fbpx

Nadleśnictwo uspokaja w sprawie wycinki

ilustracja
ilustracja
Jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę na wycinkę drzew w lesie nad jeziorem Jakuba przy Drodze Krajowej nr 15. Podejrzenia padły na deweloperów, którzy szykują miejsce pod nowe domy. Sprawdziliśmy u źródła, żadnych domów tam nie będzie.

Po sygnałach naszych czytelników zwróciliśmy się do Nadleśnictwa Miłomłyn z prośbą o szczegółowe informacje na temat trwającej wycinki. Okazuje się, że to planowa wycinka. Leśnicy uspokajają i zapewniają, że w miejscu wyciętych drzew zostaną zasadzone dęby.

W odpowiedzi udzielonej przez Nadleśniczego Wiesława Stachowicza czytamy:

Powierzchnia została zaplanowana do wycinki w związku z wiekiem, jaki został osiągnięty przez rosnące na niej drzewa – ok. 140 lat.
W tym wieku drzewa przestają już tak intensywnie przyrastać, ale ich drewno nadal jest pełnowartościowe, dlatego może być z powodzeniem wykorzystane jako surowiec w przemyśle drzewnym.
Jednocześnie w tym okresie obserwujemy pojawianie się odnowienia naturalnego, co jest dla nas kolejnym sygnałem do konieczności wycinki starego i pielęgnowania młodego - kolejnego pokolenia lasu.

Wycinka będzie przebiegała w kilku etapach:
Pierwszy polega na usunięciu jednym cięciem drzew na tzw. gniazdach, w przypadku tej powierzchni będzie to tylko jedno gniazdo, czyli powierzchnia zbliżona kształtem do elipsy o wielkości 0,33 ha. Na gnieździe zostanie sztucznie posadzony dąb, który będzie stanowił, wraz z odnowieniem naturalnym, nowe pokolenie lasu.
W kolejnych latach przeprowadzimy stopniową wycinkę pozostałej części lasu. Ma ona na celu zapewnienie optymalnego wzrost i rozwoju drzewek pochodzących z odnowienia naturalnego (nasion) gatunków drzew obecnie ustępujących.
Na 0,30 ha obszaru położonego wzdłuż brzegu jeziora pozostawiono stary drzewostan; strefa nie będzie objęta żadnymi pracami, aż do naturalnej śmierci i rozkładu drzewostanu.
Prace w tej części lasu, ze względów bezpieczeństwa objętej czasowym zakazem wstępu, odbędą się na pow. 1,07 ha.
W przewidywalnej przyszłości powierzchnia pozostanie lasem co oznacza, iż nie będzie przeznaczona pod zabudowę.

Przy tej okazji zachęcamy do obejrzenia materiałów przygotowanych przez Nadleśnictwo Miłomłyn.

Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19