fbpx

Pierwsza konferencja prasowa grupy referendalnej

Konferencja prasowa grupy referendalnej
Konferencja prasowa grupy referendalnej
„Zaczynamy formalną kampanię w przestrzeni publicznej, w mediach. To, że do tej pory była cisza nie znaczy, że niczego nie robiliśmy. Przygotowania trwały, na pewno teraz będą państwo nas i częściej słyszeć i nas częściej widzieć".

Rozpoczynając konferencję prasową Krystyna Siemieńska z grupy referendalnej podziękowała wszystkim mieszkańcom, którzy podpisali listy poparcia. "Postaramy się wyjść do mieszkańców, będziemy z nimi w kontakcie. Mam nadzieję, że jeszcze państwo o nas usłyszą" - dodała.
Na nasze pytanie o powody zwołania referendum Mariusz Kłokocki, jeden z inicjatorów referendum odpowiedział tak: „Wystarczy spojrzeć nawet na tą halę za nami. To jest obraz nieudolności burmistrza, mówiąc kolokwialnie, czego się nie dotknie, to obraca to w pył”.
W dalszej części usłyszeliśmy szereg innych zarzutów znanych z wcześniejszych wypowiedzi komitetu referendalnego. Pojawiła się zapowiedź zorganizowania debaty przed końcem kampanii referendalnej, na którą burmistrz ma być oczywiście zaproszony.

"Fajnie by było, gdybyśmy zaczęli ze sobą wszyscy tak na poziomie rozmawiać, bez obrzucania się błotem". Ten apel odnosił się do poziomu dyskusji, jaka przetacza się na temat referendum w mediach społecznościowych. "To co tam w przestrzeni medialnej, czy internetowej i fejsbukowej dzieje się, to jest takie wręcz niesmaczne" – powiedziała Krystyna Siemieńska.
"Będziemy wychodzić do mieszkańców, będzie starali się rozmawiać z nimi, spotykać. Pojawią się banery, ulotki, gazetki plakaty. Przede wszystkim najlepszy jest kontakt z mieszkańcami i rozmowy. Postaramy się dotrzeć do każdego. Nie bójcie się. Siła jest w nas. Wszyscy damy radę razem. Jak staniemy razem, to jesteśmy bardzo mocni".

20 stycznia 2020 roku do Krajowego Biura Wyborczego Delegatura w Elblągu wpłynął wniosek o zwołanie referendum. W uzasadnieniu wniosku czytamy:

Powodem zainicjowania procedury referendalnej jest fatalna polityka personalna uprawiana przez burmistrza Zbigniewa Michalaka i brak jakiejkolwiek wizji prowadzenia samorządu. Podejmowane przez burmistrza decyzje, to z jednej strony skutek niedoświadczenia w samorządzie, a z drugiej nieumiejętność zarządzania w ogóle. Minął ponad rok od jego zaprzysiężenia, a nie widać żadnej wizji rozwoju naszego miasta. Brak też planu inwestycji. Na dodatek burmistrz Zbigniew Michalak zrezygnował ze współpracy z radą miasta jak również najbliższymi miastu samorządami - gminą Ostróda oraz powiatem ostródzkim. Rodzi to tylko niepotrzebne konflikty ze szkodą dla całej lokalnej społeczności, a w szczególności dla mieszkańców Ostródy. Brak tej współpracy doprowadził m.in. do chaosu w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej na linii miasto-gmina. Naszym zdaniem został on tylko chwilowo zażegnany. Zmniejszone zostało finansowanie klubów sportowych kosztem prywatnej szkoły mistrzostwa sportowego, której właścicielem był Zbigniew Michalak, a którą obecnie prowadzą członkowie jego najbliższej rodziny. Jedną z lokalnych gazet uczynił swoją „tubą propagandową”, którą finansują spółki miejskie. Duża część mieszkańców ma także za złe burmistrzowi, że nie umiał porozumieć się z organizatorami festiwalu muzyki tanecznej, który promował Ostródę przez ponad dwadzieścia ostatnich lat. Skutkiem tego było przeniesienie imprezy przez organizatorów do Olsztyna.
To tylko niektóre zarzuty wobec burmistrza Zbigniewa Michalaka. Nie o takie „zmiany” chodziło tym, którzy w ostatnich wyborach samorządowych postanowili powierzyć ten zaszczytny urząd właśnie jemu. Został obdarzony zaufaniem, a w zamian stał się władzą arogancką, która nie słucha głosu mieszkańców i nie realizuje swoich obietnic wyborczych. Jest za to prywata i nepotyzm.

