Ostróda dołączy do programu "Domofon ICE. Budimex Dzieciom"

foto: organizatorDzieci z klas I-III trzech szkół podstawowych w Ostródzie zostaną objęte ogólnopolskim programem społecznym "Domofon ICE. Budimex Dzieciom". To kolejne placówki w województwie warmińsko-mazurskim, które przejdą profilaktyczne szkolenia edukacyjne i otrzymają spersonalizowane karty ICE. Obecnie trwają przygotowania do uroczystej gali, która odbędzie się 3 marca w Centrum Kultury.


We wszystkich krajach Unii Europejskiej w wypadkach drogowych ginie rocznie ok. 800 dzieci w wieku 0-14 lat co stanowi ok. 2,6% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. W Polsce udział dzieci wśród ofiar śmiertelnych jest nieznacznie niższy. Według danych Komendy Głównej Policji w 2014 roku w Polsce miało miejsce 3210 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych 80 dzieci poniosło śmierć, a 3 509 doznało obrażeń. Spośród nich piesi uczestniczyli w 1170 zdarzeniach, w których zginęło 33 dzieci, a 1191 zostało rannych. W stosunku do roku 2013 zmalała: liczba wypadków o 244 (-7,1%), liczba zabitych o 10 dzieci (-11,1%) i liczba rannych o 238 dzieci (-6,4%). Jednocześnie w ujęciu dziesięcioletnim, w stosunku do roku 2005 liczba wypadków z udziałem dzieci w 2014 roku spadła o 45,4%, zabitych o 53,8%, a rannych o 42,4%.

Idea programu "Domofon ICE. Budimex Dzieciom"
foto: organizatorProgram jest realizowany w całej Polsce od 2010 roku. Promuje wśród dzieci zasady bezpiecznego zachowania na drodze oraz udzielania pierwszej pomocy, a główną ideą jest wyposażenie uczniów w karty ICE zawierające takie dane, jak imię i nazwisko dziecka oraz trzy numery kontaktowe do rodziców lub opiekunów ułatwiające kontakt w razie wypadku jej posiadacza. Umieszczone są w odblaskowym etui, dzięki czemu pełnią zarówno funkcję prewencyjną, jak i informacyjną. Dotychczas objęto nim prawie 20 000 dzieci z klas I-III z 232 placówek w całej Polsce, w tym 900 najmłodszych uczestników ruchu drogowego z Mrągowa oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bożem, którzy dołączyli do programu w 2011 roku

- Kiedy w 2010 roku rozpoczynaliśmy nasz program statystyki wypadów śmiertelnych z udziałem dzieci były dużo mniej korzystne niż obecnie. W latach 2008-2009 śmiertelność dzieci wskutek wypadków komunikacyjnych wynosiła odpowiednio 146 i 128 osób. Niejako w odpowiedzi na te liczby zdecydowaliśmy się na realizację ogólnopolskiego programu, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. Od 2010 roku prowadzimy program w całym kraju i wierzymy, że odblaski i karty ICE, które rozdajemy dzieciom, a także przekazywana wiedza z zakresu prawidłowego poruszania się po drogach przyczynia się do poprawy sytuacji – mówi Krzysztof Kozioł, Dyrektor Biura Komunikacji Zewnętrznej Budimeksu.

Uroczysta gala
Realizacja programu "Domofon ICE. Budimex Dzieciom" zakłada organizację uroczystej gali dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych objętych programem. W Ostródzie odbędzie się ona 3 marca w godzinach 8.30-13.00 w Centrum Kultury. W spotkaniu weźmie udział 430 dzieci z następujących placówek: Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 5, Szkoła Podstawowa nr 6.

- Program "Domofon ICE. Budimex Dzieciom" jest zazwyczaj realizowany w pobliżu inwestycji prowadzonych przez Budimex. W Ostródzie jest to trwająca budowa drogi ekspresowej S7 na pododcinku Miłomłyn – Ostróda Północ.Do programu zaprosiliśmy więc dzieci z klas I-III ze szkół znajdujących się w pobliżu tej budowy – mówi Krzysztof Kozioł.

Aby wiedza została przekazana w sposób przyjazny, podczas gali odbędą się prelekcje Komendy Powiatowej Policji dotyczące zasad ruchu drogowego oraz pokazy ratownictwa medycznego i wyposażenia strażackiego lokalnych funkcjonariuszy. Artystyczną część gali wzbogaci teatrzyk, który w zabawnej formie usystematyzuje dzieciom zasady dotyczące ich bezpieczeństwa. Co najważniejsze, każde dziecko otrzyma spersonalizowaną kartę ICE w odblaskowym etui, która zostanie przypięta do plecaka. Szkoły otrzymają również od organizatorów film edukacyjny dotyczący wykorzystania kart ICE, który powstał na potrzeby programu oraz specjalnie powstałe na potrzeby programu "magiczne tuby", dzięki którym w bardzo łatwy sposób można wytłumaczyć dzieciom, jak działają odblaski i jaka jest różnica pomiędzy widocznością na drodze osoby noszącej odblaski oraz tej, która ich nie posiada.

Każda placówka edukacyjna w Polsce może bezpłatnie wyposażyć swoich uczniów w karty ICE. W ramach programu funkcjonuje strona internetowa – www.domofonICE.pl za pośrednictwem, której szkoły mogą zamawiać karty dla dzieci.

materiał prasowy organizatora