Napoleon w Ostródzie

W roku 2007 mija 200 lat od chwili pobytu Napoleona w Ostródzie. W okresie tzw. Kampanii Polskiej to właśnie tutaj Napoleon założył swój sztab dowodzenia i stąd praktycznie rządził całą Europą. Z ostródzkiego Zamku cesarz wydawał rozkazy (oryginał jednego z nich z podpisem cesarza znajduje się w zbiorach Muzeum w Ostródzie), pisał listy oraz dowodził ruchami swoich wojsk. Tutaj też rozpoczął się słynny romans Napoleona z Marią Walewską. Napoleon tak długo przebywał (ponad miesiąc) w czasie tej kampanii tylko w dwóch miejscach w Polsce - Ostródzie i pobliskim Kamieńcu. W związku z tym w 2007 roku planowany jest szereg uroczystości upamiętniających pobyt cesarza w naszym mieście.
Specjalnie w tym celu w Ostródzie utworzona została grupa historyczna odtwarzająca epokę napoleońską.
Na Zamku i podzamczu odbędzie się „Biwak wojsk Napoleona w Ostródzie”. Inscenizacja biwaku nastąpi w dniach 31.03-01.04.2007r. Udział w niej weźmie około 80 osób złożonych z grup napoleońskich z Polski i zagranicy. Na ogrodzonym terenie wokół zamku ostródzkiego napoleońscy żołnierze założą swoje obozowisko, rozstawią namioty z epoki, ubrani w stroje historyczne  będą przygotowywać potrawy, odtwarzać obyczaje i tradycje napoleońskie. Ciekawą pozycją Biwaku będzie potyczka wojsk pruskich i francuskich. Biwak zakończy się inscenizacją wymarszu wojsk Napoleona z Ostródy do Kamieńca.
Również na Zamku w tym czasie odbędzie się odczyt dr Andrzeja Nieuważnego „Napoleon, człowiek i mit” oraz promocja książki ostródzkiego historyka Ryszarda Kowalskiego „Napoleon w Ostródzie” połączona z prezentacją pobytu cesarza w regionie.
Dodatkowo otwarta zostanie wystawa „Od Pułtuska do Tylży w malarstwie francuskim 1806-1807” w Muzeum w Ostródzie poświęcona Kampanii 1806-1807 r. Ciekawostką wystawy będą reprodukcje obrazów „Napoleon użycza łask mieszkańcom Ostródy” oraz „Biwak wojsk w Ostródzie” w oryginalnych rozmiarach. Wystawa połączona będzie z odczytem „Wydarzenia kampanii napoleońskiej 1807 r. w Prusach Wschodnich w grafice francuskiej” autorstwa Dyrektor Muzeum w Ostródzie - Elżbiety Jelińskiej.
Muzeum w Ostródzie posiada już w swoich zbiorach szereg pamiątek związanych z Kampanią 1807 r. na czele z listem Napoleona napisanym w Ostródzie, medalem pamiątkowym Napoleon a Osterode, reprodukcją obrazu oraz grafiką „Napoleon użycza łask mieszkańcom Ostródy”.
Dodatkowo w ramach obchodów zostały wybite powtórnie repliki wspomnianego medalu oraz wydane wydawnictwa okolicznościowe.
Na uroczystości zaproszenie przyjął Pan Georg Freiwald, potomek chłopca, wręczającego petycję Napoleonowi na ostródzkim obrazie – darczyńca obrazu i medalu dla Muzeum.

Program obchodów

31 marca - sobota (Zamek i podzamcze)

13.00  - Biwak wojsk Napoleona w Ostródzie (obóz otwarty dla publiczności, musztra, ćwiczenia, prezentacja uzbrojenia, salwy nad jeziorem)
16.00 - sala reprezentacyjna
  • odczyt dr Andrzeja Nieuważnego – „Napoleon, człowiek i mit”
  • promocja książki Ryszarda Kowalskiego „Napoleon w Ostródzie” – uwagi na temat pobytu cesarza w regionie
17.30 - potyczka wycofujących się wojsk pruskich z forpocztami wielkiej armii Napoleona
18.00 - otwarcie wystawy „Od Pułtuska do Tylży w malarstwie francuskim 1806-1807” w Muzeum w Ostródzie odczyt „Wydarzenia kampanii napoleońskiej 1807 r. w Prusach Wschodnich w grafice francuskiej” – Elżbieta Jelińska
19.00 - biesiada z wojskiem napoleońskim i zespołem Kwartet Wiejski

1 kwietnia – niedziela

10.00 - biwak wojsk Napoleona - Zamek
11.00 - wymarsz wojsk z Ostródy (Zamek, bulwar Jez. Drwęckiego, ul. Czarnieckiego, powrót ul. Czarnieckiego, bulwar)


3 maja - czwartek
18.00 - otwarcie wystawy w Muzeum w Ostródzie pt. „Napoleon w Ostródzie – 200-lecie kampanii napoleońskiej 1807 r. w Prusach Wschodnich”

materiał Biura Promocji Miasta w Ostródzie.

Repliki medali: