Od 4 do 7 maja w Gusiewie przebywała grupa 9 osób z powiatu
ostródzkiego zajmujących się popularyzacją historii lokalnej. Wizyta
odbyła się w ramach projektu Historia uczy pokoju realizowanego przez
Ostródzkie Stowarzyszenie Kulturowe SASINIA i Muzeum im. A. M. Iwanowa
w Gusiewie. W trakcie pobytu odbyły się 2 wycieczki, podczas których
uczestnicy projektu zwiedzili miejsca związane z pobytem Napoleona w
Prusach Wschodnich oraz bitwą stoczoną w 1914 roku podczas I Wojny
Światowej.
Podczas pierwszej wycieczki uczestnicy zwiedzili Kubanowkę (Brakupönen), gdzie znajduje się cmentarz poległych w bitwie pod Gumbinenem (Gusiewem), Majskoje (Melwen) cmentarz jeniecki z I Wojny Światowej, Meżdureczje (Kauschen) z cmentarzem żołnierzy niemieckich, Uljanowo (Breitenstein) gdzie miejscowy dyrektor szkoły, Jurij Usiercow, od ponad 20 lat prowadzi izbę pamięci, która stała się już małym muzeum. Obok szkoły ruiny kościoła z resztkami pomnika ku czci poległych w latach 1914-18. Następnym etapem były miejsca związane z Napoleonem - Neman (Ragneta) i Sowietsk (Tilsit). W Sowietsku obejrzano most na Niemnie, który stoi w miejscu gdzie w 1807 roku Napoleon podpisał traktat pokojowy z carem Aleksandrem I. Kolejnym interesującym miejscem był Czerniachowsk (Insterburg), w którym wojska rosyjskie pod wodzą generała Rennenkampfa urządziły zwycięską defiladę 5 września 1914 r. W Czerniachowsku znajduje się również cmentarz poległych w I Wojnie Światowej - obecnie grzebane są na nim szczątki żołnierzy niemieckich poległych w II Wojnie Światowej.
Miejsca związane z kampanią napoleońską w Prusach Wschodnich zwiedzono następnego dnia. Były to Prawdinsk (Frydland) oraz Bagrationowsk (Preussich Eylau, Pruska Iławka) gdzie w kampani 1807 roku toczono krwawe boje. W okolicach miasta obejrzano obelisk poświęcony dowódcom i żołnierzom walczącym w bitwie. W Prawdinsku z wieży kościoła można było obejrzeć panoramę okolicy i prześledzić kolejne etapy bitwy, w czym pomogły objaśnienia dyrektor muzeum Swietłany Aleksandrowny. W Bagrationowsku obejrzano muzeum oraz pole bitwy. Szczególne zainteresowanie wzbudziło opowiadanie Aleksandra Panczenko z bagrationowskiego muzeum o potyczce o kościół.
W czasie wycieczki zwracano uwagę nie tylko na zabytki związane z Napoleonem i I Wojną Światową. Na trasie napotkano wiele ciekawych obiektów historycznych - niestety, większość z nich w ruinie.
W trakcie wizyty wspólnie z rosyjskimi uczestnikami projektu zrealizowano dwa moduły warsztatowe "Pierwsza Wojna Światowa w Prusach Wschodnich" i "Napoleon w Prusach Wschodnich 1807 i 1812", których efektem są konspekty lekcji z historii lokalnej dla dzieci i młodzieży.