Bliżej Polonii

W Ostródzie powstanie Studium Metodyczne finansowane przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska organizowane przy współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, Polskim Stowarzyszeniem Pedagogów i Animatorów KLANZA w Lublinie oraz Stowarzyszeniem Na Rzecz Jakości w Oświacie w Ostródzie. Patronat honorowy nad inicjatywą objęli Senatorowie RP Jerzy Szmit oraz Sławomir Sadowski.


Szybko zmieniająca się rzeczywistość stawia ogromne wymagania przed młodymi ludźmi w całej Europie, oczekuje kreatywności, zaangażowania i nieustannej pracy nad własną osobowością. Wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży, przygotowanie ich do takich wyzwań wymaga również od nauczycieli stałego doskonalenia się i stosowania takich metod i form pracy, które są jednocześnie atrakcyjne i skuteczne. Organizatorzy placówki są przekonani, że kreatywny nauczyciel to kreatywny uczeń, stąd pomysł organizacji Studium. Jego celem jest rozwijanie kompetencji uczestników w zakresie stosowania interaktywnych metod w nauczaniu, organizacji czasu wolnego, rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień oraz umiejętności pracy metodą projektów i pozyskiwania środków finansowych na działania z dziećmi i młodzieżą. Placówka oferuje uczestnictwo w jednorocznym Studium Metodycznym - Metodyka wspierania rozwoju dzieci i młodzieży. Oferta studium zakłada wyposażenie kadry nauczycieli liderów i animatorów kultury  w nowoczesne, atrakcyjne i skuteczne metody pracy, pomocne zarówno w edukacji, wychowaniu jak i rozwijaniu indywidualnych uzdolnień dzieci i młodzieży ze środowisk polskich na Litwie, Białorusi i w innych krajach, w których działają środowiska polonijne.

 

O planach studium rozmawiamy z jego kierownikiem, Dariuszem Piotrem Bonisławskim, członkiem Komisji Programowo-Finansowej Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

 

W Ostródzie ma powstać Studium Metodyczne. Co to za placówka i kiedy zaczyna działalność?

Studium metodyczne będzie placówką kształcenia, powołaną na potrzeby nauczycieli szkół polskich pracujących poza granicami kraju. Od kilku lat wiele osób w Ostródzie, współpracując ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, stara się pomagać środowiskom polskim przede wszystkim na wschodzie. Po pomocy charytatywnej przyszła kolej na  pomoc mającą nieco inny charakter. Chcielibyśmy wspierać nauczycieli polskich - szkół z Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy - w opanowywaniu nowych umiejętności, które przyczyniłyby się do tego, żeby szkoły, do których chodzą dzieci polskie miały atrakcyjną ofertę edukacyjną i były konkurencyjne. Studium Metodyczne będzie miało swoją uroczystą inaugurację 20 kwietnia. Tego dnia odbędą się także pierwsze zajęcia warsztatowe, których tematem będą „Aktywne metody nauczania”.

 

Na jakiej bazie ma powstać studium i kto będzie jego uczestnikiem?

Studium jest wynikiem „pewnego konsorcjum”, powołanego na bazie dotychczasowych doświadczeń przez Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Oświacie, Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów „Klanza”. W czwartek do tego konsorcjum dołączy – jako partner –  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Organizacje pozarządowe, które wcześniej zostały wymienione, przygotowały atrakcyjny program, który realizowany będzie przez trenerów specjalizujących się w konkretnych dziedzinach. Uniwersytet udostępnia swoją bazę przy ulicy Pieniężnego, w której będą odbywały się zajęcia, i w której zostaną zakwaterowani uczestnicy. Pierwsza edycja skierowana jest do nauczycieli szkół polskich na Litwie, jak również z Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego.