02-15 08:18
To ile zarabia skarbnik tego miasta, że trzeba rekompensaty wynagrodzeń w kwocie 15.000 złotych rocznie. Biedactwo.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Jak się okazujeZbychu 2017-02-19 09:08
"ciężka" praca popłaca (haha). Jak można się łatwo domyśleć super premie dostają tylko ludzie z układu i wcale nie są to ludzie z PiS, tylko towarzystwo wzajemnej adoracji: pani skarbnik, pani naczelnik wydziału inwestycji oraz najważniejszy w w urzędzie i jak mu się wydaje najważniejszy w mieście Gniesek oraz ci, których on wskazuje tzw" namaszczeni". No ale wygodne życie, nowe domy, samochody ect. to wszystko kosztuje i jeśli się daje to trzeba się nachapać , a mieszkańcom wydadzą kolejny informator jak to się inwestuje w mieście, jacy to pracowicie ludzie... szkoda tylko, że to za pieniądze podatników.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19