Na karcie do głosowania znajdzie się pytanie: "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Burmistrza Miasta Ostróda przed upływem kadencji", oraz dwa pola do wyboru: TAK lub NIE

Przypomnijmy. 29 marca 2020 roku odbędzie się referendum gminne w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Ostróda przed upływem kadencji.

Referendum to jeden z ważnych instrumentów demokratycznych.

Kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Ostróda

Data wykonania czynności referendalnejTreść czynności

do 23 lutego 2020 r.

(do 24 lutego 2020 r.)*

utworzenie obwodów głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ustalenie ich granic, siedzib i numerów

do 28 lutego 2020 r.

podanie do wiadomości mieszkańców przez rozplakatowanie, obwieszczenia o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji do spraw referendum, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o możliwości głosowania korespondencyjnego przez osoby niepełnosprawne i możliwości głosowania przez pełnomocnika

do 28 lutego 2020 r.

zgłaszanie Komisarzowi Wyborczemu w Elblągu II kandydatów na członków Miejskiej Komisji do spraw Referendum w Ostródzie i obwodowych komisji do spraw referendum

do 4 marca 2020 r.

powołanie przez Komisarza Wyborczego w Elblągu II Miejskiej Komisji do spraw Referendum w Ostródzie

do 8 marca 2020 r.

(do 9 marca 2020 r.)*

sporządzenie w Urzędzie Miejskim w Ostródzie spisu osób uprawnionych do udziału w referendum

do 8 marca 2020 r. 

(do 9 marca 2020 r.)*

powołanie przez Komisarza Wyborczego w Elblągu II obwodowych komisji do spraw referendum

do 14 marca 2020 r.

(do 16 marca 2020 r.)*

zgłaszanie Komisarzowi Wyborczemu w Elblągu II przez osoby niepełnosprawne zamiaru głosowania korespondencyjnego, w tym przy pomocy nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie

Braille’a

do 20 marca 2020 r.

składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania

do 24 marca 2020 r.

składanie wniosków o dopisanie do spisu osób uprawnionych do udziału w referendum w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze miasta Ostróda

27 marca 2020 r.

o godz. 24:00

zakończenie kampanii referendalnej

28 marca 2020 r.

przekazanie przewodniczącym obwodowych komisji do spraw referendum spisów osób uprawnionych do udziału w referendum

29 marca 2020 r.  w godz. 7:00-21:00

przeprowadzenie głosowania w referendum gminnym w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Ostróda przed upływem kadencji

*) Zgodnie z art. 9 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks Wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684 i 1504) w związku z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 741) - jeżeli koniec terminu wykonania czynności określonej w ustawie przypada na sobotę albo na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa pierwszego roboczego dnia po tym dniu.

