fbpx

Stacja Filozofia - Sens życia

Stacja Filozofia - Sens życia
Stacja Filozofia - Sens życia
W jakich okolicznościach człowiek stawia sobie pytanie o sens życia? Czy sens życia leży w jego poszukiwaniu? Czy istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie o sens życia, czy też jest ona uzależniona od tego, kogo się o to pyta? Czy wystarczy mieć poczucie sensowności życia, aby było ono sensowne? Jakie znaczenie dla sensu życia ma istnienie bądź nieistnienie Boga? Czy wystarczy, że nasze życie jest wypełnione przyjemnymi doświadczeniami, aby było sensowne?Czy fakt nieuchronnej śmierci nie przekreśla sensowności życia?

Jesteśmy jedynymi istotami na ziemi, które szukają sensu życia. Według Monty Pythona przepis na sensowne życie jest prosty: Spróbuj być miły dla ludzi, unikaj tłustego jedzenia, czytaj dobre książki, wychodź na spacery oraz żyj w zgodzie i harmonii z ludźmi wszystkich ras i narodów. Wiele osób uważa, że sensowne życie sprowadza się do przyjemnych lub radosnych wrażeń. Dla niektórych sensem życia jest wstać, przeżyć i iść spać. Ludwig Wittgenstein, austriacki filozof powiedział: „Nie wiem, dlaczego tu jesteśmy, jestem jednak pewny, że nie po to, aby się dobrze bawić”. Według Sartre’a człowiek sam tworzy sens swojego bycia, by odnaleźć się w absurdalnej rzeczywistości; innymi słowy, to od nas zależy, kim się staniemy. Z kolei Erich Fromm twierdził, że  „Celem naszego życia nie powinno być posiadanie bogactw, lecz bogactwo bycia, zaś  człowiek nie jest bogaty tym, co posiada, lecz tym, bez czego z godnością może się obejść”.
Czy wyłaniamy się z niebytu tylko po to, by z chwilą śmierci znów w nim przepaść? 
Co byś zrobił, gdybyś dowiedział się, że za rok skończy się świat?


19 marca 2016, godzina 17.00
Dworzec RzeczJasna, ul. Słowackiego 13.

Dla wytrwałych niespodzianka:)
Zapraszamy.

