Uwaga wścieklizna!!!

nietoperzW dniu 07.08.2018 r. w badaniu laboratoryjnym przeprowadzonym przez ZHW Olsztyn stwierdzono wściekliznę u nietoperza, który został podjęty z prywatnej posesji znajdującej się w miejscowości Zwierzewo gmina Ostróda. W związku z zaistniałą sytuacją zostało wydane rozporządzenie nr 1/2815/2018 w sprawie określenia obszaru zagrożonego wystąpieniem wścieklizny.

 

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostródzie w związku ze stwierdzeniem wścieklizny u zwierzęcia dzikiego - nietoperza

W dniu 07.08.2018 r. w badaniu laboratoryjnym przeprowadzonym przez ZHW Olsztyn stwierdzono wściekliznę u nietoperza, który został podjęty z prywatnej posesji znajdującej się w miejscowości Zwierzewo gmina Ostróda. W związku z zaistniałą sytuacją zostało wydane rozporządzenie nr 1/2815/2018 w sprawie określenia obszaru zagrożonego wystąpieniem wścieklizny,
Zamieszkiwanie nietoperzy w pobliżu siedlisk ludzkich, lasów, parków i zabudowań, a nawet bytowanie w szczelinach znajdujących się w szczelinach budynków mieszkalnych jest zjawiskiem naturalnym. 
Nietoperze w  Polsce podlegają  ścisłej  ochronie  gatunkowej.
Nietoperze, tak jak inne ssaki są wrażliwe na zakażenie wirusem wścieklizny ale ryzyko transmisji zarazka, czyli przenoszenia wirusa między zwierzętami jest niewielkie. U chorych nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników. Nietoperze  nie wykazują  agresji.
Należy zdecydowanie zaznaczyć, że kontakt fizyczny z tak zachowującym się nietoperzem może stwarzać  ryzyko zakażenia wścieklizną.
W obrębie obszaru  zagrożonego:

  1. Należy unikać kontaktu ze zwierzętami dzikimi.
  2. Nie dotykać zwierząt podejrzanych lub padłych, a w przypadku znalezienia na  obszarze   zagrożonym martwego nietoperza lub innego dzikiego ssaka należy o tym fakcie   powiadomić sołtysa, wójta, policję lub powiatowego lekarza weterynarii.
  3. Psy powinny być trzymane na uwięzi, a wyprowadzane na smyczy, koty trzymane w zamknięciu.
  4. Bezwzględnie należy dopełnić obowiązku corocznych szczepień psów przeciw  wściekliźnie.

Rozporządzenie nr 1/2815/2018 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostródzie z dnia 9 sierpniu 2018 r. w sprawie określenia obszaru, na którym występuje wścieklizna zwierząt dzikich, sposobów jego oznakowania i wprowadzenia nakazów. W związku ze stwierdzeniem wścieklizny u nietoperza, potwierdzonej badaniami nr 5791/2018/AH/3607 z dnia 07.08.2018 r., zarządza się co następuje:

§1. Za obszar zagrożony wścieklizną zwierząt uznaje się:

  • Od zachodu od miejscowości Lubajny dalej na południe przez miejscowość Marciniaki do miejscowości Idzbark.
  • Od południa od miejscowości Idzbark dalej na północny - wschód przez miejscowość Stare Jabłonki do działu leśnego nr 166 na granicy z gminą Łukta.
  • Od wschodu do działu leśnego nr 166 na granicy z gminą Łukta dalej na północny- zachód przez dział leśny nr 94 do drogi prowadzącej do miejscowości Plichta do Leśniczówki "Orlik" w miejscu przejścia przez dział leśny nr 80.
  • Od północy od drogi prowadzącej z miejscowości Plichta do Leśniczówki "Orlik" w miejscu przejścia przez dział leśny nr 80. dalej na południowy - wschód przez miejscowość Międzylesie do miejscowości Lubajny.

§2. Na obszarze określonym w §1 nakazuje się:

  1. utrzymanie psów na uwięzi, a podczas wyprowadzania na smyczy do 7 listopada 2018 r.;
  2. trzymanie kotów w zamknięciu do 7 listopada 2018 r.;
  3. poddanie szczepieniu przeciwko wściekliźnie wszystkich psów. które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień przeciwko tej chorobie;

§3. Nakazuje się oznakowanie obszaru zagrożonego poprzez umieszczenie na jego zewnętrznej granicy przy drogach tablic informacyjnych z wyraźnym napisem: "UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY STWIERDZONO WŚCIEKLIZNĘ U NIETOPERZA" widocznych z odległości 100 m.
§4. Wykonanie nakazu określonego w §3 powierza sie Wójtowi Gminy Ostróda i Wójtowi Gminy Łukta.
§5. Rozporządzenie wchodzi w życiu z dniem podania do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego

WŚCIEKLIZNA - Informacja o chorobie
Choroba ta  jest jedną z najdłużej znanych i  najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą   układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne (niszczy wirus po 2 godzinach), ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. W gnijących zwłokach  wirus zachowuje zakaźność kilka tygodni, w powierzchniowych warstwach ziemi przez 2-3 miesiące, płynna ślina zawierająca wirus może zakażać do 24 godzin, a wysuszopna  po 14 godzinach. 2-5% roztwory środków odkażających niszczą wirus w kilka minut, temperatura 600C po 5 minutach.
Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również drogą aerogenną czy dospojówkową.
Co zrobić w przypadku ugryzienia człowieka przez dzikie lub domowe zwierzę?
Ważne jest aby jak najszybciej dokładnie przemyć wodą i mydłem ranę lub powierzchnię narażoną na kontakt ze zwierzęciem i skontaktować się z lekarzem medycyny.

Objawy  wścieklizny
Okres inkubacji choroby (czyli okres od momentu zakażenia do wystąpienia objawów klinicznych) jest różny i zależy m.in. od  wrót zakażenia (miejsca zranienia), charakteru (rozległości ran) oraz gatunku i wieku wrażliwego zwierzęcia. Przyjmuje się, że okres inkubacji u ssaków  przeważnie wynosi:
- u małych zwierząt (pies, kot, owca, koza, świnia) - od kilku do 260 dni (najczęściej 30 dni);
- u dużych zwierząt (bydło, koniowate) - od 30 do 90 dni.
Choroba może mieć postać cichą lub szałową, a jej objawy są różne i zależą od gatunku zwierzęcia:
- psy - występuje niepokój, nadmierna pobudliwość, włóczęgostwo, spożywanie niejadalnych przedmiotów,  agresja, ochrypłe szczekanie, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadaniem języka, zez, niedowłady kończyn i inne porażenia;
- koty - odnotowuje się podobne objawy jak u psów, uciekają, nieustannie miauczą, a śmierć poprzedzona jest zwykle porażeniem kończyn;
- zwierzęta dzikie - głównym objawem jest utrata wrodzonego lęku. Występuje także agresja przejawiająca się atakami na zwierzęta domowe, gospodarskie i ludzi. U nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników, nie wykazują agresji.
Należy podkreślić, iż nie wszystkie wymienione objawy muszą wystąpić u każdego zwierzęcia zakażonego wirusem wścieklizny.
 
Należy bezwzględnie unikać kontaktu z podejrzanym zwierzęciem i nie dotykać zwłok zwierząt podejrzanych.