fbpx

Wystarczyło zachować się przyzwoicie

Julian Pawłowski
Julian Pawłowski
Choć odwołanie dyrektora Centrum Kultury w Ostródzie Juliana Pawłowskiego było przez burmistrza zapowiedziane, to nie wyobrażałem sobie, że zostanie zrealizowane. Uważałem, że nikt racjonalnie myślący tego nie dokona. Jakże się myliłem. To niestety wyraźny sygnał. Nie liczy się nic i nikt.

Chciałbym odłożyć nieco na bok okoliczności, jakie wystąpiły bezpośrednio przed odwołaniem dyrektora. Nie oznacza to, że są nieistotne. Wręcz przeciwnie są ważne, jednak w tej konkretnej sprawie stanowią tylko tło i pretekst.

Patrząc na zarządzenie burmistrza, urzędnika, osobę, której w wyborach zaufało kilka tysięcy mieszkańców, trudno uwierzyć, że to się dzieje. Zwalnianie dyscyplinarnie dyrektora za organizację koncertu, choć nie ukrywałem, że nie był to najszczęśliwszy pomysł, jest zwyczajnie podłym i niegodnym zachowaniem. Szczególnie, że pod koniec roku dyrektor Julian Pawłowski miał przejść na emeryturę. Były inne możliwości zdyscyplinowania urzędnika, o ile rzeczywiście były w tej sprawie potrzebne. Fragmenty z uzasadnienia zwolnienia dyrektora:

„Dyrektor podczas spotkania odebrał pismo (znak OR.0053.44.2020), do którego miał ustosunkować się w trybie pilnym. Uczynił to dopiero w dniu następnym tj. 21 marca 2020 r. (sobota) poprzez przesłanie wyjaśnień e-mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. o godzinie 14.02 podając:
1. Centrum Kultury w Ostródzie jako instytucja kultury nie zostało zamknięta i prowadzi działalność w ograniczonym zakresie. Wspominana transmisja koncertu jest elementem tej działalności.
2. Wspomniany koncert zespołu „Łydka Grubasa” jest koncertem streamingowym (transmitowanym w internecie) bez publiczności z udziałem tylko i wyłącznie artystów i ekipy technicznej (max ok. 20 osób). Nie ma więc znamion imprezy typowo artystycznej ani rozrywkowej.
3. Centrum Kultury jest jednym z organizatorów transmisji koncertu, nie może więc być mowy o udostępnianiu ani wynajmowaniu obiektu.
W związku z powyższym informuję, że nie został złamany żaden z przytoczonych w ww/ piśmie komunikatów”.

Z wyjaśnieniami tymi, z racji dnia wolnego od pracy i braku dostępu do poczty e-mailowej urzędu, Burmistrz Miasta Ostróda nie mógł się zapoznać. Dyrektor Pan Julian Pawłowski nie podjął nawet próby kontaktu telefonicznego z Burmistrzem Miasta Ostróda i udzielenia mu telefonicznych wyjaśnień.”

Cytowany fragmenty, to zaledwie jeden z jaskrawych przykładów poziomu merytoryki, z jakim mamy do czynienia w tej sprawie.

Zwykłem mawiać, że są osoby, którym trzeba po prostu dać robić swoje. Niech każdy na własne oczy przekona się z kim ma do czynienia. Skoro słowa i zwracanie uwagi na błędy nie pomagają i nic nie zmieniają, nie można takiej osobie przeszkadzać na drodze do upadku, skoro taką drogę obrała.

Martwi mnie jedynie, że boleśnie odczuje ten upadek cała Ostróda.

Zarządzenie Nr 80/2020 Burmistrza Miasta Ostróda z dnia 16 kwietnia 2020 roku w sprawie odwołania Pana Juliana Pawłowskiego z zajmowanego stanowiska Dyrektora Centrum Kultury w Ostródzie

Na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2019 poz. 506 ze zm.), art. 15 ust. 1 i ust. 6 pkt 3 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2020 r. poz. 194) oraz art. 70 w zw. z art. 52 §1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1040), po zasięgnięciu opinii stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez Centrum Kultury w Ostródzie, Burmistrz Miasta Ostróda zarządza, co następuje:

§1

Odwołuję Pana Juliana Pawłowskiego ze stanowiska Dyrektora Centrum Kultury w Ostródzie z dniem 16 kwietnia 2020 r. z powodu naruszenia przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem tj. § 6 ust. 1 pkt 1 lit. c), ust. 1 pkt 2 w zw. z § 7 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 491) w zw. z art. 100 § 1 w zw. z art. 94 pkt 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.), które to naruszenie polegało na udostępnieniu pomieszczeń amfiteatru w Ostródzie i zorganizowaniu w dniu 21 marca 2020 r. koncertu streamingowego zespołu Łydka Grubasa, wbrew poleceniu Burmistrza Miasta Ostróda, co stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Odwołanie jest równoznaczne z rozwiązaniem stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

§2

Uzasadnienie wraz z pouczeniem o możliwości odwołania stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.

