fbpx

Co się wydarzyło 21 stycznia 1945 roku?

plakat
plakat
Koniec II wojny światowej to mroczny okres w dziejach miasta. Większość miasta to ruiny. 90% ludności zostaje wymieniona – ci, którzy mieszkali tu od wielu pokoleń i zbudowali to miasto, muszą uciekać. Kim byli? Nowi mieszkańcy przyjeżdżają w bydlęcych wagonach wypędzeni ze swoich domów na Wschodzie. Odzyskanie? Wyzwolenie? Jak nazwać tą najważniejszą datę w historii miasta?


21 stycznia 1945 – najważniejsza data w historii Ostródy?
„21 stycznia 1945 roku żołnierze 10 Korpusu Pancernego Gwardii gen. płk. Wasilija T. Wolskiego rozpoczęli szturm Ostródy. Po ostrzale artyleryjskim do ataku wyruszyły, od strony Kajkowa (wówczas Buchwalde), czołgi zwiadu. Po kilku godzinach miasto zostało zajęte bez większych walk. Jednak na przedpolach miasta trwał zacięty bój. Wróg zniszczył 2 czołgi. Trzeci czołg wraz z grupą żołnierzy wdarł się do miasta likwidując punkty oporu. W ciągu następnych dnia miasto zostało prawie całkowicie spalone - rozpoczął się nowy okres w historii Ostródy. A jak było wcześniej? Z czego Ostróda była znana ? Kto tu mieszkał i jak wyglądało życie codzienne przedwojennych Ostródzian?
Zapraszamy do wysłuchania kilku krótkich historyjek na ten temat”.
Jan Żebrowski - Zachodniomazurskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek

Ziemia odzyskana ?
„21 stycznia 1945 roku dobiegła końca historia niemieckiej Ostródy. Kilka miesięcy później, miasto po raz pierwszy w swoich dziejach znalazło się w granicach administracyjnych Polski. Kim byli pierwsi polscy osadnicy, którzy przybyli tu dokładnie 70 lat temu? Jak w ciągu pierwszych powojennych dziesięcioleci kształtowała się struktura społeczna Ostródy i powiatu ostródzkiego? Kiedy z osadników zmieniliśmy się w gospodarzy naszego miasta?
Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć”.
Adrian Godlewski                 

Zapraszamy do posłuchania i dyskusji 23 stycznia 2016 roku  na Dworzec RzeczJasna. Start godz. 16:30.

Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19