W związku z ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, po weryfikacji przez IPN i Wojewodę Warmińsko Mazurskiego Gmina Miejska Ostróda miała dokonać zmiany nazw czterech ulic. Łucji Anatolak, Jana Chomki, 1 Dywizji, 21 Stycznia. Podczas XXXIX Sesji Rady Miejskiej radni jednomyślnie przegłosowali zmianę pierwszych dwóch ulic. 21 Stycznia i 1 Dywizji. Radni zmienili nazwy na "21 Stycznia" i "1 Dywizji". To dobra decyzja. Nie będzie zbędnych kosztów i wymiany dokumentów.
Radny Cezary Wawrzyński podczas omawiania tej sprawy rozwinął i szczegółowo uzasadnił wstępną propozycję radnego Piotra Krajewskiego. Pozostawienie nazw uzasadnił tym, że nie wskazują one jednoznacznie na związek z propagowaniem komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Według niego pozostawienie bez zmian a jedynie uzasadnienie czego dotyczą nazwy jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie będzie to wiązać się ze zmianami w dokumentach po stronie mieszkańców i przedsiębiorców, oraz nie wygeneruje niepotrzebnych kosztów po stronie urzędu.
W dyskusji padały argumenty o braku w archiwach uzasadnień nadania nazw dla ulic 21 stycznia i 1 Dywizji. Nie ma też uzasadnienia ze strony IPN i wojewody.
Radny Cezary Wawrzyński jako jeden z przykładów za pozostawieniem nazw bez zmian podał rozwiązanie z gminy Kruklanki. W dniu 24 października Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w nieprawomocnym wyroku (II SA/Ol 418/17 - Wyrok WSA w Olsztynie ) unieważnił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody warmińsko-mazurskiego (21.3.2017 r. PN.4131.60.2017) stwierdzające nieważność uchwały Nr XIX/166/2017 Rady Gminy Kruklanki z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie zmiany nazwy ulic. W uchwale rada dokonała zmiany nazwy "22 lipca" na "22 lipca". Wojewoda nie zgodził się z takim działaniem rady i uchylił uchwałę. Wójt odwołał się od decyzji i sąd uznał, że rację ma gmina.
Takie rozwiązanie uznał za właściwe również burmistrz Ostródy, co potwierdził wniesieniem stosownej autopoprawki. Radni jednomyślnie przyjęli te zmiany i finalnie przegłosowali uchwały.
Istnieje pewne ryzyko, że wojewoda może mieć zastrzeżenia i uchyli obie uchwały. Jednak biorąc pod uwagę okoliczności uznano, że jest to najlepsze rozwiązanie dla mieszkańców.
Pierwotnie w uchwałach pojawiły się nazwy:
"1 Dywizji" -> "1 Dywizji Pancernej”
"21 Stycznia" -> "21 Stycznia 1991"
Czekamy na przesłanie kopii korespondencji w tej sprawie, jaką otrzymał i wysłał ostródzki urząd.
Uzasadnienia do uchwał:
Ulica 21 Stycznia - Dla upamiętnienia przywrócenia po II wojnie światowej niezależnego duszpasterstwa w Wojsku Polskim, poprzez utworzenie Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, w mieście Ostróda zmienia się dotychczasową nazwę ulicy 21 Stycznia na ulicę 21 Stycznia.
Ulica 1 Dywizji - Dla uznania zasługi żołnierzy walczących w 1 Dywizji Pancernej Sił Zbrojnych na zachodzie, w mieście Ostróda zmienia się dotychczasową ulicę 1 Dywizji na ulicę 1 Dywizji.
Na listopadowej sesji radni będą głosować zmiany pozostałych dwóch ulic - Łucji Anatolak, Jana Chomki. W tym przypadku propozycję nowych nazw przedstawią rady osiedli.