Ostróda: Wścieklizna u zwierzecia dzikiego

nietoperz (ilustracja)Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostródzie w związku ze stwierdzeniem wścieklizny u zwierzecia dzikiego - nietoperza.

W dniu 11.09.2019 r. w badaniu laboratoryjnym przeprowadzonym przez ZHW Olsztyn stwierdzono wściekliznę u nietoperza, który został podjęty z prywatnej posesji znajdującej się w miejscowości Ostróda, ul. Żeromskiego 14/1. W związku z zaistniałą sytuacją zostało wydane rozporządzenie nr 1/2815/2019 w sprawie określenia obszaru zagrożonego wystąpieniem wścieklizny,

Zamieszkiwanie nietoperzy w pobliżu siedlisk ludzkich, lasów, parków i zabudowań, a nawet bytowanie w szczelinach znajdujących się w szczelinach budynków mieszkalnych jest zjawiskiem naturalnym.  Nietoperze w  Polsce podlegają  ścisłej  ochronie  gatunkowej.

Nietoperze, tak jak inne ssaki są wrażliwe na zakażenie wirusem wścieklizny ale ryzyko transmisji zarazka, czyli przenoszenia wirusa między zwierzętami jest niewielkie. U chorych nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników. Nietoperze  nie wykazują  agresji.

Należy zdecydowanie zaznaczyć, że kontakt fizyczny z tak zachowującym się nietoperzem może stwarzać  ryzyko zakażenia wścieklizną.

W obrębie obszaru  zagrożonego:

  1. Należy unikać kontaktu ze zwierzętami dzikimi.
  2. Nie dotykać zwierząt podejrzanych lub padłych, a w przypadku znalezienia na obszarze zagrożonym martwego nietoperza lub innego dzikiego ssaka należy o tym fakcie powiadomić burmistrza, policję lub powiatowego lekarza weterynarii.
  3. Psy powinny być trzymane na uwięzi, a wyprowadzane na smyczy, koty trzymane w zamknięciu.
  4. Bezwzględnie należy dopełnić obowiązku corocznych szczepień psów przeciw wściekliźnie.

 

Rozporządzenie nr 1/2815/2019 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostródzie z dnia 12 września 2019 r. w sprawie określenia obszaru, na którym występuje wścieklizna zwierząt dzikich, sposobów jego oznakowania i wprowadzenia nakazów

         Na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 i 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 201r. poz. 1967) art. 59 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie (Dz. U. z 2019 r, poz. 1464) oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny  (Dz. U. z 2005 r., Nr 13, poz. 103),  w związku ze stwierdzeniem wścieklizny u nietoperza, potwierdzonej badaniem w ZHW Olsztyn nr 5110/2019/DP/21025 z dnia 12.09.2019 r., zarządza się, co następuje:

  • §1. Za obszar zagrożony wścieklizną zwierząt uznaje się teren miasta Ostróda w jego granicach administracyjnych.     
  • §2. Na obszarze określonym w §1 nakazuje się trzymanie psów na uwięzi, a kotów w pomieszczeniach zamkniętych do dnia 12 grudnia 2019 r.;
  • §3. Nakazuje się oznakowanie obszaru zagrożonego poprzez umieszczenie na jego zewnętrznej granicy przy drogach tablic informacyjnych z wyraźnym napisem:   

     „UWAGA! OBSZAR ZAGROŻONY STWIERDZONO WŚCIEKLIZNĘ U NIETOPERZA”            

  • §4. Wykonanie nakazu określonego w §3 powierza się Burmistrzowi Miasta Ostróda.
  • §5. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem podania do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.                         

Powiatowy Lekarz Weterynarii  w Ostródzie Adam Maciej Zimodro