fbpx

Niejasne finansowanie zewnętrznych podmiotów?

ilustracja
ilustracja
Waldemar Graczyk, przewodniczący Komisji Rozwoju i Gospodarki Komunalnej podzielił się dziś podczas sesji wątpliwościami, jakie ma w związku z informacjami, które do niego docierają. Chodzi o rzekome finansowanie przez spółki miejskie podmiotów, którymi zarządzał burmistrz przed objęciem tej funkcji, a które obecnie są w zarzadzaniu przez członków jego rodziny.

Waldemar Graczyk podał, że wraz z radnym Ryszardem Kowalskim udali się do czterech miejskich spółek w celu uzyskania informacji. Jedynie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. udzieliło wnioskowanych danych od ręki.

Radny pytali o:

  1. Kto w danej spółce w latach 2018-2019 prowadzi obsługę prawną i jaki jest tego koszt?
  2. Jakie spółki mają umowy marketingowe m.in. na promocję i reklamę?
  3. Czy przygotowywane są dla spółek analizy prawne i ekonomiczne, ile kosztowały i czego dotyczył?
  4. Czy spółki realizowały jakiekolwiek darowizny na rzecz osób prawnych i fizycznych, czy innych organizacji nieposiadających osobowości prawnej?
  5. Czy spółki udzielały pożyczek i kredytorów dla osób prawnych i fizycznych, czy innych organizacji nieposiadających osobowości prawnej?
  6. Dla kogo spółka Żegluga Ostródzko-Elbląska wykonuje usługę transportu osobowego (bez transportu publicznego), komu udziela takich usług, na jakich warunkach, na jakich dystansach i za jaką kwotę.

Z relacji radnego wynika, że jest problem z pozyskaniem tych informacji. Jak zaznaczył po pewnym czasie trzy spółki odpowiedziały w taki sam sposób, że potrzebują więcej czasu na odpowiedź ze względu na duży zakres informacji i czasu, jaki obejmują.

Rady Waldemar Graczyk powiedział:

Moim zdaniem dzisiaj, tu i teraz jest dobry moment panie burmistrzu, żeby pan te rzeczy, o których powiedziałem zdementował, albo nam wyjaśnił, tu i teraz nam i mieszkańcom, że nie ma żadnych powiązań finansowych, interesów biznesowych najbliższych członków rodziny ze spółkami komunalnymi. Ja bym chciał, żeby pan odpowiedzią na dwa proste pytania. Czy spółki miejskie: Miejska Administracji Budynków Komunalnych, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Żegluga Ostródzko-Elbląska w jakikolwiek sposób finansują działalność spółki ZM Volley, Szkoły Mistrzostwa Sportowego, czy Klubu Sportowego SMS?
Czy jakkolwiek firma, która świadczy usługi, realizuje inwestycje i dostarcza towary finansowane z budżetu miasta lub spółek miejskich, wpłaciła na rzecz wymienionych podmiotów jakiekolwiek pieniądze?
Proszę by pan odpowiedział mieszkańcom i radnym na te dwa proste pytania.

Burmistrz w wymijający sposób udzielił odpowiedzi.

Waldemar Graczyk podał, że w 5 miesięcy PWiK na podstawie dwóch umów przekazało dla wymienionych wyżej podmiotów 30 tys. zł.

Burmistrz Zbigniew Michalak powiedział, że nie ma nic wspólnego z podanymi podmiotami od momentu objęcia funkcji burmistrza. Nie dodał jednak, że należą one do członków jego rodziny.

Sprawa wymaga dogłębnego wyjaśnienia, żeby nie było żadnych wątpliwości.

Nagranie z sesji (początek 00:53:57):

Komentarze  
# nagie faktyDarek 2019-10-30 07:51 Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19