fbpx
Logo

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - projekcja filmu

ilustracja
ilustracja
Organizatorzy obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostródzie zapraszają na projekcję filmu z serii Z Archiwum IPN pt. "Ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”", 21 lutego o godz. 17:00 w domu katechetycznym parafii NPNMP
w Ostródzie.

W filmach tych została dokonana rekonstrukcja wydarzeń z lat 1939-1956, przedstawiono epizody z dziejów polskiego podziemia niepodległościowego oraz losy wybitnych dowódców i bohaterów walki o niepodległość Polski, nie tylko tych działających na Lubelszczyźnie. Ponadto pokazane zostały metody działań komunistycznego aparatu represji. Autorzy serii prezentują nieznane dotychczas informacje oraz wyjaśniają zafałszowane do niedawna fakty. Przy realizacji programów wykorzystano relacje uczestników i świadków wydarzeń oraz liczne nieznane dotychczas zdjęcia i oryginalne dokumenty z zasobów IPN. Film który pragniemy Państwu zaprezentować opowiada historię podporucznika Henryka Wieliczki "Lufy" który należał do grona najzdolniejszych oficerów 5. Wileńskiej Brygady AK. W roku 1946 dowodził 5. szwadronem 5. Brygady. Dokonał wielu udanych akcji bojowych m.in. na terenie Warmii i Mazur. Działał również w okolicach Ostródy.
Po filmie liczymy na dyskusje i dzielenie się swoimi przemyśleniami, natomiast nad całością spotkania i odpowiedzi na pytania udzielać będzie Pan Michał Ostapiuk, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Delegatury IPN w Olsztynie, który za obiekt swoich zainteresowań naukowych wybrał polskie podziemie niepodległościowe.

Zapraszamy!

plakat
plakat

OstrodaOnline.pl 2001 - 2019