W sobotę 23 lipca w Starych Jabłonkach w Hotelu Anders w ramach Eliminacji Mistrzostw Świata w Siatkówce Plażowej odbędzie się wyjątkowa impreza: Ostróda Reggae Lake Splash. Będzie to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć czołówkę polskich zespołów muzyki reggae: Bakshish i Daab oraz ostródzki zespół Positive i olsztyńską grupę Faya.
Koncert ten będzie promocją Ostróda Reggae Festiwalu, który odbędzie się w sierpniu w Ostródzie. Ostróda Reggae Lake Splash to niejako zwiastun ostródzkiego Festiwalu, bowiem wspomniane zespoły również na nim wystąpią. Poza nimi na Festiwalu zagra jeszcze około 40 wykonawców z Polski i zagranicy. Największą gwiazdą tegorocznej edycji Ostróda Reggae Festiwalu będzie grupa Twinkle Brothers, która w Polsce znana jest m.in. z tego, że nagrała trzy płyty wspólnie z polskimi góralami z zespołu Trebunie Tutki.
Początek imprezy w Starych Jabłonkach o godz. 20.00, wstęp jest wolny.
{mospagebreak title=DaaB}
Najpopularniejszy polski zespół reggae, grający łagodną, wręcz piosenkową odmianę tej muzyki
(jego hasłem było "Daab - muzyka serc")
Powstał w marcu 1983 roku w Warszawie, założony przez Piotra Strojnowskiego (voc, g.), Dariusza Gierszewskiego (dr; Kult), Andrzeja Zeńczewskiego (g, voc, ur. 28 IX 1963) i Artura Miłoszewskiego (bg; ur. 3 XII 1960). Wkrótce powiększył się o Waldemara Deskę (kbds), Andrzeja Krzywego (g, perc; ur. 5 III 1964) i Jarosława Woszczynę (alt sax; T. Love). W tym składzie grupa nagrała piosenki na pierwszy singiel "Do plastica" / "Przed nami wielka przestrzeń", wydany w połowie roku 1984. W tym czasie Daab był gościem festiwalu w Jarocinie (począwszy od roku 1984 występował tam niemal rokrocznie), Rock Areny w Poznaniu, Reggae Nad Wartą w Gorzowie, Muzycznego Campingu w Brodnicy, Róbrege w Warszawie, Rockowiska w Łodzi, FAMY w Świnoujściu, Rock Opola - zwykle potrafiąc ukoić publiczność swą słodką, pulsującą karaibskimi rytmami muzyką. W lecie '85 zespół po raz pierwszy wyjechał do Niemiec. Potem gościł także m.in. w Holandii, Francji, Danii, Szwecji, ZSRR i Bułgarii.
W połowie roku 1985 grupa nagrała debiutancki album "Daab", wydany na wiosnę następnego. "Daab", emanujący ciepłem i łagodnością przyniósł wiele przebojów - "Kalejdoskop moich dróg", "Fala ludzkich serc", "W zakamarkach naszych dusz", instrumentalny "Fryzjer na plaży", "Ogrodu serce" - z których wyjątkową popularnością cieszył się ostatni z wymienionych, będący największym hitem w historii Daabu, i całego polskiego reggae. "Ogrodu serce" było np. wysoko notowane na liście radiowej Trójki.
Następnie zespół nagrał płytę "Ludzkie uczucia", która ukazała się pod koniec roku 1987, na której wokalistą był Andrzej Krzywański. Nie zmienił na niej swojego stylu, wylansował kolejne przeboje (choć już bardziej koncertowe niż radiowe - "Podzielono świat", "Słowo ciałem się stało").
Po ukazaniu się "Ludzkich uczuć" Krzywy podjął współpracę z De Mono, by wkrótce na rzecz tego zespołu opuścić Daab. Swoją dziesiątą rocznicę powstania Daab uczcił wydaniem składankowego albumu "To co najlepsze 1983-93" (93). Daab ciągle prowadzi ożywioną działalność koncertową, ale już rzadziej występuje na większych scenach.
{mospagebreak title=BAKSHISH}
Zespół BAKSHISH powstał wiosną 1982 r. w Kluczborku na bazie kilku lokalnych zespołów. Muzyczne poszukiwania rozpoczęte od ska i rock-steady po kilku miesiącach przyjęły formę reggae. Popularni i obecni na wszystkich ważniejszych koncertach rockowych, nie otrzymali żadnych propozycji od firm płytowych. Jedynym śladem działalności w tamtym okresie, jest ukazanie się piosenki Bakshishu, pt. "Czarna Droga" na płycie FALA wydanej w 1985 roku.
Po 10 latach istnienia, w roku 1992 zespół zrealizował w studiu ZŁOTA SKAŁA swoją pierwsza, płytę "ONE LOVE" - Płyta przyniosła wiele przebojów, jak choćby "Czas", "Samotność" czy "Good Life". Dzięki tej płycie zespół umocnił swoją pozycję na polskim rynku muzycznym, jednocześnie stając się jednym z najpopularniejszych polskich zespołów reggae.
W roku 1994 ukazuje się kolejna płyta "EYE" (MJM Sony Music Polska). Zaskakuje brzmieniowo, stylistycznie i tekstowo. W przeciwieństwie do albumu "ONE LOVE", połowa utworów na tej płycie jest polskojęzyczna, najpopularniejsze z nich to "Słuchaj mnie" i "Dyskryminacja" -piosenka skomponowana w trzech językach polskim, hebrajskim oraz w jednym z dialektów afrykańskich, z udziałem artystów z Izraela i Afryki Śr.
Ostatnią płytą zespołu jest " B-3" (czyt. Be free). Znalazły się na niej piosenki z ostatnich pięciu lat działalności zespołu wzbogacone sekcją dętą i żeńskim wokalem Moniki -wokalistki, która na stałe zagościła w grupie.
Można powiedzieć, że Bakshish jest stałym gościem w Ostródzie. Od czterech lat występuje na Festiwalach ostródzkich - Ostrock i Reggae Festiwalu.
Skład:
Jarek "JAREX" Kowalczyk - vocals
Mariusz "MARIO TOLO" Litner - guitar,backing vocals
Tomasz "JUNIOR TOM" Wójcik - guitar,backing vocals
Andrzej "KAZEK" Roemer - bass
Andrzej "KAPSEL" Rak - drums
Sławomir "BIRDY" Kaczmarzyk - keyboards,piano
Monika Biczysko - sax,vocals
Adam Mościcki - percussions