§ 3

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Pozostaje teraz czekać na ujawnienie nazwiska nowego, jedynie godnego następcy.

Komentarze  
# RE: Wystarczyło zachować się przyzwoicieOstródzianin 2020-04-17 07:24
W normalnej firmie jak bym złamał zakaz szefa zwłaszcza gdy chodzi o bezpieczeństwo ludzi i majątku dostał bym dyscyplinarkę. A tu wielkie halo. Może jeszcze mu pomnik postawcie. Sam sobie Pawłowski zasłużył.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# "wystarczy wczytać się w udostępniane wyjaśnienia"...Aro 2020-04-18 09:26
..proszę zauważyć, iż zgodnie z treścią artykułu, na TAMTEN CZAS nie zostały złamane ŻADNE przepisy narażające Osoby postronne na zagrożenie! Wówczas "limit" Osób był wyższy niż faktycznie OBECNI w danym miejscu - tj. sala Amfiteatru! Zdecydowanie TA SPRAWA znajdzie finał w Sądzie pracy... i wówczas dowiemy się czy PRAWO zostało złamane... czy była to TYLKO INTERPRETACJA "szeryfa Ostródy"... który "NIKOGO SIĘ NIE BOI I Z NIKIM NIE MA UKŁADÓW" :\ Ale to jak BARDZO DOBRZE napisał autor - "nie można notorycznie komuś zwracać uwagi, iż dąży do upadku"... a szczerze powiedziawszy... to "koronawirus uratował szeryfa"... bo już by nie miał szansy na podpisanie takiego Zarządzenia... Bez satysfakcji... ale liczę, iż za niedługo... nie będzie podpisywał żadnego dokumentu "urzędowego"... chyba, że jako petent.... :\
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: "wystarczy wczytać się w udostępniane wyjaśnienia"...PAD 2020-04-18 15:15
No niestety był . Z dnia 11.03.2020 r . Urząd Miasta Ostróda. I Pawłowski oczywiście za "darmo" taki koncert zorganizował. I czytając jego wyjaśnienie pkt.3 to nasuwa się pytanie . Jeśli grał tam zespół to nie jest to podmiot zewnętrzny. ? I jeśli grał to nie jest to udostępnienie obiektu ? Nie trzymające się kupy. Moją żonę też zwolnili z pracy i co pisze ktoś o tym ? Żal sciska dupsko pewnym środowiskom bo darmoszki nie będzie !! I miał rację michalak że go zwolnił .
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Też takuważam. 2020-04-18 15:09
Ty byś dostał dyscyplinarkę i NIKT by z Tobą nawet nie dyskutował.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Wystarczyło zachować się przyzwoicieMichal 2020-04-30 22:13
Jest jedno ale. Burmistrz nic nie zakazał i czekał do samego końca żeby to odwołać. A potem zamiast się skontaktować z pracownikiem miał czas zadzwonić najpierw na straż wiejską, a potem na policję.!! Więc o co mu chodziło? Szukał sposobu żeby pozbyć się niewygodnej osoby. Zwykły h.. Z niego i tyle
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# SzokOstrodzianin 2020-04-17 11:15
Burmistrz to bardzo agresywny i niepoczytalny typ
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Wystarczyło zachować się przyzwoiciektos 2020-04-17 12:47
Wywieść tego cwaniaczka z Lubajn na taczce z Urzedu i tyle w temacie
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Pisać sięnaucz 2020-04-18 15:14
WYWIEŹĆ od wywozić. Do szkoły pod górkę miałeś?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Wiesz co autor ma na myśli?Martyna 2020-04-20 09:46
Rozumiesz o co chodzi? Rozumiesz, ale przeciez trzeba sie przyj*bać. Tacy są wlasnie Polacy, masakra.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Przy(...)sMichal 2020-04-30 21:57
Cytuję naucz:
WYWIEŹĆ od wywozić. Do szkoły pod górkę miałeś?

Pewnie jeden z poddanych prezesa Zbyszka
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# poczekajmyolo 2020-04-20 18:25
przyjdzie czas na tego mistrza i jego przy(...)sów
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Kolejna ofiara burmistrzaPracownik pwik 2020-04-23 11:41
Pan Julian nic złego nie zrobił, w obecnej sytuacji koncerty tzw. on-line to standard, trzeba wspierać artystów i całą kulturę, powinien dostać pochwałę za nowatorską działalność a nie zostać zwolniony!!!
...ale widocznie był na czarnej liście burmistrza...
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# TralalaBaron 2020-04-30 22:21
Ludzie tu nie chodzi o żaden koncert, ten Pan miał chodzić jak zagrają więc się go pozbyliśmy.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Dziwny człowiekŁukasz 2020-04-29 11:11
Wójta na taczkę i na Kauczatke.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19