Na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku Towarzystwo Obsługi Ruchu Turystycznego w Ostródzie wydało przewodnik „Oberland – Wanderblätter für den Kreis Osterode Ostpr.” W informatorze przedstawiono wędrówki wokół Ostródy opracowane przez konrektora R. J. Leszkowskiego. Po kilkudziesięciu latach od tamtych czasów, Aldona i Janusz Kozłowscy dokonali udanego reprintu tego wydawnictwa (z tłumaczeniem na język polski).
Na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku Towarzystwo Obsługi Ruchu Turystycznego w Ostródzie wydało przewodnik "Oberland " Wanderblätter für den Kreis Osterode Ostpr." W informatorze przedstawiono wędrówki wokół Ostródy opracowane przez konrektora R. J. Leszkowskiego. Po kilkudziesięciu latach od tamtych czasów, Aldona i Janusz Kozłowscy dokonali udanego reprintu tego wydawnictwa (z tłumaczeniem na język polski). Całość uzupełniona jest z przedwojennymi fotografiami okolic Ostródy, z albumu Idy Lux, oraz dwoma fragmentami mapy turystycznej powiatu ostródzkiego, wydanej przez dawnego księgarza Adolfa Brüske.
W przewodniku po okolicach Ostródy opisano 17 wędrówek po przedwojennym Powiecie Ostródzkim. Najdłuższa z tras ma 26,5 km i prowadzi z Ostródy przez Samborowo, Gil Mały i Gil Wielki, Zalewo, Liwę, Czarny Róg. Trasa kończy się w Ostródzie przy dworcu kolejowym. Autorem szesnastu szlaków wokół miasta jest J. Leszkowski, dawny współzarządca ostródzkiej szkoły natomiast wędrówkę po Ostródzie przedstawił P. Rosiński, Kierownik Urzędu ds. Młodzieży. Na szczególną uwagę zasługują reprodukcje zdjęć z okolic Ostródy pochodzące z albumu Idy Lux, znanej przed wojną właścicielki księgarni oraz pocztówki ze zbiorów Janusza B. Kozłowskiego. Ukazują one urokliwe miejsca, których nie zmienił czas.
Przewodnik opracowany przez Aldonę i Janusza Kozłowskich inspiruje do wędrowania po okolicach Ostródy. Warto wyruszyć szlakiem przedwojennych wędrowców i samemu przekonać się o pięknie naszej Małej Ojczyzny. Dla zachęcenia do wędrówek przytoczę słowa Johanna Gottfrieda Seume, które są wprowadzeniem do reprintu przewodnika:
"Wszystko szłoby lepiej, gdyby więcej chodzono -
Jeżdżenie obnaża bezsilność,
Chodzenie wyraża siłę".