Festiwal przeniesiony

23 Ogólnopolski Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie, Czerwone KoszaryStało się. Po dzisiejszym komunikacie organizatora Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej nie ma już pola do manewru. Festiwal znika z Ostródy. Nikt już nie uwierzy, że za rok wróci do Ostródy. Czy to się komuś podoba czy nie, po 23 latach znika impreza, dzięki której Ostróda była rozpoznawana w kraju.

W całej sprawie można odnieść wrażenie, że był to klasyczny festiwal nieporozumień. Obie strony miały jasno postawione cele, których jak już wiemy nie dało się pogodzić. Tracimy znaną imprezę, która wpisała się w historię miasta, ze wszystkimi jej zaletami i wadami. Z drugiej strony samorząd ma teoretycznie w tym roku do zagospodarowania znaczącą kwotę 250 000zł na organizację innych imprez. Czas pokaże czy i jak uda się to przekuć w coś pozytywnego i akceptowanego przez mieszkańców. Nie będzie łatwo, ale można i nawet trzeba coś zrobić. Tuż za rogatkami coraz szybciej przesypuje się bowiem piasek z "pustyni kulturalnej". Trzeba działać, bo nikt nie chce, by Ostróda taką pustynią stała się na dobre.

Oświadczenia w sprawie festiwalu:
Miasto Ostróda:
7 marca 2019 r.

Szanowni Mieszkańcy Ostródy,
od miesiąca staramy się o utrzymanie w naszym mieście imprezy znanej jako Disco Polo. Podczas pilnej narady z częścią radnych ustaliliśmy roboczo maksymalną kwotę, jaką Miasto jest w stanie zapłacić. To około 250 000 zł – tyle samo, ile w zeszłym roku. Dodatkowo jesteśmy gotowi zaoferować dodatkowe logistyczne i organizacyjne wsparcie dla mieszkańców i turystów przybywających na koncert. Kwota, której organizatorzy oczekują od Miasta jest prawie dwukrotnie większa (400 tys. zł + VAT). W najbliższy poniedziałek oczekujemy na spotkanie z organizatorami Festiwalu w tej sprawie.

12 marca 2019 r.
Szanowni Mieszkańcy,
z przykrością potwierdzamy, że tegoroczny Festiwal Muzyki Tanecznej nie odbędzie się w Ostródzie. Nie było wolą Miasta, by „wyprowadzić” Festiwal z Ostródy. Nie udało się osiągnąć kompromisu, głównie finansowego. Proponowana przez Organizatora kwota 400 000 zł netto (+VAT) przekracza tegoroczne możliwości finansowe. Kwoty w latach poprzednich wynosiły: 2018 = 250 tys. zł, 2017 = 125 tys. zł, 2016 = 162 tys. zł.
Podkreślamy, że obie strony, czyli Organizator Festiwalu jak i Miasto, wyraziły wolę dalszej współpracy i rozmów, by przyszłoroczna 25-ta edycja odbyła się w Ostródzie.
W ciągu najbliższych dni przedstawimy Państwu kalendarz imprez wakacyjnych. Znajdą się w nim także nowe propozycje.

Organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej:
14 marca 2019 r.

Z ogromnym sentymentem wspominamy wszystkie dwadzieścia trzy(!) edycje Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej, które odbyły się w jednym z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miast, jakim jest Ostróda. W tym miejscu pragniemy podziękować przede wszystkim mieszkańcom, którzy przez lata tak wspaniale gościli miliony festiwalowiczów z całej Polski i zagranicy.

W związku nieprawdziwymi informacjami, jakie pojawiały się w mediach, pragniemy wyjaśnić zaistniałą i niezmiernie przykrą dla nas sytuację, która zmusiła nas do przeniesienia Festiwalu z Ostródy do Olsztyna. Od wielu miesięcy staraliśmy się uzyskać zgodę na organizację Festiwalu w Ostródzie oraz ustalić choćby wstępne założenia odnośnie współpracy. W tym roku wyjątkowo długo nie otrzymywaliśmy tej zgody i nie wiedzieliśmy czy Burmistrz celowo zwleka z odpowiedzią, czy po prostu nie wykonuje należycie swoich obowiązków. Przyjęcie tak nieprzychylnej postawy przejawiło się również w niespełnieniu obietnic, jakie pojawiały się na fali sukcesu poprzednich edycji Festiwalu. Wówczas byliśmy zapewnieni, że w związku z rozwojem, liczebnością i dynamiką imprezy otrzymamy nowy, większy teren, lepiej uwarunkowany pod kątem organizacji tego typu wydarzenia. Było to spójne z naszą wizją i stanowiło naturalną konsekwencję rozwoju Festiwalu. Jak się jednak łatwo domyślić, żadne z tych zapewnień nie zostało zrealizowane.

W związku z bardzo ograniczonym kontaktem ze strony Burmistrza oraz brakiem informacji i porozumienia w kluczowych kwestiach, byliśmy zmuszeni do szukania innych rozwiązań. Gdybyśmy nie podjęli takich działań Festiwal mógłby się w ogóle nie odbyć. Udało nam się nawiązać współpracę z miastem Olsztyn, którego władze szybko i skutecznie podjęły temat. Nie bez znaczenia była zapewne długa tradycja Festiwalu, rozpoznawalność marki, a co za tym idzie duży impakt promocyjny, wizerunkowy i turystyczny dla miasta. Dziękujemy Ostródzie na wspólnie spędzone festiwalowe lata, a wszystkich fanów muzyki tanecznej, disco i disco polo zapraszamy do udziału w nowej, historycznej i przełomowej odsłonie Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyku Tanecznej w Olsztynie!

Z poważaniem, Organizatorzy Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej World Media Sp z o.o.