fbpx

Adolfo Wildt (1868 – 1931) - zapomniany Geniusz Rzeźby XX wieku

plakat
plakat
Pamiętają Państwo "najbardziej zuchwałą kradzież dzieła sztuki w historii Warmii i Mazur"? W Dylewie skradziona została rzeźba przedstawiająca głowę Johanna Larassa, europejskiej sławy projektanta parków, twórcy zespołu parkowego w Dylewie. "Głowa ogrodnika", dzieł Adolfo Wildta, do dziś nie została odnaleziona. 5 czerwca zapraszamy Państwa na finisaż wystawy prezentującej prace Adolfo Wildta i prezentację oraz odczyt Tomasza Gudaczewskiego - historyka, kolekcjonera i artysty.

Adolfo Wildt - to bez wątpienia największy rzeźbiarz początku ubiegłego wieku, niestety wciąż niemal nieznany szerokiej publiczności. Ten zapomniany geniusz urodził się, tworzył i zmarł w dalekiej Italii, W Mediolanie, mitycznym mieście sztuki, rozwijał i realizował całą swoją działalność twórczą. Mało kto jednak wie o tym, że przez lata artysta związany był też z maleńkim podostródzkim Dylewem - Atlantydą Sztuki ukrytą w dalekim Pruskim Kraju. Ten niezwykły rzeźbiarz, ofiara krytyków którym Bóg podarował oczy z guzików (wielu z nich nie potrafiło dostrzec poetyki jego dzieł i własnej koncepcji sztuki która przekraczała granice tamtego czasu), był kochany i znienawidzony, chwalony i pogardzany, budził wstręt i podziw, nigdy jednak nie pozostawiał widza obojętnym.
Jego niezwykła, niezależna osobowość, postawiła go na skraju awangardy początku XX wieku. Przyjaźnił się z największymi geniuszami sztuki, dziś sam stawiany jest obok Michała Anioła, Antonio Canovy, Rodena.
Czy gdyby nie spotkał na swojej drodze Franza Rose, właściciela majątku w Dylewie, kolekcjonera rozmiłowanego w sztuce, to los jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy XX wieku potoczyłby się inaczej? Dlaczego złodziejom rzeźby Adolfo Wildta należy się podziękowanie? Czemu lokalni decydenci nie chcieli zachować dziedzictwa ziemi która stworzyła jednego z największych rzeźbiarzy XX wieku? Dlaczego dzieła Adolfo Wildta znajdują się najważniejszych kolekcjach świata (d'Orsay, Watykan, Guggenheim), a w Ostródzie ślad po mistrzu skutecznie zatarto?
Dziś rzeźby tworzone dla Dylewa oglądać możemy w największych muzeach świata a nie wspomina się o nich jednym słowem w placówkach kulturalnych Ostródy! Kim był ostatni wielki symbolista? Na te i kilka innych pytań próbował będzie odpowiedzieć Tomasz Gudaczewski, historyk, kolekcjoner i artysta zafascynowany twórczością Adolfo Wildta.

Wstęp wolny.

Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19