Do czego dążymy?
Poprzez akcję „Masz głos, masz wybór” chcemy zwracać uwagę mieszkańców na działalność samorządu terytorialnego, przypominać jakie są jego kompetencje, a także pokazywać obywatelom jak mogą wpływać na władze lokalne i na to, co dzieje się w ich miejscowościach.
Co osiągnęliśmy do tej pory?
W ciągu minionych trzech lat w ramach akcji „Masz głos, masz wybór” odbyły się w całej Polsce setki debat na temat lokalnych problemów. Brali w nich udział mieszkańcy polskich miast oraz przedstawiciele władz – wójtowie, burmistrzowie i prezydenci. Działania uczestników akcji przyniosły realne zmiany:
Jedno jest pewne. Zmniejszył się odsetek osób przychodzących do nas i twierdzących, że byli u radnych i radni nic nie załatwili. - mówi Mariusz Sieraczkiewicz ze Stowarzyszenia Obywateli Projekt Włocławek.
Mariusz Brunka, Fundacja im. Marcina Fuhrmanna, Chojnice: Władza po raz pierwszy mogła się zorientować, że (…) zobowiązując się do czegoś, może być zmuszona, aby pisemnie to potwierdzić, ustalić wręcz terminy. Myślę, że to zaowocowało – część postulatów już została zrealizowana.
W Radzyminie, Radomiu czy Dąbrowie Górniczej od 2007 roku na debaty na temat lokalnych problemów regularnie przychodzi od stu do trzystu osób. W wielkopolskim Lubaszu dzięki akcji powstała młodzieżowa grupa inicjatywna, której udało się porozumieć z samorządem. Dzięki jej aktywności, w miejscowości powstanie skate park. We Wrocławiu, aby zwrócić uwagę władz na problemy komunikacyjne miasta i pokazać jedną z możliwości ich rozwiązania, uczestnicy akcji zorganizowali otwartą przejażdżkę pociągiem po torach miasta.
Opisy ciekawych inicjatyw z ubiegłych lat dostępne są pod adresem: http://www.maszglos.pl/dobre_praktyki.php .
Zobacz film, w którym uczestnicy akcji „Masz głos, masz wybór” opowiadają o swoich dokonaniach: http://www.youtube.com/watch?v=OEUqniFAUWk .
Co proponujemy w tym roku?
Zadaniem uczestników akcji będzie zorganizowanie i podjęcie działań zmierzających do rozwiązania przez miejscowe władze zdiagnozowanego wcześniej, lokalnego problemu, przy jednoczesnym zaangażowaniu jak największej liczby mieszkańców gminy.
Jeśli interesujesz się sprawami lokalnymi, chcesz wpływać na decyzje dotyczące rozwiązania konkretnego problemu występującego w twojej miejscowości i zaangażować innych do wspólnych działań, zapraszamy Cię do udziału w naszej akcji.
Zarejestruj się już teraz na www.maszglos.pl .
O mikrogranty na działania można ubiegać się do 28 lutego 2009.
Informacji o akcji udzielają także:
Marek Solon-Lipiński z Fundacji im. Stefana Batorego (tel.: 022 536 02 49, e-mail:
Karolina Błachnio ze Stowarzyszenia Szkoła Liderów (tel.: 022 556 82 55, e-mail:
informacja organizatora