W województwie warmińsko - mazurskim rusza projekt "Turystyka – wspólna
sprawa". Prawie pięćdziesiąt pomysłów nowoczesnych produktów
turystycznych i tyle samo propozycji grup partnerskich, to
dotychczasowy efekt projektu "Turystyka – wspólna sprawa". Od lipca w
województwie warmińsko - mazurskim rusza druga edycja tego największego
w Polsce projektu szkoleniowo-doradczego dla sektora turystycznego.
Pierwsze efekty projektu "Turystyka – wspólna sprawa" są już widoczne. W pięciu województwach (dolnośląskie, podlaskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie), w których projekt trwa od stycznia br., powstało kilkadziesiąt pomysłów na nowe produkty turystyczne i tyle samo propozycji grup partnerskich. W ten sposób realizowany jest jeden z głównych celów projektu – pomoc w rozwijaniu produktów turystycznych, poprzez ścisłą współpracę wszystkich podmiotów działających w turystyce.
O potrzebie zacieśniania współpracy w województwie warmińsko - mazurskim przekonuje lista barier dla rozwoju turystyki. Choć wydawać by się mogło, że atrakcje turystyczne województwa nie wymagają promocji, bo jego walory same w sobie są najlepszą reklamą dla regionu, to wciąż obszar Warmii i Mazur jest niedoceniany. Jest to związane z nie najlepszą sytuacją gospodarczą w regionie, która utrudnia przeprowadzenie zyskownych inwestycji. Jest to teren o największym bezrobociu w Polsce oraz słabym rozwoju firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, których liczba na koniec 2003 roku wyniosła 110 166 i była najniższą w kraju. W konsekwencji niski poziom rozwoju gospodarczego niekorzystnie wpływa na rozwój poszczególnych branż w regionie, w tym na sektor turystyki, ograniczając podejmowanie inicjatyw rozwojowych. Obecnie największym problemem branży turystycznej jest niewystarczająca i w dużej mierze przestarzała infrastruktura. Zły stan dróg, mała ilość szybkich połączeń drogowych i kolejowych z innymi częściami kraju, a nade wszystko niedostatek bazy noclegowej o średnim standardzie, skupienie ruchu turystycznego tylko w kilku rejonach województwa, słabo rozwinięta przedsiębiorczość i innowacyjność na poziomie lokalnym oraz brak wspólnych działań na rzecz wzmocnienia atrakcyjności turystycznej regionu, powodują, że potencjał turystyczny województwa nie jest w pełni wykorzystywany.
Największą atrakcją województwa jest Kraina Tysiąca Jezior Północnych. Zespół jezior stanowi w tym zakątku Europy niepowtarzalne zjawisko. Jednak ze względu na niewystarczającą infrastrukturę żeglarską, tj.: zbyt małą liczbę marin, przystani, a także brak zaplecza sanitarnego dla podróżujących żeglarzy, promocja uprawiania sportów wodnych jest utrudniona. Dlatego też jedną z najpilniejszych potrzeb regionu jest stworzenie odpowiednich warunków dla uprawiania tego typu sportów.
Szansą na poprawę sytuacji w turystyce w województwie warmińsko - mazurskim może być działalność grup partnerskich, składających się z przedsiębiorców, samorządowców oraz przedstawicieli organizacji. Ich celem będzie praca nad stworzeniem nowych produktów turystycznych, ożywiających turystykę w regionie. "Z doświadczeń projektu w innych województwach widać, że inicjatywa grup partnerskich padła na podatny grunt." – mówi Jacek Zdrojewski, ekspert turystyczny z Gdańska, zaangażowany w rozwój nowych produktów turystycznych i dodaje: "środowisko turystyczne traktuje je jako swoiste naczynia, w których spotykają się interesy różnych partnerów, połączonych ideą poszerzania oferty turystycznej w swoim regionie. Jednocześnie system wsparcia dla grup partnerskich, związany dofinansowaniem działań promocyjnych i możliwością skorzystania z usług doradczych, stanowi zachętę do aktywnego udziału w pracach tych grup i dodatkowo daje motywację do wspólnego działania."
Projekt "Turystyka – wspólna sprawa" stwarza szansę na rozwój turystyki w województwie, inicjując współpracę partnerską ale także zapewniając szkolenia i doradztwo. Poprawa konkurencyjności branży turystycznej oraz podniesienie umiejętności zawodowych osób w niej pracujących to kolejne ważne cele projektu. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, pomysłodawca i organizator projektu, przygotowała kompleksowy program szkoleniowy. "Turystyka to dla niektórych terenów Polski jedyna szansa rozwoju." – mówi Anna Świebocka-Nerkowska, Dyrektor Zespołu Rozwoju Zasobów Ludzkich PARP. "Ale żeby móc w odpowiedni sposób rozwijać turystykę i tworzyć miejsca pracy niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, znajomość języków obcych oraz stworzenie pewnej sieci powiązań, dzięki którym możliwe jest tworzenie kompleksowej oferty. Projekt 'Turystyka - wspólna sprawa' ma za zadanie rozwijać kadry w turystyce, a wszystkie te zagadnienia będą treścią ponad pół miliona godzin szkoleń i doradztwa, do wzięcia udziału w których już zapraszam."
Szkolenia dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw z branży turystycznej powinny cieszyć się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza, że szkolenia tylko w części są odpłatne. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Unii Europejskiej, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości pokryje, w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, do 80% kosztów oferowanego przedsiębiorcom szkolenia.
O skali projektu świadczy także jego wartość. Ponad 40 mln złotych zostanie wydanych na szkolenia i doradztwo w 10 województwach.
Więcej informacji na stronie: www.tws.org.pl