fbpx

Test za 90 tys.

ilustracja, foto: manfredrichter
ilustracja, foto: manfredrichter
W listopadzie 2020 roku na skrzyżowaniu ulic Jagiełły i Pieniężnego zainstalowano wyniesione przejścia dla pieszych. Miało to służyć zwiększeniu bezpieczeństwa pieszych. Spowolnienie ruchu pojazdów i ograniczenie tonażu zrobiły swoje. W styczniu 2021 roku elementy zdemontowano, zastąpiono wyspowymi progami zwalniającymi i usunięto ograniczenie tonażu. Jak się okazuje był to tylko test przed docelową instalacją. Ten test kosztował podatnika 90 085,20 zł.

W poniedziałek 25 stycznia wysłałem do Zarządu Dróg Powiatowych w Ostródzie kilka pytań dotyczących tego skrzyżowania i sprawy montażu oraz demontażu wyniesionych przejść dla pieszych.

26 stycznia ukazało się oświadczenie starosty ostródzkiego Andrzej Wiczkowskiego, w którym nieco wyjaśnił całą sytuację. Poniżej jego treść:

W związku z licznymi pytaniami mieszkańców Ostródy dotyczącymi zmian organizacji ruchu W obrębie skrzyżowania ulicy Jagiełły oraz Pieniężnego pragnę wyjaśnić przyczyny kolejnych decyzji oraz poczynionych kroków dotyczących tego miejsca.

Skrzyżowanie ulicy Jagiełły i Pieniężnego w Ostródzie charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu, a przejścia dla pieszych zlokalizowane w jego obrębie były niebezpieczne dla ich użytkowników. Z tego powodu w ubiegłym roku została podjęta decyzja wprowadzenia zmian mających na celu uspokojenie ruchu w tym obszarze. Zostały zamontowane elementy tzw. wyniesionych przejść dla pieszych. Rozwiązanie to wymusiło jednocześnie wprowadzenie ograniczeń tonażu pojazdów mogących poruszać się po odcinku ulicy Jagiełły. Zastosowanie prefabrykowanych przejść dla pieszych miało na celu sprawdzenie w praktyce ich wpływu na uspokojenie ruchy na tym skrzyżowaniu. Po ok. miesiącu obserwacji tego miejsca, można było jednoznacznie potwierdzić trafność takiego rozwiązania i jego pozytywny wpływ na bezpieczeństwo pieszych w tym rejonie. W związku z tym została podjęta decyzja o wybudowaniu w obrębie tego skrzyżowania stałych wyniesionych przejść dla pieszych zapewniających bezpieczeństwo ludzi, a jednocześnie umożliwiających poruszanie się pojazdów bez dodatkowych ograniczeń tonażowych.

Na okres przejściowy, to znaczy do momentu wybudowania docelowych przejść dla pieszych, zostały zamontowanie tzw. wyspowe progi zwalniające umożliwiające przywrócenie ruchu pojazdów ciężarowych, a jednocześnie również w pewien sposób wpływające pozytywnie na bezpieczeństwo pieszych korzystających z przejść przez ulicę Jagiełły w tym rejonie. Zdemontowane elementy wyniesionych przejść dla pieszych zostaną zamontowane na innych ulicach Ostródy.

Wszelkie działania podejmowane przez odpowiednie służby, maja na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta.

28 stycznia otrzymałem odpowiedź na pytania z Zarządu Dróg Powiatowych. Pytania dotyczyły powodu demontażu wyniesionych przejść, kosztów z tym związanych i tego, co się stanie z tymi elementami. Oto odpowiedź:

Zarząd Dróg Powiatowych w Ostródzie informuje, że prefabrykowane wyniesione przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Jagiełły i Pieniężnego zostały zamontowane w celu sprawdzenia w praktyce ich wpływu na uspokojenie ruchu na tym skrzyżowaniu. Po stwierdzeniu przydatności tego rozwiązania i jego pozytywnego wpływu na bezpieczeństwo pieszych, elementy zostały zdemontowane, celem między innymi umożliwieniu ruchu pojazdów ciężarowych. Jednocześnie zapadła decyzja o zbudowaniu, w tym miejscu, stałych wyniesionych przejść dla pieszych, które zapewniając bezpieczeństwo pieszych umożliwią jednocześnie utrzymanie ruchu pojazdów bez konieczności wprowadzenia ograniczeń tonażowych.

Koszt zakupu i montażu prefabrykowanych elementów wyniesionych przejść dla pieszych wyniósł 63 714 PLN.

Koszt demontażu prefabrykowanych elementów wyniesionych przejść dla pieszych oraz zakupu i montażu wyspowych progów zwalniających wyniósł 26 371,20 PLN.

Zdemontowane elementy wyniesionych przejść dla pieszych zostaną zamontowane na ulicach Ostródy w miejscach tego wymagających, a jednocześnie nie mających wpływu na ruch pojazdów o dużym tonażu.

Wszystkie prace zostały wykonane na zlecenie Zarządu Dróg Powiatowych w Ostródzie.

W ślad za tą odpowiedzią skierowałem kolejne zapytania do ZDP. Do tematu będę wracał.

Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19