Od 11 do 14 maja w Ostródzie przebywała grupa 5 osób z Obwodu
Kaliningradzkiego zajmujących się popularyzacją historii lokalnej.
Wizyta odbyła się w ramach projektu Historia uczy pokoju realizowanego
przez Ostródzkie Stowarzyszenie Kulturowe SASINIA i Muzeum im. A. M.
Iwanowa w Gusiewie. W trakcie pobytu odbyły się 2 wspólne
polsko-rosyjskie wycieczki, podczas których uczestnicy projektu
zwiedzili miejsca związane z pobytem Napoleona w Prusach Wschodnich
oraz bitwą stoczoną w 1914 roku podczas I Wojny Światowej.
Pierwsza wycieczka wiodła śladami Napoleona. Pierwszym celem wycieczki był Morąg, gdzie uczestnicy projektu zwiedzili Muzeum w Morągu i Zamek Krzyżacki. Następnie obejrzano pole bitwy pod Morągiem, gdzie stoi jedyny zachowany na Warmii i Mazurach pomnik związany z kampanią napoleońską poświęcony rosyjskiemu generałowi Romanowi Anreppowi, który poległ w tym miejscu 25 stycznia 1807 r. Następnie poprzez Zalewo, które również gościło cesarza, trasa wycieczki wiodła do Kamieńca (Finckenstein), który był świadkiem romansu Napoleona i Marii Walewskiej. Kolejnym punktem wycieczki był Szymbark, gdzie obejrzano ruiny pięknego niegdyś zamku, własności rodu Finckenstein.
W trakcie drugiej wycieczki śladami bitwy pod Tannenbergiem (obecnie Stębark) odwiedzono Frygnowo, gdzie 28 sierpnia 1914 r. marszałek Hindenburg przebywał wraz ze swoim sztabem. Jego pobyt mieszkańcy Frygnowa uczcili obeliskiem, który stał na wzgórzu nieopodal wsi. Następnie zwiedzono Dąbrówno, gdzie w średniowiecznym kościele znajduje się tablica poświęcona poległym w latach 1914-18 mieszkańcom miasteczka. Obejrzano również pomnik poświęcony poległym, który częściowo zachował się do naszych czasów. Będąc w tej okolicy nie sposób było ominąć pola Bitwy pod Grunwaldem. Dalsza droga wiodła na tereny związane z kampanią 1914 roku, gdzie zwiedzono cmentarze poległych w Osiekowie, Łynie i Orłowie. Najważniejszym punktem dla gości z Rosji było obejrzenie obelisku w miejscowości Karolinka koło Wielbarka, który stoi w miejscu gdzie zginął generał Aleksander Samsonow, dowódca Armii Narew. Kolejnym odwiedzonym miejscem był Olsztynek, gdzie zbudowano imponujący pomnik "Bitwy Tannenberskiej", obok którego w 1939 r. utworzono obóz jeniecki (Stalag IB Hohenstein). W drodze powrotnej odwiedzono cmentarz jeniecki tego obozu, na którym spoczywają przede wszystkim Rosjanie i Polacy.
W trakcie wizyty kontynuowano zajęcia warsztatowe "Pierwsza Wojna Światowa w Prusach Wschodnich" i "Napoleon w Prusach Wschodnich 1807 i 1812", podczas których opracowywano konspekty lekcji dla dzieci i młodzieży.