fbpx

Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników STIHL TIMBERSPORTS

Konkurencja Stock Saw Marcin Juskowski
Konkurencja Stock Saw Marcin Juskowski
Dwunastu zawodników wyposażonych w potężne piły, siekiery i pilarki stara się w jak najszybszym tempie przerąbać i przeciąć potężne kłody drewna. Brzmi jak dzień pracy ekipy drwali w lesie? Nie, to jeden z najbardziej ekscytujących i widowiskowych sportów ekstremalnych. Ostróda doświadczyła już emocji związanych z Mistrzostwami Polski STIHL TIMBERSPORTS
® w 2015 roku. W lipcu ponownie do miejskiego amfiteatru zawita ta niezwykła impreza – sportowy show dostarczający kibicom masy wrażeń.

 

Konkurencja Standing Block Chop Jacek Groenwald
Konkurencja Standing Block Chop Jacek Groenwald
Sporty związane z rąbaniem i cięciem drewna mają niezwykle bogatą tradycję. Pierwsze zawody tego typu odbywały się już w drugiej połowie XIX wieku w Australii. Dzięki powstałej w 1985 roku serii zawodów STIHL TIMBERSPORTS®, wieńczonej dorocznymi Mistrzostwami Świata, stały się sportem lubianym i budzącym emocje aż na 4 kontynentach. W Polsce zawody są organizowane wspólnie z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi od 2003 roku, a wszyscy zawodnicy to czynni członkowie OSP. Zawody rozwijają się w imponującym tempie, czego dowodem będą tegoroczne XIV Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników STIHL TIMBERSPORTS®. Impreza rozpocznie się w sobotę 15 lipca o godz. 17:00 w Ostródzkim Amfiteatrze, gdzie gościła już w roku 2015. Kibice będą mogli zobaczyć w akcji najlepszych zawodników specjalizujących się w rekordowo szybkiej pracy pilarką, siekierą i piłą ręczną.

Konkurencja Single Buck
Konkurencja Single Buck
Cieszę się, że mistrzostwa znowu odbędą się Ostródzie, ta malownicza lokalizacja nad jeziorem bardzo przypadła do gustu kibicom, a ich doping jest dla nas bardzo motywujący. Podoba mi się, że zainteresowanie zawodami STIHL TIMBERSPORTS® ciągle wzrasta. Mamy już uznane grono świetnych zawodników, którzy rokrocznie biją rekordy, więc spodziewam się kolejnych świetnych wyników. No, i już pracuję nad kondycją, żeby dobrze pokazać się w tych najważniejszych zawodach w Polsce – mówi Jacek Groenwald, broniący tytułu Mistrza Polski STIHL TIMBERSPORTS® z ubiegłego roku. Impreza w Ostródzie, przygotowywana tradycyjnie z udziałem Ochotniczej Straży Pożarnej, wyłoni najlepszych krajowych zawodników. Ci zaś będą mogli zaprezentować się międzynarodowej publiczności na Mistrzostwach Świata, odbywających się 3-4 listopada 2017 roku w norweskim Lillehammer.

Prawdziwy sport ekstremalny
Mistrzostwa Polski odbywają się w sześciu konkurencjach nawiązujących do pracy wykonywanej przez drwali w lesie. Trzy rozgrywane są przy użyciu siekier, przy dwóch wykorzystywane są specjalnie dedykowane danej dyscyplinie pilarki mechaniczne, a jedna rozgrywana jest z użyciem piły ręcznej.

  1. Standing Block Chop polega na przerąbaniu w jak najkrótszym czasie pionowo stojącej kłody, wzorem drwala tradycyjnie ścinającego drzewo.

  2. Underhand Chop czyli przerąbanie kłody o średnicy 32 cm, stojąc na niej w rozkroku i dokonując efektownego obrotu w połowie pracy.

  3. Single Buck to odcięcie półmetrowej średnicy krążka od poziomo umieszczonej kłody za pomocą dwumetrowej piły ręcznej.

  4. Springboard to widowiskowa konkurencja, w której zawodnik musi wyrąbać dwie „kieszenie” w ustawionej pionowo kłodzie, a następnie za pomocą deski umieszczonej w wyrąbanych wnękach wspiąć się na nią, by balansując na wysokości 2,70 metra odciąć jej wierzchołek.

  5. Stock Saw polega na odcięciu z kłody dwóch równoległych krążków o precyzyjnie wymierzonej, regulaminowej grubości za pomocą pilarki spalinowej.

  6. Hot Saw to konkurencja rozgrywana za pomocą pilarek o ogromnej, sięgającej 80 KM mocy, w której liczy się jak najszybsze odcięcie od poziomo leżącej kłody trzech określonej grubości krążków.

Bezpłatny wstęp
Wstęp na Mistrzostwa w Ostródzie jest bezpłatny, organizatorzy już teraz zapraszają wszystkich kibiców i entuzjastów sportu na to nie mające sobie równych widowisko. Nie przegap tej fantastycznej okazji, aby na własne oczy zobaczyć, jak najlepsi z najlepszych tną i rąbią drewno w najbardziej efektowny sposób.

 

Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19