fbpx

Pierwszy gorący tydzień za nami

Za nami pierwszy z dwóch tygodni zaplanowanych w ramach obchodów imprezy organizowanej przez Urząd Miejski, o nazwie Ostróda Summer Hot Day's. "Głos Ostródy", który jest patronem medialnym przedsięwzięcia, był na wszystkich imprezach, które miały miejsce w dniach 3 - 5 sierpnia. Jak było? Poczytaj...
Pro Musica Antiqua
Już w piątek, o godzinie 22:00, tuż po inscenizacji uwięzienia księżniczki przez rycerzy i otwarciu wystawy grafik Magdaleny Bąk odbył się koncert zespołu Pro Musica Antiqua. Jest to zespół kameralny, który powstał prawie dziewięć lat temu. W skład zespołu wchodzą: Leszek Szarzyński, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który gra na flecie, Jerzy Szafrański (obój) - I oboista Filharmonii Narodowej w Warszawie, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu i Wiedniu, profesor Wojciech Orawiec (fagot) - solista Filharmonii Pomorskiej i Bałtyckiej, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Malgorzata Skotnicka (klawesyn) - adiunkt Akademii Muzycznej w Gdański, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie.
Zespół prezentuje muzykę różnych epok. Najchętniej propaguje dzieła mistrzów baroku i wczesnego klasycyzmu. Od samego początku istnienia zespół organizuje Koncerty Letnie, grając w najbardziej znanych i turystycznie atrakcyjnych miejscowościach Warmii i Mazur.
Turnieje Rycerskie, koncerty folkowe
Sobota, 4 sierpnia odbyła się pod znakiem turniejów i pokazów walk rycerzy przybyłych na zaproszenie na IV Ostródzki Zbór Bractw Rycerzy Zaprzyjaźnionych.
Mieszkańcy Ostródy mogli obejrzeć turnieje łucznicze i kusznicze na przyzamczu oraz turniej walk pieszych na zamku, podczas którego jury oceniało układy walk przedstawiane przez zaproszonych rycerzy.
Niewątpliwą gratką dla miłośników muzyki folkowej okazał się występ zespołu Orkiestra Pod Wezwaniem Świętego Mikołaja. Należy on bowiem do czołówki zespołów folkowych w kraju. Gra muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem muzycznym - przede wszystkim polskim, łemkowskim i huculskim. Utwory wykonywane są na egzotycznych instrumentach akustycznych - cymbałach, lirze korbowej, piszczałkach, kongach, dufarze, bałałajce, którym towarzyszą gitary, mandolina, skrzypce. Własne aranżacje ludowych tematów, ich żywiołowe, radosne wykonanie przekonują do tej muzyki nawet słuchacza nie gustującego nawet w folkowej twórczości. "Orkiestra P.W. Św. Mikołaja" ma w swym dorobku 4 albumy, 400 koncertów w kraju i zagranicą. Po koncercie nabyć można było wszystkie albumy zespołu.
Tego samego dnia dodatkową atrakcją był występ zespołu "Kwartet Jorgi". Źródłem, z którego czerpie zespół w swojej twórczości jest tradycyjna muzyka europejska: słowiańska, bałkańska i celtycka. Od 1982 r. zespół miał setki koncertów indywidualnych i brał udział w festiwalach w prawie wszystkich krajach Europy, oraz w Kanadzie i Wenezueli. W skład zespołu wchodzą: Maciej Rychły - flety, Janusz Brych - saksofon sopranowy, Bartek Bryła - skrzypce, Waldemar Rychły - gitara i Ryszard Bazarnik - instrumenty perkusyjne.
Wieczorem można było po raz kolejny zobaczyć inscenizację spalenia wioski pruskiej przez rycerzy, a w chwilę później prezentację filmu "Asterix i Obelix kontra Cezar"
Finały niedzielne
Niedziela była podsumowaniem dokonań rycerzy. Odbyły się finały turniejów: łuczniczego, na Machinach Pagińskiego i kuszniczego, finał biegu rycerskiego, turniej o rękę Księżniczki i Księcia, wręczenie nagród oraz uroczyste zakończenie Zboru na Zamku.
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19