fbpx

Samorządowi liderzy inwestycji 2015-2017

ilustracja
ilustracja
Kraków, Gliwice, Wysokie Mazowieckie, Dziwnów, województwo podlaskie, powiat przasnyski oraz Kleszczów – to samorządy, które inwestowały najwięcej w latach 2015–2017. W porównaniu do zeszłorocznej edycji rankingu liderzy nie zmienili się tylko w kategorii gmin wiejskich i powiatów.

W kategorii miast wojewódzkich po raz pierwszy wygrywa Kraków, przed Poznaniem i Rzeszowem. Toruń, który zwyciężał w dwóch pierwszych edycjach rankingu, tym razem spadł na miejsce 4. Ciekawostką może być fakt, że Kraków pozycję zawdzięcza w dużej mierze inwestycjom realizowanym przez spółki komunalne. W sumie w latach 2015–2017 wydawał średnio 1778 zł na rok. Z czego 967 zł na osobę rocznie wydawały na inwestycje miejskie spółki.

Gliwice, Krosno, Skierniewice – tak wygląda podium w kategorii miast na prawach powiatu. Dwa pierwsze miejsca nie zmieniły się w stosunku do zeszłego roku. Gliwice zdominowały ranking ze średnimi wydatkami per capita w wysokości ponad 2700 zł rocznie. Skierniewice awansowały na z 4. pozycji w zeszłym roku, a na opuszczone przez Skierniewice miejsce wskoczył Konin (w dwóch poprzednich edycjach zajmujący dalsze pozycje).

Wśród mniejszych miast wygrywa Wysokie Mazowieckie (średnie wydatki per capita – 1503 zł), na drugim miejscu znalazła się Środa Śląska – wcześniej 14. i 21. w rankingach z 2017 i 2016 roku. Mniej niespodzianek było w kategorii mniejszych miast, gdzie wygrał Dziwnów, przed Krynicą Morską. Obie miejscowości korzystają z korzystnego położenia i niewielkiej liczby mieszkańców, dzięki czemu osiągają wyniki nieosiągalne dla innych samorządów (ponad 4500 zł na osobę rocznie). Trzeci Uniejów zbliżył się do normalnego poziomu z kwotą ok. 2000 zł rocznie per capita.

Oczywiście nikt nie jest w stanie przebić wydatków inwestycyjnych Kleszczowa – ponad 12800 zł na osobę rocznie. Ożarowice, drugie w poprzedniej edycji, nie wytrzymały konkurencji i w tym roku spadły aż na 33. pozycję.

Metoda rankingu jest niemal identyczna, jak w ubiegłym roku i dwa lata temu. Pod uwagę bierzemy całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (2015–2017). – W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem spaść do znacznie niższego poziomu – tłumaczy autor rankingu, prof. Paweł Swianiewicz.

Poza wydatkami zapisanymi w budżecie staramy się uwzględniać wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne. W tym celu rozsyłamy ankiety do miast na prawach powiatu i miast powiatowych. Ze względów logistycznych nie jesteśmy w stanie badaniem objąć mniejszych miast, ale wiadomo, że dominująca część wydatków realizowanych przez takie spółki koncentruje się w dużych ośrodkach. Te dane opierają się na zaufaniu w prawdziwość i dokładność przekazywanych nam informacji. W tym roku na ankietę odpowiedziały wszystkie miasta wojewódzkie i niemal wszystkie pozostałe miasta na prawach powiatu.

W rankingu pojawiły się też Miasto Ostróda, Gmina Ostróda i Powiat Ostródzki.

2013–20152014–20162015–2017JednostkaŚrednie wydatki inwestycyjne per capita 2015–2017Jednostek w grupie
- 213 202 Miasto Ostróda 330,69 267
249 269 228 Powiat Ostródzki 96,46 314
505 376 392 Gmina Ostróda 666,88 1555

Przed Ostródą w rankingu znalazły się następujące miasta powiatowe z województwa warmińsko-mazurskiego (w nawiasie pozycja w rankingu):

Lidzbark Warmiński (5)
Nidzica (43)
Działdowo (54)
Nowe Miasto Lubawskie (81)
Iława (82)
Kętrzyn (114)
Bartoszyce (117)
Gołdap (140)
Ełk (140)
Mrągowo (172)
Giżycko (187)

Cały ranking do pobrania: http://www.wspolnota.org.pl

Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19