Oceniana była, między innymi, sytuacja finansowa Morąskiego Domu Kultury i Sportu oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej po 2005 roku, oraz dokonano oceny funkcjonowania Straży Miejskiej po 2005 roku. Radni podjęli, między innymi, uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębów miejscowości: Bogaczewo, Żabi Róg, Ruś, Wilnowo, Gulbity, Niebrzydowo Wielkie, oraz dla miasta Morąg. Dobrym echem dla miasta odbije się podjęcie uchwały w sprawie utworzenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Morąg, do realizacji przez Przedsiębiorstwo Oczyszczania.
Największe zainteresowanie wywołało podjęcie uchwały w sprawie określenia warunków odpłatności za pomoc w formie posiłku realizowanego w ramach programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. Sprawa ta była tak istotna, iż na sesję przybyli zainteresowani nią rodzice dzieci przedszkolnych.
Uchwała, która wejdzie w życie 1 maja tego roku została podjęta na podstawie ustawy z dnia 29 grudnia 2005 o ustanowieniu programu wieloletniego, pod nazwą ”Pomoc państwa w zakresie dożywiania”.
Reasumując – uchwała mówi o dopłatach państwa do wyżywienia dla najuboższych, którzy swój status wykażą na podstawie zaświadczeń o dochodach. Zarabiający na średnim pułapie nie odczują różnicy. Ci zaś, którzy wykazują się wysokimi dochodami będą musieli zapłacić więcej. Dodatkowym elementem warunkującym przyznanie dopłat, będą wywiady środowiskowe przeprowadzane przez Ośrodek MOPS.
Przedstawiciel rodziców zwrócił uwagę na fakt niewiedzy o możliwości zapewnienia przez gminę bezpłatnej opieki dzieciom na podstawowych pięć godzin, oraz o tym, iż mogą zrezygnować z przewidzianych w placówkach posiłków.
Przewodniczący rady zwrócił uwagę uczestniczącym w sesji mieszkańcom, aby ich zachowanie nie przeszkadzało w pracy radnych. Podobną uwagę od jednego z rodziców na temat zachowania radnych, uzyskał w odpowiedzi.
W sprawie dopłat - „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”, głos zabierali nieliczni radni. Niektórzy, wraz z pracownikami urzędów, zaabsorbowani byli swoimi telefonami komórkowymi. Można więc było usłyszeć plejadę różnych dzwonków telefonicznych. Ważne spotkania wymagają kultury wyciszania telefonów komórkowych, a takim spotkaniem jest bez wątpienia sesja rady miejskiej.