fbpx

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - projekcja filmu

ilustracja
ilustracja
Organizatorzy obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostródzie zapraszają na projekcję filmu z serii Z Archiwum IPN pt. "Ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”", 21 lutego o godz. 17:00 w domu katechetycznym parafii NPNMP
w Ostródzie.

W filmach tych została dokonana rekonstrukcja wydarzeń z lat 1939-1956, przedstawiono epizody z dziejów polskiego podziemia niepodległościowego oraz losy wybitnych dowódców i bohaterów walki o niepodległość Polski, nie tylko tych działających na Lubelszczyźnie. Ponadto pokazane zostały metody działań komunistycznego aparatu represji. Autorzy serii prezentują nieznane dotychczas informacje oraz wyjaśniają zafałszowane do niedawna fakty. Przy realizacji programów wykorzystano relacje uczestników i świadków wydarzeń oraz liczne nieznane dotychczas zdjęcia i oryginalne dokumenty z zasobów IPN. Film który pragniemy Państwu zaprezentować opowiada historię podporucznika Henryka Wieliczki "Lufy" który należał do grona najzdolniejszych oficerów 5. Wileńskiej Brygady AK. W roku 1946 dowodził 5. szwadronem 5. Brygady. Dokonał wielu udanych akcji bojowych m.in. na terenie Warmii i Mazur. Działał również w okolicach Ostródy.
Po filmie liczymy na dyskusje i dzielenie się swoimi przemyśleniami, natomiast nad całością spotkania i odpowiedzi na pytania udzielać będzie Pan Michał Ostapiuk, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Delegatury IPN w Olsztynie, który za obiekt swoich zainteresowań naukowych wybrał polskie podziemie niepodległościowe.

Zapraszamy!

plakat
plakat

Komentarze  
# Pachnie czerepachemStadionowy gość 2019-02-17 21:13
Ale to już było ........ w Gietrzwałdzie. Wiemy jak się skończyło.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19