Koniec II wojny światowej to mroczny okres w dziejach miasta. Większość miasta to ruiny. 90% ludności zostaje wymieniona – ci, którzy mieszkali tu od wielu pokoleń i zbudowali to miasto, muszą uciekać. Kim byli? Nowi mieszkańcy przyjeżdżają w bydlęcych wagonach wypędzeni ze swoich domów na Wschodzie. Odzyskanie? Wyzwolenie? Jak nazwać tą najważniejszą datę w historii miasta?
21 stycznia 1945 – najważniejsza data w historii Ostródy?
„21 stycznia 1945 roku żołnierze 10 Korpusu Pancernego Gwardii gen. płk. Wasilija T. Wolskiego rozpoczęli szturm Ostródy. Po ostrzale artyleryjskim do ataku wyruszyły, od strony Kajkowa (wówczas Buchwalde), czołgi zwiadu. Po kilku godzinach miasto zostało zajęte bez większych walk. Jednak na przedpolach miasta trwał zacięty bój. Wróg zniszczył 2 czołgi. Trzeci czołg wraz z grupą żołnierzy wdarł się do miasta likwidując punkty oporu. W ciągu następnych dnia miasto zostało prawie całkowicie spalone - rozpoczął się nowy okres w historii Ostródy. A jak było wcześniej? Z czego Ostróda była znana ? Kto tu mieszkał i jak wyglądało życie codzienne przedwojennych Ostródzian?
Zapraszamy do wysłuchania kilku krótkich historyjek na ten temat”.
Jan Żebrowski - Zachodniomazurskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek
Ziemia odzyskana ?
„21 stycznia 1945 roku dobiegła końca historia niemieckiej Ostródy. Kilka miesięcy później, miasto po raz pierwszy w swoich dziejach znalazło się w granicach administracyjnych Polski. Kim byli pierwsi polscy osadnicy, którzy przybyli tu dokładnie 70 lat temu? Jak w ciągu pierwszych powojennych dziesięcioleci kształtowała się struktura społeczna Ostródy i powiatu ostródzkiego? Kiedy z osadników zmieniliśmy się w gospodarzy naszego miasta?
Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć”.
Adrian Godlewski
Zapraszamy do posłuchania i dyskusji 23 stycznia 2016 roku na Dworzec RzeczJasna. Start godz. 16:30.