W mijającym tygodniu odbyły się dwa spotkania, na których Grupa Inicjatywna Rodziców przedstawiła informację i wyjaśnienia dotyczące sytuacji jaka dzieje się wokół Zespołu Szkolno- Przedszkolnego na osiedlu plebiscytowym. Pierwsze spotkanie odbyło się w środę 11 stycznia, drugie w piątek 13 stycznia 2012 roku.
Pierwsze spotkanie zorganizowała Rada Osiedla Plebiscytowego. Na wstępie Przewodnicząca Rady Osiedla Plebiscytowego Anna Monist zapoznała zgromadzonych z obowiązkami statutowymi. Wskazała w ten sposób konieczność konsultacji i wzajemnego informowania o sprawach dotyczących osiedla i jego mieszkańców. W kontekście sytuacji jaka rozgrywa się wokół szkoły wykazała brak przepływu informacji pomiędzy władzami miasta a radą osiedla i mieszkańcami. Jako zaniedbanie wskazano min. brak zaproszenia przedstawicieli Rady Osiedla Plebiscytowego na spotkanie komisji oświatowej, na której omawiano kwestię likwidacji szkoły. Głos w tej sprawie zabrał również Przewodniczący Rady Miasta Czesław Najmowicz. W środowym spotkaniu oprócz przedstawicieli rady osiedla, rodziców i mieszkańców uczestniczyła również grupa dziewięciu radnych miejskich.
W dalszej części spotkania w imieniu grupy inicjatywnej głos zabrał Wojciech Januszkiewicz. Przedstawił on stan prawny związany z przejęciem szkoły przez stowarzyszenie. Na spotkaniu przekazał informację o demografii, wynikach nauczania i obecnej sytuacji w placówce. Streścił również spotkania i rozmowy jakie odbyły się z władzami miasta.
W wystąpieniu pojawiło się również stanowisko stowarzyszenia "Wyżej Dalej Więcej", które w piśmie skierowanym do grupy inicjatywnej potwierdziło rezygnację z planów przejęcia szkoły.
Pod koniec spotkania rodzice skierowali do obecnych na sali radnych pytanie z prośbą o jednoznaczną odpowiedź. Ośmiu radnych odpowiedziało jednoznacznie, że nie poprze wniosku o likwidację szkoły. Jedna z radnych odpowiedziała, że po spotkania ma pełniejszą wiedzę na temat problemu, jednak nie zadeklarowała, jak zagłosuje w sprawie likwidacji szkoły.
W piątek 13 tycznia 2012 roku w szkole nr 5 w Ostródzie odbyło się kolejne spotkanie informujące rodziców o sytuacji w jakiej znalazł się Zespół Szkolno-Przedszkolny znajdujący się na osiedlu plebiscytowym. Spotkanie zorganizowała Grupa Inicjatywna Rodziców walcząca o uchronienie jedynego w mieście Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przed planowana likwidacją.
Zebrani zostali poinformowani o dotychczasowych staraniach Grupy Inicjatywnej Rodziców na rzecz ratowania tej placówki oświatowej. Organizatorom spotkania chodziło o rzetelne poinformowanie rodziców i osób zainteresowanych oraz zdementowanie pogłosek krążących w mieście i osiedlu dotyczących planowanej likwidacji. Przekazana została pełna informacja dotycząca przebiegu rozmów z zarządem miasta. Zaprezentowane zostało też oficjalne stanowisko stowarzyszenia „Wyżej Dalej Więcej” które według pogłosek miało przejąć szkołę. Poinformowano o oficjalnej rezygnacji nowo utworzonego stowarzyszenia z przejęcia tej placówki. W spotkaniu uczestniczył jego przedstawiciel jednak nie zabrał publicznie głosu w tej sprawie. Z odczytanego oficjalnego listu dowiedzieliśmy się że: „wystąpienie przedstawicieli stowarzyszenia na komisji oświaty nie było związane z formalnym akcesem objęcia zarządzaniem szkoły. Było jedynie prezentacją koncepcji działań, oraz odbyło się na wyraźne zaproszenie stowarzyszenia przez wyżej wymienioną komisję. Doceniając sukcesy placówki oraz zaangażowanie nauczycieli jako Stowarzyszenie zainteresowani jesteśmy tym, aby grono Osób tworzących tę placówkę mogło kontynuować swoje działania z korzyścią dla uczniów, rodziców i środowiska lokalnego”.
