Bulwar Europejski

ilustracjaNa najbliższej Sesji Rady Miejskiej (26 kwietnia 2019, godz. 09:30) radni będą głosować m.in. w sprawie nadania nazwy dla bulwaru nad Jeziorem Drwęckim. Z pominięciem mieszkańców, bez konsultacji, bez jakiejkolwiek akcji informacyjnej może być nadana nazwa dla ważnej części miasta. Jest to pomysł radnego, nie oddolna wola mieszkańców. Głosy w tej sprawie są podzielone.

Projekt uchwały:

W mieście Ostróda terenom oznaczonym w ewidencji gruntów, w obrębie 1 nr działek: 166/1 (część), 166/3, 202/1 (część) oraz w obrębie 5 nr działek: 61/2, 2/2, 80/2(część), 19(część), 26/6(część), 34/3, 35/1, 79/1, 47/7, 47/16(część), 74/7(część), 55/2, 58/3 nadaje się nazwę "Bulwar Europejski".

Sprawa była omawiana podczas posiedzenia Komisji Rozwoju i Gospodarki Komunalnej, która odbyła się 21 marca 2019 roku. Mówiono wtedy m.in. o potrzebie szerokich, reprezentatywnych konsultacji społecznych dotyczących nazwy bulwaru, które będą wykraczały poza media społecznościowe. Na pytanie co się stanie, jeśli mieszkańcy nie będą chcieli takiej nazwy, padła jasna deklaracja - nadania nazwy nie będzie.

W uzasadnieniu uchwały czytamy:

Nadanie nazwy "Bulwar Europejski", oprócz symbolicznego zaakcentowania tożsamości miasta oraz trwającego ćwierć wieku partnerstwa z niemieckim Osterode am Harz, jest również podkreśleniem poparcia mieszkańców Ostródy dla idei integracji europejskiej. W 2003 roku, w ogólnokrajowym referendum akcesyjnym, poprzedzającym przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, za integracją opowiedziało się aż 87% wyborców, co było jednym z najwyższych wyników w Polsce.

Jakże wymownym potwierdzenie tamtych wydarzeń byłoby ponowne potwierdzenie przez mieszkańców, że chcą nadania takiej nazwy. Tymczasem mamy sytuację zgoła odmienną. Ktoś rzuca pomysł, lobbuje i uchwała trafia pod głosowanie. Samorządność nie oznacza - "sam sobie rządzę".

UZASADNIENIE DO PROJEKTU UCHWAŁY W SPRAWIE NADANIA NAZWY TERENOM REKREACYJNYM WOKÓŁ ZATOKI JEZIORA DRWĘCKIEGO

Reprezentacyjny deptak wokół zatoki Jeziora Drwęckiego to turystyczne centrum Ostródy i najpopularniejszy szlak spacerowy w mieście. W przeciwieństwie do podobnych terenów rekreacyjnych w innych miejscowościach, do dziś pozostaje nienazwany. W opinii wnioskodawców, bulwar powinien zyskać nazwę nawiązującą do historii Ostródy i podkreślającą jej główne atuty — wielopaństwową, wielokulturową i wielonarodową historię, wielowyznaniowość mieszkańców, a także kultywowaną w naszym mieście, m.in. poprzez współpracę z samorządem niemieckiego Osterode am Harz, ideę europejskiego partnerstwa i pojednania pomiędzy narodami.

Nadanie nazwy "Bulwar Europejski", oprócz symbolicznego zaakcentowania tożsamości miasta oraz trwającego ćwierć wieku partnerstwa z niemieckim Osterode am Harz, jest również podkreśleniem poparcia mieszkańców Ostródy dla idei integracji europejskiej. W 2003 roku, w ogólnokrajowym referendum akcesyjnym, poprzedzającym przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, za integracją opowiedziało się aż 87% wyborców, co było jednym z najwyższych wyników w Polsce.

Nadanie nazwy "Bulwar Europejski" to również uhonorowanie czterech rocznic, które przypadają w 2019 roku: 690-lecia praw miejskich Ostródy, 30-lecia demokratycznych przemian w Polsce, 25-lecia partnerskiej współpracy samorządów Ostródy i Osterode am Harz oraz 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Nawiązywałoby ono do lokalnej tradycji honorowania kolejnych rocznic nawiązania współpracy pomiędzy Ostródą i Osterode am Harz oraz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W dniu wejścia do Unii, 1 maja 2004 roku, na Plac Tysiąclecia powrócił przedwojenny obelisk Trzech Cesarzy, nazwany odtąd Pomnikiem Jedności Europejskiej. W piątą rocznicę akcesji, władze miasta nadały honorowe obywatelstwo unijnemu komisarzowi ds. rozszerzenia Gunterowi Verheugenowi. W 2014 roku, honorowym obywatelem Ostródy został jej przedwojenny mieszkaniec, Niemiec Edgar Steiner, zaangażowany m.in. w odbudowę ostródzkiego zamku i nawiązanie współpracy z Osterode Am Harz. Nadanie nazwy bulwarowi byłoby kolejnym symbolicznym gestem, wpisującym się w dotychczasowe działania samorządu miasta.

Tereny rekreacyjne wokół Jeziora Drwęckiego swój obecny wygląd i popularność zawdzięczają przede wszystkim inwestycjom, finansowanym ze środków Unii Europejskiej. Nadanie nazwy "Bulwar Europejski" jest więc również stwierdzeniem faktu, jak i wyrazem uznania dla wszystkich, którym bulwar zawdzięcza swój wygląd - byłych burmistrzów, urzędników, samorządowców, ale i wszystkich zaangażowanych mieszkańców, którzy w różny sposób wpłynęli na rozwój miasta.

Właścicielem działek, objętych projektem uchwały, oznaczonych w ewidencji gruntów, w obrębie 1 nr działek 166/1 (część), 166/3, 202/1 (część) oraz w obrębie 5 nr działek: 61/2, 2/2, 80/2 (część), 19 (część), 34/3, 35/1, 79/1, 47/7, 47/16(część), 74/7 (część), 55/2, 58/3 jest Gmina Miejska Ostróda.

Projekt uchwały i załączniki

Nagranie z Komisji Rozwoju i Gospodarki Komunalnej - sprawa nazwy bulwaru