Podczas tej narady wszystkich przedstawicieli samorządów oraz służb mundurowych z terenu powiatu ostródzkiego z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, poruszono dwa podstawowe tematy:
„Współdziałanie inspekcji służb w zakresie podejmowania działań oraz przeciwdziałania w przypadku wystąpienia pandemii ptasiej grypy, uwarunkowania prawne w tym zakresie oraz obowiązki poszczególnych służb i samorządów” oraz „Modelowy plan działań dla samorządów na wypadek wystąpienia ptasiej grypy”.
W pierwszej części wystąpił Powiatowy Lekarz Weterynarii, który podzielił się z zebranymi informacjami na temat występowania ptasiej grypy oraz zagrożeniach z nią związanych, a także zawiadomił o planach dotyczących działań na terenie powiatu ostródzkiego. Okazało się, iż będą wyznaczone specjalne grupy strażaków – ochotników z poszczególnych gmin, którzy w przypadku jej wystąpienia zostaną wydelegowani do usuwania zakażonych zwierząt.
Na drugi temat wypowiedział się przedstawiciel Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ostródzie, który przedstawił broszurę modelowych działań dla samorządów.
Jak można było się dowiedzieć podczas spotkania, możliwość wystąpienia ptasiej grypy istnieje, ale trzeba pamiętać, że nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. Przy zachowaniu podstaw higieny oraz bezpieczeństwa zarażenie się ptasią grypą przez człowieka jest nikłe. Należy w tym wszystkim zachować odrobinę zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, że największe zagrożenie stanowi ptactwo wolno żyjące, czyli takie, które przemieszcza się z miejsca na miejsce, np. gołębie, łabędzie czy dzikie kaczki.