Stowarzyszenie edukacyjne, które w przyszłości chciałoby utworzyć nową placówkę szkolną powinno złożyć wniosek zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem do 30 września roku poprzedzającego otwarcie placówki. Również wniosek o przedłużenie tego terminu powinien być złożony do 30 września. Stowarzyszenie okrywane tajemnicą przez władze miasta i które według informacji miało przejąć szkołę zostało zarejestrowane dopiero dwa dni przed świętami 22 grudnia 2011 tak więc w żaden sposób nie mogło tego zrobić z chociażby przyczyn formalnych. (Ustawa o systemie oświaty, Rozdział 5, Art. 58.3, Art. 58.4).
Plany burmistrza nie spotkały się ze zrozumieniem ze strony rodziców. Bardzo sceptycznie odnieśli się oni do proponowanych pomysłów oraz planów samorządu dotyczącego likwidacji zespołu. Rodzice dzieci uczęszczających do tej placówki oświatowej oraz mieszkańcy osiedla są żywo zainteresowani ratowaniem szkoły i przedszkola. Argumenty o przyczynach demograficzno –ekonomicznych prezentowanych przez urzędników nie znalazły zrozumienia tym bardziej, że nie mają potwierdzenia w rzeczywistych danych uzyskanych z urzędu miasta.
Zespół ten zlokalizowany jest w dynamicznie rozwijającym się osiedlu. Osiedle intensywnie się rozbudowuje i ma bardzo pozytywny przyrost demograficzny. Ilość miejsc w przedszkolu już dziś jest zbyt mała, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców tej części miasta. Szkoła Podstawowa nr 5 od pięciu lat jest powyżej średniej krajowej w testach szóstoklasistów. Czynnik ekonomiczny często przytaczany jako argument przeciwko istnieniu placówki - według interpretacji sądów administracyjnych jest bezprawny oraz nieuprawniony do podjęcia decyzji o likwidacji szkoły. Zgodnie z opinią orzeczniczą sądów administracyjnych argumenty natury ekonomicznej nie mogą być główną przesłanką do likwidacji szkół na terenie gminy.
Na spotkaniu Przedstawiciel Grupy Inicjatywnej Rodziców poinformował o intencji zawiązania stowarzyszenia wspierającego tę szkołę. Do wtorku burmistrz zobowiązał się poinformować mieszkańców o swojej decyzji w sprawie likwidacji. Dał rodzicom dwie alternatywy, zlikwidować szkolę w 2012 lub 2013 roku. Czarny scenariusz wydarzeń w pierwszym wariancie przewiduje że: „do końca lutego powinna zostać podjęta decyzja o zamiarze likwidacji, po niej nastąpią konsultacje społeczne oraz do końca czerwca powinna zostać podjęta uchwała rady miasta mówiąca o likwidacji placówki”.
Jak informowali przedstawiciele Grupy Inicjatywnej Rodziców wyniki mediacji do tej pory nie przyniosły pozytywnych rezultatów. Na spotkaniu padały stwierdzenia, że likwidacja to problem wszystkich mieszkańców miasta a nie tylko mieszkańców osiedla. Ogłoszono apel do mieszkańców Ostródy w sprawie pomocy i poparcia idei ratowania szkoły. Organizatorom zależy na pozytywnych mediacjach a nie na otwartym konflikcie z władzami miasta. W tym przypadku najważniejsze jest przecież dobro dzieci. Grono rodziców uczestniczących w spotkaniu rozważa projekt utworzenia Komitetu Protestacyjnego.
O decyzjach burmistrza, grupy inicjatywnej i rodziców będziemy na bieżąco informować na naszych stronach.
Czytaj również: Oszczędności kosztem dzieci?