fbpx

Autobusy wracają na teren Gminy Ostróda.

ilustracja
ilustracja
Po miesiącu utrudnień dla mieszkańców miasta i gminy sytuacja wraca do stanu pierwotnego. Autobusy komunikacji miejskiej znowu będą kursować po terenie Gminy Ostróda.

 

Przypomnijmy, że Burmistrz Ostródy Zbigniew Michalak wypowiedział w sierpniu 2019 roku umowę z Gminą Ostróda w zakresie transportu zbiorowego. Następstwem tej decyzji było zaprzestania kursowania autobusów poza terenem miasta od 7 września 2019 roku. Przez ponad miesiąc burmistrz nie rozwiązał problemu, który, jak się okazało, dotknął w większym stopniu mieszkańców miasta niż gminy. Można pokusić się o stwierdzenie, że dopiero pikieta, która przeszła we wtorek ulicami miasta sprawiła, że w środę 9 października sytuacja z komunikacją wraca do stanu, jaki był przez wypowiedzeniem umowy.

W naszej ocenie radni popełni błąd odrzucając w poniedziałek uchwałę o pomocy finansowej dla Gminy Ostróda. Z formalnego punktu widzenia niczego nie ryzykowali. Przyjmując uchwałę przyśpieszyliby natomiast podpisanie umowy o jeden dzień. Zmiany w budżecie radni powinni uchwalić dopiero po podpisaniu umowy przez burmistrza i wójta.
Również dziś radni Gminy Ostróda przegłosowali stosowną uchwałę, umożliwiając wójtowi podpisanie umowy z miastem.
Dzisiejsza umowa nie jest jednak rozwiązaniem ostatecznym. Obowiązuje zaledwie do końca 2019 roku. Włodarze już powinni zabrać się od pracy, by sytuacja nie powtórzyła się od 1 stycznia 2020 roku.

Po zakończonej sesji Rady Miejskiej w Ostródzie przewodniczący rady odczytał oświadczenie, którego treść prezentujemy poniżej.

OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO RADY MIEJSKIEJ W OSTRÓDZIE
W dniu 9 października 2019 roku, Rada Miejska w Ostródzie na wniosek burmistrza Zbigniewa Michalaka przyjęła uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej Gminie Ostróda, która zostanie przeznaczona na pokrycie różnicy w cenie tzw. „wozokilometra”. Takie rozwiązanie, według wspólnej, publicznej deklaracji Burmistrza Miasta i Wójta Gminy Ostróda, jest jedynym możliwym do wypracowania przez nich kompromisem i ma pozwolić na wznowienie kursowania autobusów na podmiejskich trasach od dnia 10 października do 31 grudnia 2019 roku.
Jako Przewodniczący Rady Miejskiej, wyrażam nadzieję, że dzisiejsze głosowanie, zgodnie z zapewnieniami burmistrza i wójta, zakończy kryzys, wywołany wypowiedzeniem przez burmistrza porozumienia z Gminą Ostróda. Przekazanie pomocy finansowej gminie jest działaniem doraźnym, które ma pozwolić przerwać impas w negocjacjach pomiędzy organami wykonawczymi dwóch samorządów i umożliwić mieszkańcom Ostródy swobodne przemieszczanie się, a przede wszystkim dojazd do zakładów pracy. Takie rozwiązanie zostało przedstawione radnym jako jedyny możliwy kompromis w tej sprawie. Poparcie go jest więc wyłącznie wyrazem odpowiedzialności i troski radnych o jak najszybszy powrót do normalności.
W obliczu zaistniałej sytuacji, w imieniu całej Rady Miejskiej, wzywam burmistrza Ostródy i wójta gminy Ostróda do niezwłocznego rozpoczęcia negocjacji w sprawie porozumienia na 2020 rok. Apeluję również o wyciszenie emocji i wypracowanie kompromisu w poczuciu odpowiedzialności za mieszkańców Ostródy i podostródzkich miejscowości gminy Ostróda, tak aby podobny kryzys już więcej się nie powtórzył.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Jacek Dudzin

Komentarze  
# AutobusyXxx 2019-10-16 08:26
Czy ktoś jeszcze tego szmatławca czyta, Graczyk szef komisji przyklepał 8 zł teraz się zesrało to trzeba na Michalaka zwalić żenada ta bez radna rada miejska a może już gminna
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19