Komentarze  
# NieKasia 2020-03-06 19:36
Klokocki szykuje się na burmistrza i tyle robi szumu, ludzie nie dajcie się nanabrac na te gierki.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: NieK. 2020-03-06 19:50
Kłokocki? Niepochlebnie wypowiadają się o nim nawet jego znajomi.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Nieciekawy 2020-03-06 20:30
To ten co nawet jego żona nie oddała na niego głosu ?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Już spakowanyPrezes 2020-03-06 22:03
Włodzia dwoi się i troi aby zniechęcić do udziału w referendum. Wie doskonale, że będzie pierwszy do wywalenia na zbity pysk. No to pikiem go, go and won.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# KAda 2020-03-06 22:51
...jak widzę tego kłok.. to niedobrze mi się robi. Znam go b.dobrze... Straszna szuja, (...) spod siebie by zjadł aby dostać się ddo władzy. Niedowartościowany i niedouczony....
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# A kto toMarek 2020-03-07 02:40
Ludzie którzy nie są z Ostródy robią na zlecenie wójta referendum w Ostródzie. Niezłe jaja.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# ble blewodnik 2020-03-17 13:30
a Burmistrzem jest gość spoza Ostródy, więc jest po równo hahahah
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# MasakraKaja 2020-03-07 08:00
Pani Krystyna vel Brygida, nie jest mieszkanką miasta, namieszała w miejscowości w której mieszka, chciała odwołać sołtysa, księdza i dyrektor szkoły, startowała nawet na sołtysa, ale żale bez większego skutku, miesza wszędzie gdzie się pojawi, teraz widzę próbuje się wcisnąć w sprawy miasta....
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# ?Piotr 2020-03-07 11:51
A cóż córeczka pani referendystki tak się skrywa?? Nie w smak jej pozować do wspólnej foty?
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Pierwsza konferencja prasowa grupy referendalnejMichał 2020-03-07 16:16
Ostro pchacie się do koryta ale mieszkańcy Ostródy są nie głupi i pójdą na referendum bo to tylko strata pieniędzy. Obecny Burmistrz został wybrany ogromną ilością głosów. Zarządza miastem bardzo dobrze i nie ma sensu go zmieniać tylko po to,że przegranym się nie podoba. Referendum dlatego z góry skazane na porażkę.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Coś Was mało.Ale i tak 2020-03-07 20:34
możecie Pana Burmistrza pocałować, jeżeli oczywiście na to pozwoli.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Pierwsza konferencja prasowa grupy referendalnejJANIE 2020-03-07 20:56
Kto skorzysta na referendum, kilka lub kilkanaście osób. Chęć dopchania się do władzy za cudze pieniądze. Niech sami zapłacą za referendum. Wybory na burmistrza już były i wtedy trzeba było się sprężyć. Radni z PO i PIS nie mogą przeżyć swojej porażki i od samego początku nie mieli ochoty na współpracą z nowym burmistrzem. Wykorzystywali każdą okazje aby go atakować . Jeśli chodzi o referendum to powinno się ta znajdować dwa pytania , kto jest za odwołaniem burmistrza a drugie kto jest za odwołaniem rady miasta. Niechby mieszkańcy miasta mieli alternatywny wybór. A może i frekwencja byłaby większa. Czego się boicie.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Pierwsza konferencja prasowa grupy referendalnejOST 2020-03-07 22:42
Z ciekawości. Jaka będzie alternatywa na wypadek udanego referendum?
Nr 1 - Na to nawet dla laika, pierwszy punkt podpowiada, że to walka o stołki. Nie dali posadki, to może następca da.
Nr 2. - Z tego co pamiętam, kandydat nie ukrywał w kampanii braku swojego doświadczenia w samorządzie. Mimo to mieszkańcy miasta zaufali właśnie jemu, a nie dotychczas urzędującemu burmistrzowi.
Nr 3 - Brak wizji oraz planów inwestycji. Hm, z tego co wiem, kasa miejska boryka się ze spłatą zadłużenia na inwestycje, które z góry generują koszty. STADION itp. Już poprzednik musiał zaciskać pasa, a to mu chyba też w pełni się nie udało.
Nr 4 - Konflikt z Gminą czy Powiatem. Może pora przejrzeć na oczy i zobaczyć, że opasająca miasto gmina, w większości korzysta na tym. Dużo ludzi mieszka w miejscowościach przyległych do miasta, ich dzieci uczęszczają do szkół, ludzie pracują i robią zakupy na terenie miasta, a podatki, no właśnie gdzie płacą? Do GMINY. Zawsze się o tym mówiło, ale jak ktoś nagle próbuje coś wyegzekwować jak w przypadku transportu, to nagle robi się wielkie halo. Może lepiej zlikwidować gminę wiejską i zrobić miejsko-wiejską. Tylko byłby płacz bo patrz punkt nr 1. Trzeba by ograniczyć liczbę stołków.
Nr 5 - Brak porozumienia z organizatorami festiwalu muzyki tanecznej. Salomon nawet z pustego nie naleje. Jak w kasie bida to z czego? Na kredyt?

Co do reszty nie ma zdania i nie mnie to oceniać. Osobiście dałbym szansę na dokończenie kadencji i rozliczanie przy urnie. Dla te referendum jest mało wiarygodne. Chyba, że organizatorzy mają na prawdę solidną alternatywę.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Pierwsza konferencja prasowa grupy referendalnejJA 2020-03-08 07:23
Prezes Komunikacji wycenił że 6 zł. za wozokilometr jest to minimum aby komunikacja wyszła na swoje, a gmina płaciła 5 zł. to my mieszkańcy miasta dopłacamy dla gminy z naszych podatków. Jak burmistrz upomniał się o płacenie za usługę w kwocie wyższej to nasi miejscy radni mieli mu to za złe. Myślałem ze radni miejscy będą dbali o dobro mieszkańców, ale to był pretekst aby zaatakować burmistrza . Gotów jestem uwierzyć że to było w ramach dobrej współpracy z samorządem gminny. Współpraca polega na wzajemnym pomaganiu sobie. Proszę niech ktoś mi powie co nam gmina w ramach tej współpracy dała. Ja nie wiem i chętnie bym się o tym dowiedział.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Pierwsza konferencja prasowa grupy referendalnejJaro76 2020-03-09 18:42
No cóż Michalak koryto odciął to trzeba go wywalić i jeszcze ta masakratyczna Krystyna ze Zwierzewa co wpieprza się w sprawy Ostródy. Nie idę !!!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RePiotr 2020-03-16 10:20
Się nie zdziwię jak Krystyna będzie startować na burmistrza!!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19