Miłakowo. Działają bez planu

Wśród punktów obrad Rady Miejskiej w Miłakowie na sesji w dniu 23 lutego 2006 roku znalazł się Roczny program współpracy Gminy Miłakowo z organizacjami pozarządowymi na 2006 rok. Punkt ten został jednak skreślony 12 głosami za na 14 obecnych radnych ze względu na wiele niedociągnięć.

Dobrze się stało, że taki projekt powstał. Był to pierwszy projekt mimo, że obowiązek ich uchwalania istnieje od 29 czerwca 2003 roku. (Brak planów na 2004 i 2005 rok)

Jego podstawową wadą jest fakt braku konsultowania go z samymi zainteresowanymi, czyli organizacjami pozarządowymi. Sporządzenie projektu bez konsultacji zaprzecza dobrej woli współpracy Gminy Miłakowo z organizacjami pozarządowymi w sferze pozafinansowej.

 

Sięgając do zapisów Rocznego planu współpracy na 2006 rok określającego formy współpracy pozafinansowej znajdziemy jeden punkt – debata w II półroczu 2006 roku dotycząca ocenie współpracy, której nie było. Gdzie są zapisy chociażby wzajemnego informowania się o zamierzeniach, konsultowaniu aktów prawnych dotyczących organizacji, tworzenia wspólnych zespołów itd

Czyżby ta debata to jedna z form kampanii wyborczej. Gdzie były władze przez 3 lata?

W zapisach Rocznego programu współpracy pojawiają się dziwne słowa np.: „niezbędnych”, „w miarę możliwości”. Myślę, że organizacje pozarządowe są partnerem samorządu i one w wielu wypadkach wyręczają go w wielu zadaniach. Zapisy tego aktu prawnego powinny być jasne i jednoznaczne. Taki dokument nie powinien zawierać określeń wieloznacznych i mogących powodować nieporozumienia.

Dużym plusem jest zapis o wyznaczeniu pełnomocnika w celu wymiany informacji i konsultacji. Jednak na próżno można szukać zapisu mówiącego o sposobie powołania, składzie i sposobie pracy zespołu opiniującego przy wyborze ofert na realizację zadania.

Dziwne wydaje się również to, że roczny program współpracy i zadania w nim zawarte powinny mieć odniesienie do budżetu na 2006 rok a tak nie jest. Program współpracy powinien być uchwalony najpóźniej z uchwałą budżetową. Wydaje się więc, że powinien być wytyczną do opracowania budżetu.

Wzorcową współpracą z organizacjami pozarządowymi może pochwalić się Zarząd Powiatu w Ostródzie i Rada Powiatu w Ostródzie. Wspólnie opracowywane dokumenty – Uchwalona Karta współpracy, konsultowanie zadań i rocznych planów współpracy oraz odniesienie zadań do budżetu gwarantuje bardzo dobrą i owocną współpracę. Jasna i przejrzysta wydaje się również sprawa zlecania zadań w formie konkursu ofert, w ocenie których uczestniczą przedstawiciele organizacji pozarządowych.