Komentarze  
# RE: Stacja Filozofia - Sens życiaATSD 2016-03-16 18:19
Pytania o sens życia i uniwersalne odpowiedzi, według kosmologii, hedonistów, Wittgensteina, Heideggera, Sartre’a, Fromma i Monty Pythona. Słowem wzorcowo dworcowy miszmasz. Rzecz Jasna taka niespodzianka może zaskoczyć każdego, szkoda tylko że nie wiadomo z kim przyjdzie w godzinę dokonać tego filozoficznego cudu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# Ciebie tez zapraszamyRzeczJasna 2016-03-17 13:43
Anonimowy internauto Ciebie też zapraszamy, będziesz mógł publicznie, bez ukrywania się wyrazić swoje zdanie, a także pochwalić się tym co robisz. Pozdrawiamy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# RE: Ciebie tez zapraszamyATSD 2016-03-17 14:42
Cieszę się że nasze lokalne dworcowe towarzystwo tak usilnie stara się dokształcić. Ten wpis tylko potwierdza istniejące braki. Żeby publicznie chwalić się tym co się robi, drogi anonimowy członku dworcowej organizacji, na wstępie dobrze wiedzieć z kim się rozmawia. Rzecz Jasna - wiadomo - klasa sama w sobie, pewnie dlatego spotkanie zorganizowano z nie wiadomo kim, co najczęściej tłumaczy się na: z nikim. Za zaproszenie do wyrażenia swojego zdania dziękuję, już to zrobiłem. Zamiast w wolnym czasie trwonić czas, lepiej poczytać dobrą książkę, do czego serdecznie zachęcam również was dworcowych działaczy, jestem przekonany że wszystkim wyjdzie to na dobre.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# ZapraszamyRzeczJasna 2016-03-17 18:33
Ciekawy wywód - tym bardziej zapraszamy do ujawnienia się.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# brawoMarianna 2016-03-17 21:54
SIM Rzecz Jasna nie rozmawiajcie i nie reagujcie na takie zaczepki. Robicie coś co ma sens. Wszędzie i zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony, ktoś komu coś się nie podoba, ktoś co nic nie robi i zapewne ktoś to ma z sobą problem. Róbcie swoje a bezwartośiowymi ludzmi się nie przejmujcie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# barawo Marianno brawoATSD 2016-03-17 22:34
Ależ Marianno! warto zastanowić się nad tym co się pisze, bowiem często jacy sympatycy taki klub. Warto też trochę się wysilić i okazać co nieco zrozumienia. Chciałem tylko się dowiedzieć z kim prowadzić będziemy tę ważną, poważną dyskusję. Wygląda na to że z nikim, stąd mój wybór - książka, tyle i tylko tyle. Uwierz mi na słowo proszę, bardzo cieszę się, że komuś się chce, czasami nawet mi się to podoba - czasem nie. Póki co w tym kraju pełnym dobrych zmian tak można! Ale żeby za zwyczajną uwagę sic! Rzecz Jasna tyle inwektyw się wylało: nie rozmawiajcie, nie reagujcie, ktoś niezadowolony, komu coś się nie podoba, ktoś co nic nie robi, ktoś to ma z sobą problem, bezwartościowi ludzie ... Cóż komentować tego raczej nie trzeba, powiem więcej droga Marianno dżentelmenom nie wypada. Wypada za to takiego towarzystwa unikać, nieprawdaż?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# Andron do RJATSD 2016-03-17 22:54
W prowincjonalnym małym mieście tak niepozornie mija życie.
I wszystkie dni są takie proste w prowincjonalnym małym mieście...

W prowincjonalnym małym mieście rzecz jasna, wszystkich wszyscy znają ;-)
Co znaczą słowa moje proste? Ten zwykły andron upleciony ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# ATSD@ 2016-03-17 22:48
może nagroda niespodzianka Was ściągnie na Ziemie - z tych wysokich progów, może chociaż jakieś dobre tytuły ujawnicie.

to miała być niespodzianka?
...tradycyjnie organizatorzy postanowili wyróżnić i nagrodzić wszystkich uczestników ofiarowując im różaniec...

Przeczytaj cały tekst: Otrzymali różaniec w nagrodę - Miłakowo milakowo.wm.pl/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# Boże widzisz i nie grzmiszATSD 2016-03-18 12:56
W kraju pełnym (...)ów u władzy szaleństwo nie zna granic. Połączenie głupoty belfra i deprywacji klechy to mieszanka wybuchowa. Obawiam się, że zmierzamy wprost do państwa zarządzanego przez kołtuństwo, gdzie katolicki fundamentalizm ponownie rozkwitnie a nam pozostanie tylko czekać na stosy dla myślących inaczej. "Tradycyjnie organizatorzy postanowili wyróżnić i nagrodzić wszystkich uczestników ofiarowując im różaniec wraz z publikacją o historii krzyży w naszej parafii". Z radością podam dalej, mogę sobie tylko wyobrazić szczęście tak hojnie obdarowanych uczestników szkolnego konkursu ;-) Tak przy okazji, czy ja dobrze widzę, czy w tym szkolnym tłumku stoją dwaj dawni wuefiści, którzy swoją bezcenną obecnością firmują to nowe zjawisko w szkolnej edukacji?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
# RE: Stacja Filozofia - Sens życiaYuri 2016-03-16 19:38
Zaproście przedstawiciela czarnej mafii to on wam pięknie zaora głowy wywodami z ust pełnych frazesów i doświadczenia życiowego
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19