W sobotę na zamku odbyło się uroczysty jubileusz 20-lecia działalności Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, który za siedzibę obrał sobie Ostródę. Były wspomnienia, kwiaty, podziękowania i gratulacje.
Na spotkaniu obecny był burmistrz Ostródy Jan Nosewicz, wójt Marek Gustaw Brzezin i Bogusław Fijas, jako reprezentant starostwa. Gości powitał Józef Szymkowski. Obecny był także dr Paweł Soroka, przewodniczący Rady Krajowej RSTK w Warszawie - Myślę, że warto powrócić do organizowania przeglądów kabaretowych. Wiary dodaje fakt, iż zmienia się system finansowania kultury, ponieważ do kieszeni ministerstwa zaczną płynąć pieniądze z gier liczbowych.
Burmistrz Jan Nosewicz także złożył krzepiącą obietnicę - zadeklarował znalezienie dla stowarzyszenia lokalu.
- Chciałbym uporządkować sytuację lokalową stowarzyszeń w Ostródzie - powiedział burmistrz.
Nagrody, wyróżnienia, podziękowania
Z okazji 20-lecia RSTK wyróżniono dyplomami i odznaczeniami zasłużonych działaczy. Za pośrednictwem dra Pawła Soroki Minister Kultury Waldemar Dąbrowski przyznał odznakę Zasłużonego Działacza Kultury Bogusławowi Gdula, który jest związany z RSTK już 20 lat i sprawnie organizował wewnętrzne życie stowarzyszenia. Odznakę otrzymał także Józef Włodzimierz Szymkowski, autor dobrze znany czytelnikom "Głosu" z Witryny Literackiej.
Rada Krajowa RSTK wystosowała listy gratulacyjne do władz samorządowych, kierownictwa CKiS w Ostródzie i do Tadeusza Petera.
Dyplomy Rady Krajowej RSTK za szczególne osiągnięcia otrzymali: Wojciech Borkowski, Barbara Zamaro - Falińska, Tadeusz Klabuhn, Marek Książek, Zdzisław Danowski, Jerzy Sałata, Robert Mrozowicz, Krzysztof Nowicki, Mariola Platte, Halina Gamzyk - Kaliński, Franciszek Godek.
Zarząd Wojewódzki nadał tytuł Honorowy Członek RSTK kolejnym osobom: Marek Książek, Zdzisław Danowski, Tadeusz Peter, który jako naczelnik miasta wspierał działalność stowarzyszenia.
Zarząd Wojewódzki przyznał tez dyplomy dla członków założycieli.
Jak to się zaczęło
W Polsce pierwsze RSTK powstało w Warszawie w 1980 roku. Korzeni tego ruchu należy szukać w grupie literackiej "Gremium", kierowanej przez Pawła Sorokę oraz w Klubie Robotników Piszących. Stowarzyszenie miało na celu i nadal ma pokazanie społeczeństwu, że wśród ludzi pracy są jednostki utalentowane twórczo. RSTK powstał jako ruch pasjonatów, którzy chcieli pomóc raczkującym adeptom sztuki.
Wszystko zaczęło się od spotkania w Jachrance. Tadeusz Klabuhn i Marek Książek postanowili zebrać grupę inicjatywną i założyć w Ostródzie RSTK. Było to 13 stowarzyszenie w kraju. Pierwsze spotkanie założycielskie odbyło się 1 lutego 1983 roku.
W latach 1983 - 1989 powstało i funkcjonowało 6 kół RSTK, w tym 5 terenowych i jedno zakładowe. Członkowie byli skupieni w sekcjach: literackiej, satyrycznej, plastycznej, tańca, kabaretu. Istniały kabarety "Ćwiek" z Iławy oraz "Imadło" i "Delicet" z Ostródy.
Przemiany ustrojowe (1989 r.) odbiły się negatywnie na RSTK. W takiej sytuacji stowarzyszenie zamroziło swoją działalność. Dopiero 18 listopada 1997 roku się reaktywowało. Część członków było wtedy nowych, część to ci, którzy związali się w RSTK wcześniej.
W chwili obecnej działa sekcja literacka i grupa "Art Laboro". Twórczość literacką prezentowano na cyklicznych spotkaniach autorskich, głównie w szkołach, na antenie radiowej oraz prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Zdobywane są laury w konkursach poetyckich. Erestekowcy wydają też indywidualne pozycje książkowe. Ogółem w prasie ukazało się ponad 400 publikacji w 142 pismach regionalnych i ogólnopolskich. Publikowano około 100 autorów. Członkowie wydali ponad 70 pozycji książkowych i zamieścili swoje utwory w ponad 300 publikacjach zbiorowych. Plastycy uczestniczyli w ponad 30 plenerach i w ponad 60 wystawach. Kabarety wystąpiło około 40 razy.